Renowacja i szlifowanie posadzki

Większość posadzek, które montuje się w obiektach przemysłowych i usługowych, to betonowe posadzki monolityczne utwardzone powierzchniowo i betonowe posadzki, które wykończone są w systemie żywicznym. Renowacja i szlifowanie posadzki jest jedną z głównych usług regularnie świadczonych przez firmy zajmujące się przygotowaniem powierzchni, polega na przywracaniu starym posadzkom, na przykład betonowym, ich pierwotnego wyglądu. Zazwyczaj takie posadzki pokryte są płytkami, wykładziną, farbą lub powłoką epoksydową. Jeżeli materiał i stary klej nie zostaną należycie usunięte, efekt końcowy może być daleki od ideału. Dlatego, aby mieć pewność, że renowacja zostanie prawidłowo przeprowadzona, warto w tym celu wynająć doświadczonych fachowców. Oprócz tej usługi oferujemy również szlifowanie betonu, lastryka, marmuru, posadzek.

Posadzki betonowe z czasem ulegają zniszczeniu. Może to być spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi, wynikającymi z użytkowania, lub wynikać z błędów projektowych, takich jak nieodpowiednia ocena czynników mechanicznych, fizycznych, czy chemicznych i ich wpływu na posadzkę. Inną przyczyną może być nieodpowiednie wykonanie posadzki przez wykonawcę, który nie posiadał wystarczającej wiedzy, aby proces wykonania posadzki przeszedł prawidłowo. Najczęściej jednak zniszczenie posadzek wynika z niedostosowania założeń projektowych do rzeczywistych warunków eksploatacyjnych posadzki.

Procesy niszczenia jako pierwsze obserwuje się zawsze w miejscach, które są najsilniej eksploatowane. Zużyciu ulega przede wszystkim wierzchnia warstwa posadzki. Po jej starciu, degradacji zaczyna ulegać również spodnia warstwa. Następuje wypłukiwanie spoiwa wiążącego kruszywo w podłożu betonowym. Objawia się ono w widocznej szorstkości, a także pyleniu nawierzchni. Niszczenie postępuje prowadząc w konsekwencji do miejscowych uszkodzeń, pęknięć i odprysków. Na tym etapie konieczne jest przystąpienie do regeneracji powierzchni, gdyż zaniedbania mogą prowadzić do kosztownych napraw.

Jak wygląda proces renowacji posadzek?

Sposób renowacji zniszczonej posadzki uzależniony jest od rodzaju i zakresu występujących uszkodzeń. Renowacja posadzki polega na jej obróbce przy użyciu dysków diamentowych o różnych stopniach gradacji. Jako pierwszych używa się dysków metalowych o najniższej i agresywnej gradacji, co pozwala na wyrównanie poziomu posadzki oraz jeśli są takie potrzeby usunięciu żywicy. Stopniowo wymienia się je na dyski o większym stopniu gradacji. Jeżeli wymagane jest zerwanie starych powłok żywicznych, albo dogłębne szlifowanie betonu konieczne jest zastosowanie sprzętu z tarczami diamentowymi. Dzięki takiemu sposobowi szlifowania możemy wyeliminować wszelkie wady materiałowe, jak pylenie, czy łuszczenie się matrycy cementowej. Jeśli w posadzce powstały ubytki wypełnia się je z użyciem specjalnych preparatów. W początkowej i końcowej fazie obróbki powierzchni na posadzkę nakłada się środki chemiczne, które mają na celu zabezpieczenie przed wchłanianiem plam i utwardzenie posadzki. Posiadasz betonowe powierzchnie? Szlifowanie posadzki betonowej polega na usunięciu wierzchniej warstwy betonu, aby odsłonić mocniejszą część pod spodem. Materiały można usuwać szlifując posadzkę na sucho lub na mokro.. Podczas szlifowania posadzki metodą „na sucho” środowisko pracy pozostaje czyste. Wybór metody pracy zależy od preferencji operatora. Zarówno w przypadku szlifowania na sucho, jak i na mokro, prace najpierw zaczyna się od narzędzia diamentowego do obróbki zgrubnej, a w dalszej kolejności przechodzi do narzędzi o coraz drobniejszym ziarnie, w zależności od pożądanego efektu końcowego. Zmiana rozmiaru ziarna na mniejsze stopniowo usuwa zarysowania w betonie i zmniejsza ich widoczność. W ten sposób powstaje powierzchnia doskonale nadająca się do nałożenia nowej powłoki. Dzięki przygotowaniu w postaci szlifowania, wszelkiego rodzaju farby i żywice mają do podłoża lepszą przyczepność. Szlifowanie to najważniejszy etap pracy przy renowacji posadzki. Podczas procesu szlifowania pozbywamy się luźnych elementów podłoża, mleczka cementowego, otwieramy także pory w posadzce. Jeżeli mleczko cementowe nie zostanie usunięte, może to skutkować odspajającą się farbą. Po zakończeniu szlifowania posadzka jest przygotowana do polerowania lub nałożenia nowej powłoki. Uzyskanie doskonałej bazy oznacza, że dalsze prace będą przebiegały sprawniej. Dzięki przeprowadzonemu szlifowaniu powierzchnia zostaje wyrównana, a po zmianie narzędzi można wypolerować beton na wysoki połysk,. Zapoznaj się z usługą szlifowanie betonu.

Renowacja posadzek to ekonomiczne rozwiązanie dla wielu firm, które chcą odnowić starą, zużytą posadzkę betonową. Koszt renowacji starej posadzki jest znacznie niższy niż wykonanie całkowicie nowej posadzki. Renowacja nie tylko wpływa pozytywnie na wygląd posadzki, ale przede wszystkim znacząco wydłuża jej żywotność, jest to rozwiązanie długoterminowe i zapewnia niskie koszty utrzymania. Renowacja posadzek jest świetną inwestycją na wiele lat.

Jaki efekt uzyskamy?

Szlifowanie pozwala na uzyskanie wyrównanej, gładkiej, estetycznej powierzchni posadzki. Dopiero po tym zabiegu widać, jakich dalszych prac wymaga powierzchnia - czy konieczne jest uzupełnienie, czy ewentualnie można wykonać polerowanie, które wzmocni połysk. Szlifowanie posadzek jest zazwyczaj pierwszym etapem zaawansowanych zabiegów renowacyjnych. Stosujemy go tylko wtedy gdy jest to konieczne – na przykład w celu usunięcia wad i uszkodzeń, które nie znikną w przypadku zastosowania innych sposobów. Zabieg ten pozwala na gruntowne odnowienie powierzchni. Dzięki zabiegowi renowacji posadzki zlikwidujemy zniszczenia powstałe na skutek użytkowania, odnowimy i zabezpieczymy jej wygląd, a przede wszystkim znacznie wydłużymy trwałość i żywotność posadzki. Renowacja jest świetną alternatywą wobec wykonania całkowicie nowej posadzki, ponieważ gwarantuje satysfakcjonujące efekty, a przy tym jest znacznie tańsze. Jest to świetne rozwiązanie dla chcących zaoszczędzić. Renowacja i szlifowanie posadzki jest skomplikowanym procesem wymagającym szczegółowej wiedzy na temat sprzętu, oraz odpowiednich technik. Gdy powierzymy renowację powierzchni profesjonalnym fachowcom z doświadczeniem, możemy mieć gwarancję, że usługa zostanie wykonana prawidłowo i efekt końcowy będzie dla nas zadowalający.