Czyszczenie cegły

Czyszczenie cegły - wyczyszczone cegły

Ceglane mury bez wątpienia prezentują się doskonale, nadając budynkom wyjątkowego charakteru. Należy jednak mieć świadomość, że wraz z upływem czasu osiadają na nich różnego rodzaju zanieczyszczenia, które dla zachowania estetyki należy usunąć. Tylko jak zrobić to skutecznie i bezpieczne dla materiału? Najlepszym sposobem na czyszczenie cegły może być piaskowanie, a wyczyszczone cegły będą prezentować się okazale.

Czym jest piaskowanie?

Piaskowanie to proces technologiczny pozwalający nie tylko na czyszczenie, ale również i na kształtowanie wybranego materiału. W tej metodzie wykorzystywany jest strumień sprężonego powietrza z dodatkiem twardych materiałów ściernych (najczęściej wykorzystywany jest piasek kwarcowy, soda i mączka szklana). Drobinki skierowane pod odpowiednim ciśnieniem nie tylko docierają w trudno dostępne miejsca, ale również pozwalają na usunięcie zanieczyszczeń, które pozornie są trudne do usunięcia. Piaskowanie często porównuje się to szlifowania, niestety jest to niewłaściwe porównanie. Każda z tych metod służy do obrabiania powierzchni o innej fakturze wykończenia.

Czyszczenie cegły z zaprawy

Stare cegły nie zawsze można doprowadzić do idealnego stanu jedynie poprzez usunięcie starej zaprawy. Czyszczenie cegły z zaprawy (czyszczenie cegły z tynku) warto wykonać poprzez piaskowanie. Ta metoda jest skutecznym i bezpiecznym sposobem na czyszczenie cegły z zaprawy.
 

Skuteczność piaskowania

Piaskowanie to bardzo skuteczna metoda czyszczenia ceglanych i kamiennych powierzchni, jednak należy bardzo uważać, zabierając się za czyszczenie starych materiałów, które często są osłabione przez wilgoć, a zaprawa pod wpływem czasu ulega znacznej degradacji. Czyszczenie starej cegły należy wykonać bardzo ostrożnie. W tym przypadku warto zadbać o dużo niższe ciśnienie piaskowania. Dobrym rozwiązaniem może być również przeprowadzenie próby na niewielkiej powierzchni, aby przekonać się, jak powierzchnia zareaguje na czyszczenie i będziemy wiedzieć jak wyczyścić starą cegłę.