Czyszczenie cegły

Czyszczenie cegły

Ceglane mury bez wątpienia prezentują się doskonale, nadając budynkom wyjątkowego charakteru. Należy jednak mieć świadomość, że wraz z upływem czasu osiadają na nich różnego rodzaju zanieczyszczenia, które dla zachowania estetyki należy usunąć. Tylko jak zrobić to skutecznie i bezpieczne dla materiału? Najlepszym sposobem na czyszczenie cegły może być piaskowanie.

Czym jest piaskowanie?

Piaskowanie to proces technologiczny pozwalający nie tylko na czyszczenie, ale również i na kształtowanie wybranego materiału. W tej metodzie wykorzystywany jest strumień sprężonego powietrza z dodatkiem twardych materiałów ściernych (najczęściej wykorzystywany jest piasek kwarcowy, soda i mączka szklana). Drobinki skierowane pod odpowiednim ciśnieniem nie tylko docierają w trudno dostępne miejsca, ale również pozwalają na usunięcie zanieczyszczeń, które pozornie są trudne do usunięcia. Piaskowanie często porównuje się to szlifowania, niestety jest to niewłaściwe porównanie. Każda z tych metod służy do obrabiania powierzchni o innej fakturze wykończenia.

Skuteczność piaskowania

Piaskowanie to bardzo skuteczna metoda czyszczenia ceglanych i kamiennych powierzchni, jednak należy bardzo uważać, zabierając się za czyszczenie starych materiałów, które często są osłabione przez wilgoć, a zaprawa pod wpływem czasu ulega znacznej degradacji. W tym przypadku warto zadbać o dużo niższe ciśnienie piaskowania. Dobrym rozwiązaniem może być również przeprowadzenie próby na niewielkiej powierzchni, aby przekonać się, jak powierzchnia zareaguje na czyszczenie.