Na czym polega Hydropiaskowanie?

Hydropiaskowanie

Hydropiaskowanie ścian budynków

Budynki, a konkretnie ich ściany, głównie zewnętrzne po latach użytkowania tracą swoją naturalna barwę, pokrywając się coraz bardziej złożonymi warstwami brudu.

Erozyjna działalność czasu potrafi odcisnąć swoje piętno na dosłownie każdym obiekcie budowlanym. Budynki, a konkretnie rzecz ujmując ich ściany, zwłaszcza zewnętrzne, tracą swoją naturalną barwę i blask. Wszystko przez osady i złożone warstwy brudu, które latami gromadzą się na ich powierzchni. Za powstanie zabrudzeń odpowiedzialne są różne czynniki, wśród których należy wymienić wszelkie opady atmosferyczne, a zwłaszcza kwaśne deszcze, spaliny emitowane przez pojazdy uczestniczące w ruchu drogowym oraz sadze, które unoszą się w powietrzu wraz z dymem wydobywającym się z kominów pobliskich domów, zakładów produkcyjnych i innych obiektów przemysłowych. W ten właśnie sposób powstają tłuste zabrudzenia, które są niezwykle trudne do usunięcia przy użyciu konwencjonalnych metod. Tutaj z pomocą przychodzi piaskowanie, czyli niezwykle skuteczna metoda czyszczenia ścian, wykorzystująca strumień sprężonego powietrza i drobinki piasku, stanowiące ścierniwo.

Założeniem piaskowania jest oczyszczanie powierzchni i zmiana jej faktury, poprzez wykorzystanie sprężonego powietrza wzbogaconego o materiał ścierny. Rozwój tej technologii, jaki postępował na przestrzeni wielu lat, umożliwił dodanie kolejnego składnika do sprężonego powietrza i różnego rodzaju materiałów ściernych. W procesie piaskowania zaczęto wykorzystywać wodę. Technika, uwzględniająca szlifowanie powierzchni sprężonym powietrzem i kruszywem w osłonie mgły wodnej, nazywana jest hydropiaskowaniem.

Wodna specyfika, która charakteryzuje metodę hydropiaskowania, sprawia, że technika ta jest wręcz stworzona do oczyszczania różnego rodzaju powierzchni, których zabrudzenia mają charakter smolisty, np pochodzenia ogniowego. Sprawia to, że hydropiaskowanie idealnie nadaje się do oczyszczania budynków po pożarze. To jednak jeszcze nie wszystko. Technika ta sprawdza się także w przypadku oczyszczania wszelkiego rodzaju zbiorników betonowych, jak np oczyszczalnie ścieków czy zbiorniki na wodę pitną.

Technika ta wykazuje także doskonałe efekty w przypadku usuwania mleczka cementowego z konstrukcji betonowych (przygotowanie do wykonania izolacji).

Rozwój techniki hydropiaskowania umożliwił także całkowicie nieinwazyjne oczyszczanie niskociśnieniowe, co doskonale sprawdza się w przypadku zabytkowych budynków wykonanych z cegły lub z kamienia naturalnego (niskie ciśnienie sprawia, że czyszczone ściany nie ulegają odkształceniu). Efekty, jakie można uzyskać przy użyciu techniki hydropiaskowania, są zaskakujące. Różnice w stanie przed i po oczyszczaniu, widoczne są gołym okiem.

Efekt przeprowadzonych prac sprawia, że budynek, który został wybudowany przeszło sto lat temu, wygląda jak zupełnie nowy, dopiero wybudowany obiekt. Należy podkreślić, że hydropiaskowanie niskociśnieniowe, jako metoda całkowicie bezpieczna, nie uszkadza spoiw łączących budulec, w tym przypadku kamieni lub cegły. Ma to szczególnie duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku bezcennych obiektów zabytkowych. Technika ta jest na tyle uniwersalna, że jej użycie jest możliwe nie tylko w przypadku renowacji i oczyszczania budynków o charakterze zabytkowym. 

Hydropiaskowanie stosowane jest również w normalnych budynkach i obiektach murowanych. Nie istnieją żadne przeszkody, które uniemożliwiały by zastosowane tej techniki przy oczyszczaniu płotów ceglanych i kamiennych, które poprzez wystawienie na ciągle zmieniające się warunki pogodowe i destrukcyjny wpływ czynników środowiskowych, czernieją.

Hydropiaskowanie pozostaje metodą bezpieczną jednak pod warunkiem, że jej wykonaniem zajmie się wykwalifikowany specjalista, którego wiedza i umiejętności pozwolą na dokładne oczyszczenie powierzchni, bez ryzyka uszkodzenia jej lica. To jednak nie wszystko, aby hydropiaskowanie mogło zostać przeprowadzone z należytą starannością, niezbędny jest także specjalistyczny sprzęt.

Oczyszczanie z użyciem metody hydropiaskowania może również służyć do oczyszczania elewacji tynkowych z różnego rodzaju zabrudzeń. W powyższym przypadku jednak ciśnienie używane w urządzeniach służących do hydropiaskowania jest niższe niż w przypadku cegły czy kamienia. Wynika to z samej charakterystyki materiału. Jako, że tynk jest mniej trwały nie można dopuścić do jego uszkodzenia, wszelkich prac dokonuję się po przeprowadzeniu próby oczyszczania oraz doborze optymalnego ciśnienia i twardości ścierniwa.

Hydropiaskowanie dzięki swojej specyfice oczyszcza powierzchnie nie pozostawiając plam ani różnic na czyszczonych elewacjach, dzięki temu budynek w równym stopniu wygląda na odnowiony. Oznacza to, że elewacja, na całej powierzchni, wygląda dokładnie tak samo i nawet najbardziej wprawione oko nie będzie w stanie dostrzec różnicy. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż hydropiaskowanie pozwala na oczyszczanie rejonów niedostępnych dla konwencjonalnych narzędzi. Tam, gdzie zwykłe szlifierki polegną, hydropiaskowanie sprawdzi się doskonale. Na uwagę zasługuje również fakt, że metoda ta pozostaje znacząco cichsza od elektronarzędzi. Pomimo, że nazwa techniki jednoznacznie sugeruje wykorzystanie piasku w procesie czyszczenia, jest to jedynie jeden z wielu używanych ścierniw. Poza ziarenkami piasku w zależności od potrzeb i oczekiwanego efektu w hydropiaskowaniu używa się również drobinek metalu, kwarcu, szlaki, szkła, mączki dolomitowej czy też nawet łupin orzechów kokosowych i kukurydzy.

Czyszczenie okładzin kamiennych elewacji wykonanych z piaskowca granitu cegły, oczyszczamy fasady poprzez piaskowanie mycie i szlifowanie, przeprowadzamy kompleksowe renowacje fasad kamiennych, dorabiamy brakujące wykonane z kamienia, powierzchnię flekujemy i impregnujemy, świadczymy prace pod nadzorem konserwatorskim, wykonujemy prace na terenie całego kraju.