Jak czyścić cegłę kamienicy?

Cegła w starej kamienicy to nie tylko materiał konstrukcyjny, dzięki któremu powstały ściany przenoszące obciążenia. W wielu przypadkach jest to również doskonały materiał ozdobny. Wiele osób decyduje się na wyeksponowanie starej cegły kamienicy. Jak jednak przystąpić do jej renowacji i czyszczenia, aby stała się ozdobą, a nie wadą mieszkania? Sprawdź nasze sposoby, czytając poniższy artykuł!

Spis treści

Renowacja cegły – od czego zacząć?

Czyszczenie i polerowanie cegieł

Czym najlepiej wyczyścić cegły?

Jak odnowić stare cegły?

Jak czyścić stare cegły?

Podsumowanie

Renowacja cegły – od czego zacząć?

Nie ulega wątpliwości, że piękne, zadbane, czyste czerwone cegły przykuwają wzrok. Stają się w wielu przypadkach fantastyczną ozdobą pomieszczenia, takiego jak kuchnia czy salon. Cegły wyeksponowane na fragmencie ściany to nie lada rarytas dla osób, które zajmują się projektowaniem wnętrz czy po prostu lubią tę niecodzienną estetykę. Jeśli chcesz mieć taką ścianę u siebie i już przeszedł przez etap skuwania tynku, z pewnością czeka na Ciebie dokładne czyszczenie ściany. Warto wpierw wykorzystać do tego krążek papieru ściernego, dzięki któremu usuniesz z cegły pył oraz resztkę starego tynku. Nierzadko przystępując do czyszczenia, korzysta się z ryżowej szczotki. Powstałe ubytki może zapełnić zaprawa murarska.

Czyszczenie i polerowanie cegieł

W odkrywaniu cegły piękne jest to, że możemy skorzystać z czegoś, co wiele lat temu posłużyło do tego, by budynek w ogóle powstał. Kolor cegły jest nieziemski, może służyć jako akcent w pomieszczeniu, a do tego ta cudowna faktura, jaka cechuje starą cegłę. Całość jest naprawdę fascynująca. Prawdziwe czyszczenie cegły zaczyna się dopiero w momencie, kiedy usunięta zostanie resztka tynku. Wtedy trzeba właśnie usunąć białe smugi oraz znaleźć sposób na wyblakły kolor. Czyszczenie cegły można śmiało wykonywać ręcznie, papierem ściernym, po skuciu tynków, aby wyglądała pięknie, odzyskała dawny wygląd. Szczeliny pomiędzy cegłami również warto dokładnie wyczyścić, można pozbyć się nieco nieestetycznej starej fugi czy starej zaprawy. Kolejnym etapem jest polerowanie i wygładzanie. Warto tutaj użyć wiertarki z gumową tarczą z krążkiem papieru ściernego. W następnym kroku dochodzi do nawilżania cegły. Wtedy można wyeksponować jej wyrazisty kolor, który tak nas zachwyca. Wyczyszczone cegły są naprawdę wspaniałe, a efekt końcowy potrafi zwalić z nóg. Do nawilżania wystarczy zwykła woda, dopiero w następnych krokach używane są specjalne impregnaty.

Czym najlepiej wyczyścić cegły?

Jeśli chcesz dodać swojemu mieszkaniu w kamienicy nowoczesności, pomyśl o ceglanej ścianie. W wielu sytuacjach jest na wyciągnięcie ręki. Projektanci wnętrz nie mogą nadziwić się jej strukturze. Są popularniejsze od klinkieru, który również prezentuje się dobrze. W kamienicy możesz wyeksponować nawet całą ścianę ceglaną. Wystarczy dobrze ją wyczyścić. Warto użyć do tego szczotki ryżowej oraz papieru ściernego. W ścianie ceglanej możesz śmiało ukryć kabel, w spoinach. Wnętrze z taką ścianą to coś, co zapiera dech w piersiach. Skuś się, jeśli chcesz zmian w swoim wnętrzu.

Jak odnowić stare cegły?

Mieszkanie powinno spełniać oczekiwania użytkowników. Nic więc dziwnego, że spora liczna osób mieszkająca w kamienicach chce skuć tynk i uzyskać piękną ścianę z cegieł. Jak jednak skutecznie odnowić starą cegłę? Wpierw cegle potrzebne jest odpowiednie czyszczenie, a dopiero później warto sięgnąć po impregnat, zwłaszcza, jeśli taka ściana znajduje się w pomieszczeniach, w którym panuje duża wilgotność. Impregnat skutecznie chronił będzie powierzchnię z cegieł, niezależnie od panujących warunków.

Jak czyścić stare cegły?

Stare cegły przede wszystkim wymagają ostrożności. Jest to materiał dość wiekowy, jego powierzchnia może okazać się nieco kruchy. Nic więc dziwnego, że i brud łatwo na nich osiada. Wystarczy jednak odpowiednio się do tego przygotować i mieć sporo cierpliwości, aby uzyskać cudowny efekt. Otrzymasz tym sposobem ścianę, o której marzy wiele osób.

Podsumowanie

Ceglana ściana nie jest trudna do uzyskania. Można ją postawić od nowa używając do tego imitacji cegły tak łatwo dostępnej, jak i prawdziwej. W kamienicy można śmiało odkryć cegłę, która została użyta do zbudowania murów. Cegła taka wymaga odpowiedniego wyczyszczenia, nawilżenia oraz zaimpregnowania. Jak jednak można zauważyć, nie wymaga to zbyt wiele pracy. W przystępnej cenie, ze średnim nakładem pracy możesz uzyskać cudowną ścianę ceglaną, która stanie się idealnym akcentem w mieszkaniu. Ściana z cegieł nie wymaga użycia farby. Można poprawić nieco fugi, aby całość prezentowała się znacznie lepiej niż po usunięciu tynku. Nawilżanie to kwestia lekkiego namoczenia gąbki i przetarcia cegieł. Istotnym elementem jest zaimpregnowanie starej cegły. Nie zwlekaj – koniecznie skuś się na ścianę z cegieł w Twojej kamienicy! Nie pożałujesz!