Co rzuca się w oczy jako pierwsze, kiedy patrzymy na jakikolwiek dom? Oczywiście jego elewacja! Ten element pełni kilka ważnych funkcji – izoluje, chroni przed złymi czynnikami atmosferycznymi, a ponadto stanowi swego rodzaju element dekoracyjny. Dlatego tak ważne jest, by pozostała czysta. Nie zawsze da się to uzyskać nie robiąc nic. Czasem trzeba poświęcić nieco czasu, aby przywrócić ją do stanu sprzed zabrudzenia. Sprawdź, jak umyć elewację, jakich środków użyć i czy mycie elewacji myjką ciśnieniową wpływa na nią dobrze!
Spis treści
Skąd bierze się brud na elewacji?
Rodzaj tynku a podatność na zabrudzenia
Mycie samodzielne czy pomoc specjalistów?
Czy mycie elewacji myjką ciśnieniową jest bezpieczne?
Jaki środek do mycia elewacji?
Mycie elewacji – środki chemiczne
Czym zmyć zielony nalot z elewacji?
Podsumowanie
Skąd bierze się brud na elewacji?
Twoja elewacja nie świeci czystością i zastanawiasz się dlaczego? Co ma wpływ na elewację domu i na jej zabrudzenie? Otóż, kwestii do poruszenia tutaj jest kilka. Wśród czynników, które wpływają na brud na elewacji, można wymienić:
- usytuowanie domu – ten aspekt ma niebagatelny wpływ na czystość elewacji. Jeśli Twój dom usytuowany jest blisko drogi głównej, którą przejeżdża w ciągu dnia mnóstwo samochodów wznoszących kurz i inne zabrudzenia, z pewnością będą one osiadały właśnie na powierzchni elewacji. Czasem może nie być to kwestia drogi, a sąsiedztwa jakiegoś zakładu pracy, np. kamieniarskiego czy betoniarni, skąd nieustannie się kurzy.
- wilgoć – to kolejny czynnik. Usytuowanie budynku w pobliżu jeziora a nawet w lesie niekiedy jest marzeniem, ale z drugiej strony wpływa to negatywnie na elewację. Mogą na niej osiadać zarówno glony, jak i grzyby
Rodzaj tynku a podatność na zabrudzenia
Wykończenia ścian zewnętrznych także mają ogromny wpływ na to, czy zbiera się na nich brud, czy wręcz przeciwnie. Warto wziąć tutaj pod uwagę przede wszystkim strukturę tynku. Im mniejsza porowatość powierzchni, im większa gładkość, tym zabrudzenia elewacji rzadziej się zdarzają. Istotnym parametrem jest również nasiąkliwość tynku. W sytuacji, kiedy masz na swojej elewacji tynk dobrze chłonący wilgoć, z pewnością Twoja elewacja będzie brudna nawet po mocnym deszczu. U nas najczęściej stosowane są tynki cienkowarstwowe. Oznacza to, że na elewacji spotkamy tynki mineralne, które w bardzo szybkim tempie nasiąkają, a więc wciągają w siebie brud. Kolejne w rankingu popularności są tynki akrylowe, tynki silikatowe oraz tynki silikonowe. Te z kolei zachowują się nieco inaczej. Przede wszystkim cechuje je mniejsza nasiąkliwość, niż w przypadku tynków mineralnych. Jak więc można się domyślić, nie dochodzi do ich szybkiego zabrudzenia. Faktura tynku też odgrywa rolę, jeśli chodzi o częstotliwość mycia elewacji. Tynk typu kornik to gwarancja szybkiego powstawania zabrudzeń i gromadzenia się kurzu w jego bardzo malutkich zagłębieniach i rowkach. W tym przypadku czyszczenie elewacji będzie odbywało się dość często. Jeśli chcesz tego uniknąć, lepiej zastosować tynki typu baranek bądź o strukturze kamyczkowej. Ich podatność na wsiąkanie brudu jest znacznie mniejsza, a czas czyszczenia elewacji skraca się.
Mycie samodzielne czy pomoc specjalistów?
Zastanawiasz się, czy potrzebujesz fachowców do mycia fasad? Wszystko zależy od tego, jakiej metody czyszczenia wymaga Twoja elewacja. Ponadto, jeśli nie posiadasz specjalistycznego sprzętu, może dojść do powstania pęknięć, które będą później wpływać na estetykę elewacji. Niestety, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Taką decyzję powinien samodzielnie podjąć każdy z nas.
Czy mycie elewacji myjką ciśnieniową jest bezpieczne?
Zastanawiasz się, czy myjka ciśnieniowa sprawdzi się podczas samodzielnego mycia elewacji i jej nie zniszczy? Jest to łatwy do użytkowania sprzęt, którym można pozbyć się nawet bardzo silnych zabrudzeń. Jednak czy warto czyścić elewację właśnie z pomocą myjki ciśnieniowej? Warto, o ile masz pod ręką model z regulacją natrysku i jego mocy. Koniecznością jest bowiem dostosowanie efektu do czyszczonego typu tynku. Nie każda faktura wytrzyma najsilniejszy nacisk strumienia wody. Jeśli decydujesz się, że do usunięcia zabrudzeń wykorzystasz myjkę, koniecznie staraj się kierować strumień wody pod wieloma różnymi kątami. Dzięki temu nie będziesz naciskał na jeden punkt zbyt mocno. Dodatkowo, rozpocznij mycie od samej góry, schodząc stopniowo w dół. Zanim zaczniesz myć elewację na domu, wypróbuj moc i jakość strumienia na bardzo małym fragmencie elewacji. W ten sposób zobaczysz, czy wszystkie ustawienia są w porządku i czy stan elewacji nie zostanie naruszony. W przypadku tynku mineralnego, lepiej zrezygnować z mycia za pomocą szczotki. Jest to dość delikatny tynk, któremu wystarczy ciepła woda.
Jaki środek do mycia elewacji?
Zamierzasz zabrać się do czyszczenia elewacji? Chcesz wybrać specjalny środek, który przyda się do odświeżenia elewacji? Na szczęście na rynku znajdziesz kilka ciekawych propozycji, wśród których na pewno znajdziesz coś dla swojej elewacji. Wybór konkretnego środka powinien zależeć od typu elewacji, jak i stopnia zabrudzenia. Decydując się na środki czyszczące do elewacji, wspomożesz pracę myjki ciśnieniowej. Mycie z dodatkiem detergentu powinno przebiegać z ogromną ostrożnością. Są to w końcu chemiczne środki, często też środki grzybobójcze, które z pewnością będą mieć niemały wpływ na strukturę tynku. Specjalne preparaty niekoniecznie wpłyną na tynk, ale mogą za to zniszczyć roślinność wokół domu. Wnikając w ziemię mogą przyczynić się do skażenia ziemi
Mycie elewacji – środki chemiczne
Warto mieć na uwadze, że sposób czyszczenia elewacji oraz dobór środków zależeć będzie głównie od tego, z jakim brudem mamy do czynienia. Może to być zwyczajny kurz, który zostanie zniwelowany z pomocą wody. Rodzaj zabrudzeń może też wynikać z faktu, iż dom znajduje się w pobliżu lasów. Wilgoć sprawia, że na elewacji powstają naloty pleśni, grzybów czy glonów. W takiej sytuacji może być faktycznie potrzebne coś więcej, poza silnym strumieniem wody, która usuwa brud, aby usuwanie glonów było skuteczne. Glony i pleśń w widocznym miejscu na elewacji nie jest niczym przyjemnym. A nie każdy tynk pozwala na czyszczenie w sposób mechaniczny. Do usuwania glonów z elewacji budynków warto wykorzystać dedykowane środki czyszczące.
Czym zmyć zielony nalot z elewacji?
Niestety, bardzo częstym widokiem w naszym kraju jest porośnięta glonami, zazieleniona elewacja. Wykwity na rynku pojawiają się, kiedy domy sytuowane są w pobliżu lasów czy nad rzekami. Kiedy już taki nalot pojawi się na Twojej elewacji, nie warto czekać – koniecznością jest pozbycie się tego rodzaju zabrudzeń. Grubsze warstwy glonów śmiało można usunąć mechanicznie. Można użyć do tego delikatnej szczotki ewentualnie strumienia wody z myjki ciśnieniowej. Niektóre można też zdrapać szpachelką. Jeśli decydujesz użyć się myjki, musisz uważać na jej moc i ciśnienie. Warto wtedy bacznie obserwować swoje poczynania, aby nie uszkodzić tynku. Podczas czyszczenia elewacji z glonów myjką, trzeba też uważać na zbytnie rozbryzgiwanie wody. W ten sposób, zamiast sobie pomóc i pozbyć się raz na zawsze glonów, można je jeszcze bardziej rozplenić. Jak tego uniknąć? Można zaplanować mycie elewacji na upalny dzień, w którym ona bardzo szybko wyschnie.
Podsumowanie
Czyszczenie elewacji to temat trudny, jednak nieobcy. Każdemu z nas zależy, aby dom prezentował się czysto, elegancko i po prostu estetycznie. Musimy włożyć w to niemało starań. Jednak są sposoby, środki, pomoce, które nam to znacznie ułatwiają. Zanim zdecydujesz czym i jak myć elewację, trzeba najpierw przypomnieć sobie rodzaj tynku, jaki został wykorzystany. Wtedy z ogromną dokładnością będziesz w stanie zadbać o elewację tak, jak na to zasługuje. A nie warto rezygnować z jej regularnego mycia, ponieważ za kilka lat bez odpowiedniej higieny będzie prezentować się bardzo źle. Oczywiście, tempo zmian zależy od położenia domu, jednak prędzej czy później każda elewacja, o którą właściciel nie dba, nie będzie się już do niczego nadawać.
Polecane wpisy na blogu: