Technologia hydropiaskowania od a do z
Pod względem mechaniki technologia hydropiaskowania działa identycznie jak piaskowanie. Największa różnica polega głównie na tym, że przy technice hydropiaskowania znacząco ogranicza się dokuczliwe pylenie. W dużej mierze to właśnie dzięki tej technice możliwe jest bezpieczne wykorzystanie na przykład piasku kwarcowego, który jak powszechnie wiadomo podczas obróbki strumieniowo-ściernej powoduje bardzo duże zapylenie i dlatego cechuje się wieloma szkodliwymi właściwościami dla zdrowia. Pylenie ograniczane jest przez zastosowanie wody podczas obróbki i znaczące zwiększenie masy kruszywa.Najpopularniejsze metody hydropiaskowania
W dzisiejszych czasach można wyróżnić kilka metod hydropiaskowania. Dość dużym zainteresowaniem cieszy się oczywiście piaskowanie myjką ciśnieniową. Jest to jedna z najprostszych i najszybszych form piaskowania. Za pomocą specjalnej dyszy inżektorowej można zasysać piasek bezpośrednio do myjki ciśnieniowej, gdzie automatycznie łączy się ze strumieniem wody. Największym atutem tego rozwiązania jest stosunkowo niewielki nakład na sam sprzęt. Zakup profesjonalnej myjki ciśnieniowej i lancy do hydropiaskowania nie wiąże się z dużym wydatkiem. Największym minusem jest niestety spore zużycie piasku przy piaskowaniu. Niestety w tym przypadku nośnikiem energii jest woda pod bardzo dużym ciśnieniem(powyżej 150Bar) co powoduje olbrzymie namoczenie ścian i przy tak dużym ciśnieniu pracy ta metoda nie nadaje się do oczyszczania materiałów delikatnych takich jak piaskowiec, cegła i drewno. Minusem jest też duże zużycie piasku.
Piaskowanie w osłonie wodnej
Dużym zainteresowaniem cieszy się także piaskowanie w osłonie wody. Mowa tutaj oczywiście o metodzie, w której do zwykłego procesu piaskowania suchego dodaje się specjalną dyszę, która odpowiada za podawanie wody do suchego piasku lub też obok niego, tworząc tzw.mgłę wodną. Warto wspomnieć o tym, że w technice jaką jest piaskowanie w osłonie wodnej, sama woda podawana jest dopiero w ostatniej fazie, dzięki czemu możemy ją dawkować w minimalnych ilościach. Również w przypadku tej metody możemy zastosować głowice rotacyjne, które zwiększają prędkość ścierniwa wprowadzając go w ruch wirowy wokół własnej osi, co skutkuje lepszymi efektami czyszczenia przy niskim ciśnieniu pracy. Technologia ta doskonale się sprawdza przy czyszczeniu obiektów zabytkowych wykonanych z delikatnych materiałów tzn.cegły, piaskowca i drewna. Dzięki zastosowaniu oczyszczarek niskociśnieniowych system ten tworzy kompletną technologię stosowaną w przypadku prac pod nadzorem konserwatorskim i odbywa się w zgodności z aktualnymi przepisami. Warto zastanowić się nad możliwościami jakie daje piaskowanie w osłonie wodnej.
Jakie zalety i wady ma piaskowanie na mokro?
Piaskowanie mokre bez wątpienia jest docelową formą hydropiaskowania, które stosowane jest na całym świecie. Piaskowanie na mokro najprościej rzecz mówiąc, to proces czyszczenia różnorodnych powierzchni specjalnym ścierniwem w warunkach w których piaskowanie na sucho nie może być wykonywane. Mokre ścierniwo często jest przetłaczane pod ciśnieniem z kompresora bezpośrednio do przewodu piaskarskiego, stosowane są też metody gdzie woda ze ścierniwem mieszana jest w głowicy którą obsługuje piaskarz. Dzięki tej technice można ograniczyć pylenie nawet o 95%. Jeżeli chodzi o sam efekt końcowy, to jest on bardzo podobny do tradycyjnego piaskowania punktowego. Największą wadą piaskowania na mokro jest dość wysoka cena, zwłaszcza jak weźmie się pod uwagę wspomniane powyżej technologie.
Dzięki hydropiaskowaniu można stosować płukany mokry piasek zamiast samego suchego kruszywa. Warto wspomnieć tutaj, że płukany piasek może być nawet 8-mio krotnie tańszy od suszonego. Porządnie namoczony piasek jest zdecydowanie cięższy, dzięki czemu może pochwalić się większą energią kinetyczną. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można liczyć na wyższą skuteczność piaskowania. Dla wielu osób olbrzymim priorytetem jest konieczność zapewnienia prac bezpyłowych oraz, że ilość natryskowej wody na czyszczone powierzchnie jest minimalna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z technologii tej skorzystać nawet wewnątrz budynków. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest również swobodne regulowanie strumienia wody i ciśnienia pracy. Dzięki jednemu urządzeniu można wykonać nie tylko bardzo ciężkie prace anytkorozyjne, ale również dość delikatne czyszczenie powierzchni.