Na czym polega czyszczenie elewacji?

Na czym polega czyszczenie elewacji?

Czyszczenie elewacji

Elewacja budynku to rodzaj wizualnej wizytówki. Bez względu na materiał budowlany, z którego została wykonana, każda elewacja prędzej czy później ulega w jakimś stopniu zabrudzeniu, a nawet zniszczeniu.

Mają na to wpływ czynniki pogodowe, smog, warunki panujące w konkretnej lokalizacji lub klimacie. Często również działanie ludzi, którzy nie szanują cudzej własności.

Czyszczenie elewacji budynku

W przypadku niewielkich zabrudzeń można zdecydować się na samodzielne wykonanie mycia elewacji czy szerzej rozumianego czyszczenia fasady budynku.

Metoda czyszczenia powinna być dostosowana do stanu elewacji. Samodzielne mycie elewacji domu można rozpocząć od ciepłej wody z dodatkiem detergentu. Ręcznemu myciu nie poddadzą się wieloletnie zabrudzenia elewacji.

Nie pomoże też strumień wody. Z ciepłą wodą i rodzajem środka czyszczącego trzeba też uważać. Mogą prowadzić do powstania pęknięć w miejscach, w których struktura elewacji jest osłabiona.

Najlepiej najpierw wykonać próbę. Absolutnie nie zaczynać mycia fasad w widocznym miejscu elewacji. Może się okazać, że zamiast wyczyścić elewację, naniesiemy nowe ślady, jeszcze trudniejsze do wyczyszczenia.

Częstotliwość mycia elewacji i czas czyszczenia elewacji

Częstotliwość mycia elewacji zależy między innymi od położenia domu i tego, co zanieczyszcza fasadę budynku. Jeśli potrzeba jest częsta, pracę z tym związaną z pewnością ułatwi zakup odpowiedniego sprzętu.

Rozwiązaniem może być zakup do domowego użytku i czyszczenie przy użyciu myjki ciśnieniowej. Ciśnienie wody sprawia, że zabrudzenia takie jak osady, mchy schodzą nawet bez użycia środka czyszczącego.

Czyszczenie fasady – czym umyć elewację

Ale aby wyczyścić elewację ceglaną z grafitti mogą być niezbędne profesjonalne narzędzia i środki czyszczące. Do usuwania zabrudzeń trzeba dobrać wszystko tak, by nie ucierpiała struktura materiału użytego do wykończenia ściany.

Warto zatem zorientować się, co pokrywa powierzchnię budynku (np. rodzaj tynku: tynki mineralne, tynki polimerowe). Sama woda może nie dać rady, bo wiele zależy od rodzaju i stopnia zabrudzenia i tego, jak bardzo zanieczyszczenie wniknęło w elewację. Po umyciu elewacji może okazać się, że po usuwaniu zabrudzeń pozostały… dodatkowe ślady w postaci zacieków czy pęknięć. A przecież nie o to chodziło, by jedne zabrudzenia zastąpić innymi.

Mycie elewacji domu myjką ciśnieniową

Myjką ciśnieniową można sprawnie usuwać z elewacji luźno związane naloty soli i uporczywe zanieczyszczenia powstałe niedawno.

Ale myjki ciśnieniowe poleca się raczej do użytku domowego w kontekście mniejszych powierzchni, jak czyszczenie mebli ogrodowych czy kostki brukowej. Samo użycie myjki ciśnieniowej nie chroni przed ponownym zabrudzeniem, ale w przypadku niewielkich powierzchni o małym stopniu zabrudzenia nie będzie czasochłonne.

Czyszczenie elewacji domu

W zależności od stopnia zabrudzenia, rodzaju zabrudzeń, ale też rodzaju tynku i kilku innych czynników myjka ciśnieniowa może być niewystarczająca. Usuwanie zabrudzeń powstałych na elewacji kilka lub kilkadziesiąt lat temu może się okazać zbyt trudne. A wybór nieodpowiedniej metody czyszczenia może prowadzić do uszkodzenia elewacji.

Warto zlecić mycie elewacji, czyszczenie elewacji lub jej kompleksową renowację specjalistycznej firmie. Ekspert oceni wszystkie zmienne, które mają wpływ na powierzchnię.

Weźmie pod uwagę między innymi to, jaka jest lokalizacja domu i jakie czynniki atmosferyczne mają największy wpływ na powstawanie zanieczyszczeń. Oceni porowatość powierzchni oraz sprawdzi rodzaj tynków.

Tynki polimerowe, tynki mineralne czy tynki akrylowe mają nieco inne właściwości, a co za tym idzie – warto do usunięcia zabrudzeń wybierać odpowiednie metody czyszczenia elewacji i środki chemiczne.

Inaczej należ czyścić elewację ceglaną, inaczej taką z kamienia czy betonu. W zależności od potrzeb do mycia elewacji można też wykorzystać środki mające właściwości biobójcze.

Profesjonalne czyszczenie elewacji

Czyszczenia elewacji dokonujemy metodami dobranymi indywidualnie do każdej powierzchni. Konkretną technologię jej oczyszczania wybieramy na podstawie przeprowadzonych prób. Czyścimy elewacje z:

  • cegły, w tym również z klinkieru,

  • piaskowca,

  • kamienia naturalnego,

  • betonu.

Nasza usługa jest zawsze bardzo dokładna. Usuwamy wszelkie zabrudzenia powstałe na materiale, bez uszkadzania jego lica oraz łączących go spoin. Wykonywane przez nas mycie elewacji odbywa się przede wszystkim z użyciem takiego sprzętu jak myjki wysokociśnieniowe oraz profesjonalna chemia do oczyszczania budynków zabytkowych.

Przykładowy używany przez nas produkt to cieszący się dobrą opinią w branży kamieniarstwa oraz konserwacji zabytków płyn Remmers. Wykonujemy też mycie elewacji metodą mechaniczną czyszczenia strumieniowego niskociśnieniowego Remmers Rotec i Jos Torc.

Każda z tych dwóch metod oczyszczania może być wykonywana na sucho lub w osłonie mgły wodnej (jest to tak zwane strumieniowanie mgławicowe). Zazwyczaj nasza firma proponuje którąś z tych dwóch metod, jednak nie odmawiamy, gdy klient chce wybrać metodę samodzielnie.

Warto zaznaczyć również, że optymalną metodę oczyszczania oraz odpowiednią twardość ścierniwa dobieramy za każdym razem po przeprowadzeniu próby pokazowej, w trakcie której określamy twardość materiału i fug.

Ponieważ jesteśmy firmą z branży kamieniarstwa, to czyszczenie elewacji jest tylko jedną z wielu świadczonych przez nas usług. Przeprowadzamy również między innymi renowacje oraz remonty zabytkowych elewacji wykonanych z cegły i kamienia.

W naszym zakładzie kamieniarskim w Warszawie dorabiamy zniszczone i brakujące elementy wystroju elewacji, a także restaurujemy elementy małej architektury. Ponadto oferujemy również usługi:

  • wymiany fug,

  • przemurowywania wątku ceglanego,

  • scalania kolorystycznego cegły i piaskowca,

  • impregnacji hydrofobowej ścian budynków,

  • usuwania graffiti z elewacji budynków,

  • zabezpieczania elewacji budynków powłoką tzw. anty-graffiti.

Zapraszamy do skorzystania z wyżej wymienionych usług. Zakres świadczonych przez naszą firmę usług jest naprawdę szeroki, więc jeśli nie znaleźli Państwo w artykule pożądanej usługi z naszej branży, można o nią zapytać poprzez formularz kontaktowy – zapraszamy do kontaktu! Wszelkich wycen dokonujemy na podstawie przesłanych zdjęć stanu rzeczywistego oraz zapytań ofertowych – dla zainteresowanych przygotowujemy projekty konserwatorskie.

Czyszczenie elewacji z graffiti

Aby usunąć grafitti nie zawsze wystarczy umyć elewację wodą z płynem. Nawet czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową używaną do czyszczenia sprzętów w domu może nie wystarczyć.

Oferujemy zarówno usuwanie niechcianych malunków z elewacji na różnych powierzchniach, jak i zabezpieczamy ściany przed skutkami ewentualnych zniszczeń. Dzięki aplikowanym przez nas powłokom anty-grafitti proces czyszczenia elewacji nie będzie kolejnym razem tak trudny i uciążliwy.

To specjalna powłoka hydrofobowa, która oddziela chronioną powierzchnię od graffiti. Jeśli na ścianie powstanie kolejne grafitti, zmywa się ją wraz z graffiti. Sam proces mycia elewacji łatwiej wówczas wykonać przy użyciu standardowych sprzętów.

Czyszczenie elewacji z piaskowca

W przypadku kamieni naturalnych należy zachować dużą ostrożność. Do mycia wykonanej z piaskowca elewacji myjką ciśnieniową trzeba dopasować ciśnienie. Warto też wykorzystać filtrowaną wodę – sprawi, że łatwiej będzie myć elewację i usuwać nawet pozornie trwałe zabrudzenia. Odradza się stosowanie do mycia elewacji z piaskowca środków chemicznych.

jeśli w przeszłości oprócz nalotów wynikających z warunków atmosferycznych pojawiały się na elewacji na przykład porosty, warto zaimpregnować powierzchnię.

Czyszczenie elewacji ceglanej

Aby skutecznie myć elewację z cegły, trzeba ocenić jej rodzaj, stan i oczywiście uważać, by mycie powierzchni nie uszkodziło ani samych cegieł, ani fug w spoinach.

Zawsze należy określić, w jakim stanie znajduje się cegła, z której wykonana jest elewacja oraz jakiego rodzaju zabrudzenia na niej występują. Mogą to być glony, zabrudzenia atmosferyczne, graffiti. Zdarza się również, że fasada pomalowana jest farbami olejnymi, które sprawiają najwięcej problemów podczas oczyszczania cegły.

Dopiero po sprawdzeniu możemy określić cenę i metodę na czyszczenie elewacji. Po przeprowadzeniu wizji podejmujemy decyzję co do technologii oczyszczania począwszy od czyszczenia chemicznego (łącznie z kompresami) przez mycie chemiczne, do hydropiaskowania i czyszczenia niskociśnieniowego włącznie.

Priorytetem w tego rodzaju pracach jest to, by nie uszkodzić lica cegieł bądź klinkieru. Liczy się właściwy dobór ciśnienia roboczego oraz twardości użytego ścierniwa.

Czyszczenie elewacji parą wodną

W zależności od rodzaju ściany i zabrudzeń, można wykonać mycie elewacji domu z wykorzystaniem pary wodnej. Możliwe jest mycie elewacji taką metodą i usunięcie nawet uciążliwych zabrudzeń. To tak zwana sucha para, która wnika w substancję i może pomóc usunąć nawet zabrudzenia spowodowane przez smary czy długotrwałe działanie czynników pogodowych.

Do mycia elewacji tą metodą używa się niewielkiej ilości detergentów oraz ciepłej wody – niezbędnej do wytworzenia pary. Wilgoć nie stanowi tu zagrożenia, ponieważ faktyczne zużycie wody w takim procesie mycia elewacji nie jest duże.

Czyszczenie elewacji sodą

Sodowanie to jedna z lepszych metod używanych wówczas, gdy piaskowanie może okazać się zbyt inwazyjne. Mycie elewacji czy szerzej – czyszczenie fasady – uzależnione jest nie tylko od rodzaju zabrudzeń, ale też od rodzaju powierzchni, a w wielu przypadkach od jeszcze innych zmiennych, na przykład od rodzaju tynku.

Soda jest zdecydowanie delikatniejsza niż piasek czy podobne mu rodzaje ścierniw. Dzięki temu można czyścić nią również delikatniejsze nawierzchnie lub te, co do których w pierwszym etapie pracy nie ma pewności, czy nie są zbyt stare lub zniszczone, by użyć standardowo stosowanych środków i narzędzi.

Czyszczenie elewacji cena

W przypadku czyszczenia elewacji trudno wskazać dwa takie same przypadki. Nawet jeśli klient zmawia usługę odświeżenia elewacji, zawsze staramy się ocenić jej stan. Całość renowacji ustalana jest na podstawie kilku czynników.

Mowa oczywiście o powierzchni, rodzaju nawierzchni, położeniu domu, wysokości budynku, rodzaju wykończenia ścian zewnętrznych (w tym również rodzaj tynku). Znaczenie ma również rodzaj i stopień zabrudzenia ścian.

Usytuowanie domu ma znaczenie na przykład w kontekście wpływu czynników atmosferycznych oraz obecności smogu, zasolenia itp. Estetyczny wygląd fasady budynku to nie wszystko. Oprócz usuwania zabrudzeń eliminujemy również uszkodzenia mechaniczne, stosujemy środki, które zmniejszają porowatość i nasiąkliwość tynku.

Czyszczenie elewacji z cegły cena

Określenie rodzaju elewacji jako ceglanej to zbyt mało, by wycenić usługę. Nie stosujemy tzw. metod uniwersalnych i zdecydowanie odradzamy Państwu korzystanie z usług firm, które oferują tak nazywane mycie elewacji.

Każde zlecenie na mycie elewacji budynku traktujemy indywidualnie – nie stosujemy wszędzie jednakowych metod, gdyż dobrze wiemy, jak duży wpływ ma konserwacja na daną powierzchnię. Nie ma czegoś takiego jak metoda uniwersalna – każda firma, która reklamuje swoje usługi w ten sposób powinna być dobrze sprawdzona!

Profesjonalne usługi czyszczenia powierzchni z kamienia i betonu

Nasz zespół specjalizuje się w czyszczeniu elewacji różnego typu. Wykorzystujemy profesjonalny sprzęt. Mamy ponad 20-letnie doświadczenie. Stosujemy metody zapewniające znakomite efekty i zawsze dbamy o to, by nie tylko usunąć zabrudzenia elewacji, ale pozostawić ścianę w jak najlepszym stanie.

Wykonujemy mycie elewacji oraz inne formy czyszczenia elewacji: piaskowanie, sodowanie.
W katalogu naszych usług znajdują się również szlifowanie i polerowanie powierzchni z kamieni naturalnych i betonu. Zachęcamy do obejrzenia na stronie zdjęć z licznych realizacji.

Masz pytania o to, jak wygląda czyszczenie elewacji z konkretnego budulca, ile może potrwać i jakie zabiegi warto wykonać zanim rozpoczniesz malowanie elewacji? Skontaktuj się z nami, podaj parametry budynku i sprawdź naszą ofertę. Wycenę wykonujemy dopiero po wizji lokalnej.

USŁUGA MYCIA ELEWACJI I CZYSZCZENIA ŚCIAN – nasze doświadczenie

Usługami kamieniarskimi zajmujemy się już od ponad dwudziestu lat, więc zdążyliśmy zyskać szerokie grono zadowolonych klientów oraz zbudować dobrą reputację w branży. Jedną z naszych sztandarowych usług jest czyszczenie elewacji.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne dla wizerunku firmy jest utrzymanie jej budynku i otoczenia w czystości. Również i w przypadku budynków mieszkalnych ich schludny i czysty wygląd ma niebagatelne znaczenia dla samopoczucia mieszkańców. Dlatego też proponowane przez nasz usługi mycia elewacji mają gwarancję wykonania zlecenia z najwyższą starannością.

Osoby zainteresowane profesjonalnymi usługami (mycie elewacji, piaskowanie, sodowanie, usuwanie grafitti) zachęcamy do kontaktu.