Czyszczenie cegły

Czyszczenie cegły - wyczyszczone cegły

Czyszczenie cegły

Czyszczenie cegieł

Ceglane mury bez wątpienia prezentują się doskonale, nadając budynkom wyjątkowego charakteru. Warto jednak mieć świadomość, że wraz z upływem czasu osiadają na nich różnego rodzaju zabrudzenia.

Czyszczenie starej cegły jest czasochłonne, ale warto podjąć trud, aby odnowić ścianę i pozbyć się wyraźnych śladów upływu czasu. Można zrobić to skutecznie i bezpieczne dla materiału.

Istnieje szereg metod stosowanych w zależności od ilości, rodzaju i stopnia zanieczyszczenia materiału. Starą cegłę trzeba traktować ostrożnie. Po tym, jak skujemy stary tynk i pozbędziemy się resztek zaprawy, widoczne będą białe smugi. Problemem może być też wyblakły kolor i duże ubytki wykruszających się fug.

Czyszczenie starej cegły z zaprawy i tynku

Można stosować wiertarkę z gumową tarczą i krążek papieru ściernego, po czym zabezpieczyć ścianę środkiem hydrofobowym. Ale to metody niedoskonałe, a przy tym dobre jedynie wówczas, gdy czyścimy niewielką powierzchnię ściany i chcemy usunąć niewielkie ilości pozostałego tynku.

Czyszczenie starej cegły wymaga dodatkowo profesjonalnej oceny – tak, by w procesie czyszczenia nie zaszkodzić strukturze, a dodatkowo ją wzmocnić. Walory estetyczne, choć mają znaczenie, nie są jedynym celem.

Należy zawczasu zabezpieczyć ścianę tak, by zapobiec wnikaniu wody i nie dopuścić do powstawania wykwitów. A w procesie renowacji dobrze jest również uwzględnić nie tylko powierzchnię cegieł, ale brać pod uwagę również fugi, spoiny.

Najlepszym sposobem na czyszczenie cegły jest jej piaskowanie. To profesjonalna metoda, która przywraca elewacji dawny wygląd i zabezpiecza ją przed wpływem niepożądanych czynników.

Renowacja cegieł – piaskowanie elewacji

Wyczyszczone cegły odzyskują dawny wygląd. Ale taki proces ma nie tylko walory estetyczne na powierzchni ściany. Przysłuży się również jej strukturze, usuwając wilgoć. Będzie miał pozytywny wpływ bez względu na to, czy zdecydujesz się na położenie tynku czy postawisz na „ceglany” styl elewacji.

Renowacja cegły przeprowadzana jest zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Sprawdza się znakomicie w procesie adaptowania pomieszczeń oraz przygotowania do dalszych prac, na przykład malowania elewacji. Wyczyszczenie ściany z zaprawy, kurzu, zacieków i innych zabrudzeń to tylko pierwszy krok, aby cegła odzyskała dawny wygląd.

Czym jest piaskowanie?

Piaskowanie to proces technologiczny pozwalający nie tylko na czyszczenie, ale również i na kształtowanie wybranego materiału. W tej metodzie wykorzystywany jest strumień sprężonego powietrza z dodatkiem twardych materiałów ściernych.

Najczęściej wykorzystywane są piasek kwarcowy, soda i mączka szklana. Drobinki skierowane pod odpowiednim ciśnieniem na ściany. Nie tylko docierają w trudno dostępne miejsca.

Pozwalają również na usunięcie zanieczyszczeń, które pozornie są trudne do usunięcia, a na pewno nie działają na nie metody „domowe”, takie choćby jak mycie cegły. Najprostsze wydaje się umycie gorącą wodą lub myjką ciśnieniową, a tam, gdzie wciąż widoczne są resztki zanieczyszczeń, użycie ryżowej szczotki. Ale czasami usunięcie resztek zaprawy wymaga jeszcze innych sposobów.

Renowacja cegły

Piaskowanie często porównuje się to szlifowania, ale jest to niewłaściwe porównanie. Każda z tych metod służy do obrabiania powierzchni o innej fakturze wykończenia.

Renowacja cegły to nie tylko czyszczenie starej cegły z zabrudzenia widocznego gołym okiem. W zależności od potrzeb, proces ten może polegać na całkowitym odnowieniu i uzupełnieniu braków.

Usuwa się oczywiście stary tynk, zabrudzenia związane z warunkami atmosferycznymi i widoczne na cegle. Oprócz standardowego czyszczenia powierzchni ściany renowacja cegły może obejmować elementy takie jak maskowanie przebarwień, impregnacja hydrofobowa, uzupełnianie ubytków fug w spoinach.

Czyszczenie cegły rozbiórkowej

Cegła cięta pięknie się prezentuje, a wykorzystanie starej cegły może być ciekawym pomysłem. Szczególnie jeśli chcemy nadać materiałowi drugie życie i stworzyć coś wyjątkowego. Nie zawsze wystarczy mycie cegły. Do czyszczenia starej cegły z zaprawy i tynku lepiej użyć profesjonalnych metod.

Czyszczenie cegły klinkierowej

Cegła klinkierowa, choć uznawana za odporniejszą na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, nie jest niezniszczalna. Wykonujemy profesjonalne czyszczenie klinkieru. Renowacja nadaje takiej cegle, a przez to całej elewacji, szlachetności i elegancji.

Czyszczenie cegły z tynku

Resztki tynku i zaprawy uniemożliwiają odnowienie starej cegły, dlatego powierzchnię oczyszcza się bardzo dokładnie – tak, aby można było usunąć zabrudzenia również z fug.

Piaskowanie cegły – różne rodzaje i metody

W zależności od potrzeb proces czyszczenia cegły może przebiegać nieco inaczej. W przypadku starej lub bardzo zniszczonej cegły stosujemy piaskowanie niskociśnieniowe i ścierniwa o niskiej twardości.

Dzięki temu również usuniemy starszy tynk i inne resztki zanieczyszczeń, odsłaniając na nowo walory estetyczne. W przypadku nowszych materiałów czyszczenie cegły można wykonać wysokim ciśnieniem.

Piaskowanie elewacji można wykonać na sucho lub w osłonie wody. Ta druga metoda zdecydowanie redukuje stopień zapylenia, co pomaga szczególnie, gdy renowacja cegieł odbywa się w pomieszczeniu.

To nie strumień wody, ale delikatna mgiełka, nie ma więc obawy, że duża wilgotność utrzyma się w pomieszczeniu i wniknie w spoiny czy zostawi później białe smugi na powierzchni ściany.

Czyszczenie cegieł z zaprawy

Stare cegły nie zawsze można doprowadzić do idealnego stanu jedynie poprzez usunięcie starej zaprawy. Czyszczenie cegły z zaprawy i czyszczenie cegły z tynku warto wykonać poprzez piaskowanie. Ta metoda jest skutecznym i bezpiecznym sposobem na czyszczenie cegły z zaprawy.

Piaskowanie to bardzo skuteczna metoda czyszczenia ceglanych i kamiennych powierzchni, jednak należy bardzo uważać, zabierając się za czyszczenie starych materiałów, które często są osłabione, a zaprawa pod wpływem czasu ulega znacznej degradacji.

Czyszczenie starej cegły należy wykonać bardzo ostrożnie. W tym przypadku warto zadbać o dużo niższe ciśnienie piaskowania. Dobrym rozwiązaniem może być również przeprowadzenie próby na niewielkiej powierzchni, aby przekonać się, jak proces wpłynie na starą cegłę.

Czyszczenie cegły cena

Wykonujemy piaskowanie pod niskim i wysokim ciśnieniem. W naszej ofercie znajdziecie Państwo kompleksowe usługi. Do czyszczenia cegły używamy profesjonalnego sprzętu i środków dobrej jakości.

Dzięki temu ściana nie tylko wspaniale się prezentuje, ale jest odnowiona również w spoinach. Wiemy, jak czyścić starą cegłę i jak wykonać czyszczenie klinkieru.

W zależności od tego, w jakim stanie jest ściana i do jakich kolejnych prac ma zostać przygotowana, stosujemy na powierzchnię odpowiednie środki (na przykład o charakterze mineralnym).

Oferujemy czyszczenie powierzchni cegły z tynku i zaprawy, czyszczenie fugi, zabezpieczanie elewacji przed wpływem czynników atmosferycznych. Każdorazowo oceniamy powierzchnię, ale i stan cegieł, dzięki czemu renowacja to nie tylko lepszy wygląd elewacji. Na tej podstawie wykonujemy wycenę.


Sprawdź ofertę: