Cegła klinkierowa wykorzystywana jest bardzo często przez inwestorów. Można z niej wykonać komin, ogrodzenie, ale też elewację budynku. Prezentuje się bardzo elegancko, ale by utrzymać taki efekt na dłużej, trzeba się napracować. Elewacja klinkierowa od czasu do czasu wymaga solidnego czyszczenia. Sprawdź, jak wyczyścić dokładnie cegłę klinkierową!
Spis treści
Czym jest klinkier?
Co jest potrzebne do mycia cegły klinkierowej?
Czyszczenie klinkieru wodą przy pomocy myjki ciśnieniowej
Czyszczenie cegły klinkierowej z mchu
Czego użyć do mycia klinkieru, by usunąć wykwity solne i wapienne?
Czy mycie klinkieru octem zdaje egzamin?
Cegły klinkierowe — czyszczenie krok po kroku
Usuwanie resztek kleju i zaprawy
Czy szczotka to odpowiednie narzędzie do czyszczenia klinkieru?
Impregnacja klinkieru
Podsumowanie
Czym jest klinkier?
Cegły klinkierowe wytwarzane są z ceramicznego, spieczonego tworzywa z niezeszkliwioną powierzchnią. Technologia produkcji klinkieru jest nieustannie poddawana unowocześnianiu. Obecnie klinkier produkowany jest stosunkowo szybko, a jego parametry są znacznie lepsze, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Klinkier to tworzywo, z którego wytwarza się cegłę, dachówkę i bruk. Zastosowanie w budownictwie tego materiału jest powszechne, ponieważ chroni przed mrozem i negatywnym wpływem czynników chemicznych. Klinkier charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie.
Co jest potrzebne do mycia cegły klinkierowej?
Czyszczenie klinkieru może spędzać sen z powiek niejednemu człowiekowi. Jednak klinkier jest mało kłopotliwym w eksploatacji materiałem. Często wystarczą solidne opady deszczu, aby zmyły zabrudzenia powstałe na powierzchni klinkieru. W sytuacji, gdy powierzchnię cegieł nadal pokrywa warstwa brudu, można wykorzystać strumień wody. Myjka ciśnieniowa sprawdzi się tutaj idealnie. Część osadów zniknie po użyciu wody pod ciśnieniem, a część będzie wymagała bardziej specjalistycznego podejścia.
Czyszczenie klinkieru wodą przy pomocy myjki ciśnieniowej
Ptasie odchody, błoto, kurz — takie zabrudzenia zbierają się na klinkierowych elementach. Z tego powodu konieczne jest ich regularne mycie. Elewacje budynków z klinkieru mogą zostać umyte przy pomocy wody pod ciśnieniem. Myjka ciśnieniowa to strzał w dziesiątkę. Większość z nich posiada w pakiecie specjalne dysze z końcówkami myjącymi. Myjka ciśnieniowa sprawdzi się przy większych, jak i mniejszych powierzchniach. Bez użycia detergentów pozwoli na pozbycie się najprostszych zabrudzeń. Warto zrezygnować z tej metody, jeśli spoiny są kruche. Może to doprowadzić do ich wymywania.
Czyszczenie cegły klinkierowej z mchu
Zagwozdką dla wielu jest czyszczenie klinkieru z mchu. Elewacja budynku w miejscach zacienionych, głównie od strony północnej, podatna jest na powstawanie mchu. Jak czyścić klinkier w przypadku korozji biologicznej? Wystarczy zainwestować w dobrej jakości detergent, którego zadaniem jest zlikwidowanie mchu. Wystarczy rozprowadzić produkt na powierzchni klinkieru i pozostawić na kilka dni. Następnie konieczne jest usunięcie mchu z powierzchni cegły klinkierowej przy pomocy delikatnej szczotki bądź szpachelki. Do usunięcia pozostałości warto wybrać myjkę ciśnieniową. Zdarza się, że usunięcie mchu bywa trudniejsze. W takiej sytuacji preparaty należy wykorzystać dwukrotnie, a czasem nawet trzykrotnie.
Czego użyć do mycia klinkieru, by usunąć wykwity solne i wapienne?
Cegły klinkierowe są podatne na powstawanie wykwitów wapiennych i solnych. Pojawiają się one wtedy, gdy do łączenia cegieł użyta została zaprawa zawierająca wapno, cement portlandzki bądź powierzchnia klinkieru nie została odpowiednio zabezpieczona po zakończeniu robót. Wykwity wapienne nie są estetyczne, dlatego warto pozbyć się ich w ekspresowym tempie. Do usuwania wykwitów solnych lub wapiennych można wykorzystać szczotkę z miękkim włosiem, bądź gąbkę. Wykwitów wapiennych pozbędziesz się również przy użyciu specjalistycznych środków na bazie kwasów.
Czy mycie klinkieru octem zdaje egzamin?
Domowy sposób na umycie elewacji lub ogrodzenia z klinkieru to ocet. Zacieki wapienne lub delikatne smugi można bez przeszkód umyć standardowym, dostępnym w każdym sklepie octem. Wystarczy namoczyć ścierkę lub gąbkę produktem, a następnie przykładać je do plamy na cegle. Przy pomocy octu można pozbyć się wykwitów wapiennych, solnych lub innych, jednak muszą to być stosunkowo świeże plamy, aby metoda ta zdała egzamin. Dlaczego więc tak dużo osób nie chce nawet wypróbować tego sposobu? Wątpliwości wzbudzają silne właściwości octu, jednak klinkier jest twardym materiałem, który nie poddaje się w złych warunkach atmosferycznych, a więc i ocet nie jest mu straszny.
Cegły klinkierowe — czyszczenie krok po kroku
Czyszczenie klinkieru może być szybkie, jeśli zabrudzeń nie jest dużo i nie czekały na swoją kolej zbyt długo. Jednak nie każdy posiadacz tego materiału na elewacji czy ogrodzeniu chętnie podejmuje się mycia klinkieru co tydzień bądź dwa. Zazwyczaj brud osiada na dłużej, a po wysuszeniu powierzchni jest trudniejszy do usunięcia. Jego wygląd nie zachęca, dlatego trzeba się go pozbyć. Czyszczenie klinkieru powinno rozpocząć się od przygotowania narzędzi. Niektóre brudy usuniesz twardą szczotką oraz wodą z płynem do mycia naczyń. Inne wymagać będą zrywania złogów wapiennych szpachelką, a dopiero w późniejszym etapie konieczne będzie solidne mycie płytek klinkierowych.
Usuwanie resztek kleju i zaprawy
Zdarza się, że to nie wykwity wapienne niszczą wizerunek estetycznej elewacji lub ogrodzenia, a raczej nieprecyzyjnie i niechlujnie nałożona fuga bądź zaprawa. Aby usunąć takie zabrudzenia, należy wpierw upewnić się, czy fuga wyschła. Zyskamy wtedy pewność, że nie wypłuczemy jej spomiędzy płytek. W przypadku klinkieru można użyć profesjonalnych detergentów. Zanim nałożymy je na całą powierzchnię, lepiej wypróbować niewielką ilość na malutkim fragmencie, by zyskać pewność, że nie zaszkodzi elewacji. Jeśli preparat jest odpowiednio dobrany, można zdecydować się na jego użycie we wszystkich miejscach, w których widoczne są plamy. Wystarczy gąbka, wilgotna ściereczka oraz trochę czasu, aby płytki klinkierowe zaczęły błyszczeć!
Czy szczotka to odpowiednie narzędzie do czyszczenia klinkieru?
Jednym z polecanych narzędzi do mycia klinkieru jest szczotka. Chodzi o szczotkę w połączeniu z myjką ciśnieniową. Ten duet może zdziałać prawdziwe cuda. Jeśli decydujesz się na standardowe mycie, czyli szczotka z wodą z płynem do mycia naczyń, warto wybrać tę, która ma średnio twarde włosie. W ten sposób doczyścisz nawet najbardziej uporczywy brud, jednocześnie nie uszkadzając klinkieru.
Impregnacja klinkieru
Bardzo ważnym zagadnieniem jest impregnacja klinkieru. Po uzyskaniu zadowalającej czystości warto zaimpregnować ścianę klinkierową, cokół z płytek klinkierowych bądź ogrodzenie z klinkieru, aby cieszyć się jego wysoką jakością przez długi czas. Na rynku znajdziemy specjalne preparaty, które odpowiednio rozprowadzone sprawdzają się jako rewelacyjne zabezpieczenie przed przebarwieniami, nadmierną wilgocią czy zbyt mocnym słońcem.
Podsumowanie
Czyszczenie klinkieru z mchu, pozostałości tynków i innych zanieczyszczeń nie jest trudne ani skomplikowane. Wymaga jednak nieco czasu, aby dobrać odpowiednie metody do zabrudzeń i zrobić to dobrze. Większość zabrudzeń podda się wodzie, jednak w przypadku korozji biologicznej potrzebne będą innowacyjne preparaty.
Jedną z bardzo skutecznych i innowacyjnych technologii czyszczenia jest metoda strumieniowania niskociśnieniowego Remmers Rotec. Polega ona na użyciu rotacyjnego strumienia, który doskonale radzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami. Technika piaskowania Remmers Rotec opiera się na suchym granulacie lub innego rodzaju ścierniwie, które to poprzez rotacyjny strumień z użyciem wody, wprawiane są w ruch wirowy przez specjalnie do tego przystosowaną turbinę. Kiedy wprawiona w ruch wirowy mieszanka powietrza, wody i granulatu spotka się z powierzchnią elementu budowlanego, powstaje efekt ścierania. Ścierniwo tylko ślizga się po powierzchni czyszczącej, nie wbijając się w nią, co sprawia, że ta innowacyjna metoda jest bardzo bezpieczna i delikatna dla wszystkich czyszczonych powierzchni. Istniejące zanieczyszczenia są usuwane stopniowo, a sam stopień mocy czyszczenia, jak i jego intensywność dobiera się odpowiednio do danej powierzchni w taki sposób, by zachowała ona swoją strukturę i nie uległa żadnym uszkodzeniom. Czyszczenie możemy wykonywać na sucho jak i w osłonie mgły wodnej. Dzięki metodzie Rotec można bez problemu usuwać zanieczyszczenia powierzchniowe, ale również grubsze warstwy brudu, zabrudzeń atmosferycznych, a nawet graffiti. Ta bezinwazyjna metoda doskonale nadaje się do czyszczenia elewacji budynków użytku prywatnego, jak i użytku publicznego, czy też cennych obiektów zabytkowych i historycznych. Metodę tą uzupełniamy technologią niskociśnieniowego czyszczenia firmy Ibix, która to doskonale sprawdza się przy czyszczeniu detali architektonicznych wykonanych z piaskowca lub cegły.
Nasza firma, idąc z duchem czasu i najnowszymi technologiami, w głównej mierze opiera się właśnie o tę metodę czyszczenia. Dbamy zatem o jakość wykonywanej przez nas pracy, jak i o to, by obiekty przez nas czyszczone nie uległy najmniejszej szkodzie.