Jak czyścić cegłę kamienicy?

Cegła w starej kamienicy to nie tylko materiał konstrukcyjny, dzięki któremu powstały ściany przenoszące obciążenia. W wielu przypadkach jest to również doskonały materiał ozdobny. Wiele osób decyduje się na wyeksponowanie starej cegły kamienicy. Jak jednak przystąpić do jej renowacji i czyszczenia, aby stała się ozdobą, a nie wadą mieszkania? Sprawdź nasze sposoby, czytając poniższy artykuł!

Spis treści

Renowacja cegły – od czego zacząć?

Czyszczenie i polerowanie cegieł

Czym najlepiej wyczyścić cegły?

Jak odnowić stare cegły?

Jak czyścić stare cegły?

Podsumowanie

Renowacja cegły – od czego zacząć?

Nie ulega wątpliwości, że piękne, zadbane, czyste czerwone cegły przykuwają wzrok. Stają się w wielu przypadkach fantastyczną ozdobą pomieszczenia, takiego jak kuchnia czy salon. Cegły wyeksponowane na fragmencie ściany to nie lada rarytas dla osób, które zajmują się projektowaniem wnętrz czy po prostu lubią tę niecodzienną estetykę. Jeśli chcesz mieć taką ścianę u siebie i już przeszedł przez etap skuwania tynku, z pewnością czeka na Ciebie dokładne czyszczenie ściany. Warto wpierw wykorzystać do tego szczotkę drucianą o niezbyt agresywnym ducie nierdzewnym. Szczotki stalowe i o drucie powlekanym mogą pozostawiać ślady na materiale , dzięki temu usuniesz z cegły pył oraz resztkę starego tynku. W przypadku niewielkiego nalotu wapiennego czasami sprawdzają się też metody chemiczne z użyciem kwaśnych preparatów, należy przy tym pamiętać o odpowiedniej neutralizacji kwasu. Nierzadko przystępując do czyszczenia, korzysta się z ryżowej szczotki. Powstałe ubytki może zapełnić odpowiednio dobrana masa do wypełnień ubytków w cegle.

Czyszczenie i piaskowanie cegieł

W odkrywaniu cegły piękne jest to, że możemy skorzystać z czegoś, co wiele lat temu posłużyło do tego, by budynek w ogóle powstał. Kolor cegły jest nieziemski, może służyć jako akcent w pomieszczeniu, a do tego ta cudowna faktura, jaka cechuje starą cegłę. Całość jest naprawdę fascynująca. Prawdziwe czyszczenie cegły zaczyna się dopiero w momencie, kiedy usunięta zostanie resztka tynku. Wtedy trzeba właśnie usunąć białe smugi oraz znaleźć sposób na wyblakły kolor. Czyszczenie cegły można próbować w przypadku niewielkich powierzchni wykonywać ręcznie, szczotkami, po skuciu tynków, aby wyglądała pięknie, odzyskała dawny wygląd. Fugi pomiędzy cegłami również warto dokładnie wyczyścić, można pozbyć się nieco nieestetycznej starej fugi czy starej zaprawy. Kolejnym etapem jest piaskowanie, sodowanie lub szkiełkowanie niskociśnieniowe i impregnacja hydrofobowa.W następnym kroku dochodzi do mycia cegły po obróbce strumieniowo ściernej. Wtedy można wyeksponować jej wyrazisty kolor, który tak nas zachwyca. Wyczyszczone cegły są naprawdę wspaniałe, a efekt końcowy potrafi zwalić z nóg. Do mycia wystarczy zwykła woda pod niewielkim ciśnieniem, dopiero w następnych krokach używane są specjalne impregnaty.

Czym najlepiej wyczyścić cegły?

Jeśli chcesz dodać swojemu mieszkaniu w kamienicy nowoczesności, pomyśl o ceglanej ścianie. W wielu sytuacjach jest na wyciągnięcie ręki. Projektanci wnętrz nie mogą nadziwić się jej strukturze. Są popularniejsze od klinkieru, który również prezentuje się dobrze. W kamienicy możesz wyeksponować nawet całą ścianę ceglaną. Wystarczy dobrze ją wyczyścić. Warto użyć do tego szczotki drucianej oraz papieru ściernego. W ścianie ceglanej możesz łątwo ukryć kabel, w spoinach. Wnętrze z taką ścianą to coś, co zapiera dech w piersiach. Skuś się, jeśli chcesz zmian w swoim wnętrzu.

Jak odnowić stare cegły?

Mieszkanie powinno spełniać oczekiwania użytkowników. Nic więc dziwnego, że spora liczna osób mieszkająca w kamienicach chce skuć tynk i uzyskać piękną ścianę z cegieł. Jak jednak skutecznie odnowić starą cegłę? Wpierw cegle potrzebne jest odpowiednie czyszczenie, a dopiero później warto sięgnąć po impregnat, który to doskonale zabezpieczy cegłę przed pyleniem i pogłębi kolorystykę. Impregnat skutecznie chronił będzie powierzchnię z cegieł, niezależnie od panujących warunków.

Jak czyścić stare cegły?

Stare cegły przede wszystkim wymagają ostrożności. Jest to materiał dość wiekowy, jego powierzchnia może okazać się nieco kruchy. Nic więc dziwnego, że i brud łatwo na nich osiada. Wystarczy jednak odpowiednio się do tego przygotować i mieć sporo cierpliwości, aby uzyskać cudowny efekt. Otrzymasz tym sposobem ścianę, o której marzy wiele osób.

Podsumowanie

Ceglana ściana nie jest trudna do uzyskania. Można ją postawić od nowa używając do tego imitacji cegły tak łatwo dostępnej, jak i prawdziwej. W kamienicy można śmiało odkryć cegłę, która została użyta do zbudowania murów. Cegła taka wymaga odpowiedniego wyczyszczenia, nawilżenia oraz zaimpregnowania. Jak jednak można zauważyć, nie wymaga to wiedzy zakresu fizyki kwantowej, a jedynie trochę czasu i cierpliwości. W przystępnej cenie, ze średnim nakładem pracy możesz uzyskać cudowną ścianę ceglaną, która stanie się idealnym akcentem w mieszkaniu. Ściana z cegieł nie wymaga użycia farby. Można poprawić nieco fugi, aby całość prezentowała się znacznie lepiej niż po usunięciu tynku. Nawilżanie to kwestia lekkiego namoczenia gąbki i przetarcia cegieł. Istotnym elementem jest zaimpregnowanie starej cegły. Nie zwlekaj – koniecznie skuś się na ścianę z cegieł w Twojej kamienicy! Nie pożałujesz!

Przeczytaj również: