Jak naprawić schody z lastryko?

Jak naprawic schody z lastryko
Chociaż lastryko należy do niezwykle wytrzymałych materiałów, wraz z biegiem czasu pojawiają się na nim pierwsze niedoskonałości. To znacznie obniża jego walory estetyczne, a także utrudnia utrzymanie czystości. Wobec tego zawsze przychodzi moment podjęcia decyzji o renowacji. Jak odnowić schody z lastryko w skuteczny i bezpieczny sposób? Zachęcamy do lektury, aby się tego dowiedzieć.

Cechy charakterystyczne lastryko

Lastryko jest betonową mieszanką z dodatkiem barwników oraz wypełniaczy. Dzięki swojemu składowi wyróżnia się ponadprzeciętną trwałością. Z kolei ozdobne grysy bazaltowe lub marmurowe znacząco polepszają wygląd materiału i podnoszą jego twardość i klasę ścieralności. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie w dużej mierze wpływa na popularność, jaką cieszą się schody z lastryko. Jednak wytrzymałość nie eliminuje problemu z pojawieniem się ubytków. To naturalny proces i ciężko mu zapobiec, na szczęście renowacje są możliwe w większości przypadków.

Kiedy zdecydować się na naprawę posadzek lub remont schodów lastryko?

Wnoszenie po schodach ciężkich przedmiotów może powodować mniejsze lub większe uszkodzenia mechaniczne. To właśnie wtedy najczęściej pojawiają się różnego rodzaju ubytki, zarysowania czy pęknięcia. Część z nich nie zauważy się na pierwszy rzut oka. Dopiero zabiegi pielęgnacyjne wskazują, gdzie doszło do zniszczenia. A im dłużej utrzymuje się uszkodzenia, tym trudniej utrzymać na nich czystość. Do wgłębień przedostają się zanieczyszczenia (np. błoto), których nie usunie zwykłe sprzątanie. Wymagane będzie użycie większej siły i poświęcenia więcej czasu. W związku z tym poleca się przeprowadzanie podstawowej konserwacji raz na kilka lat. Oczywiście poważniejsze uszczerbki wymuszają natychmiastową naprawę, aby schody z kamienia naturalnego pozostawały w pełni funkcjonalne.

Czym uzupełnić ubytki w lastryko?

Renowacje polegają w dużej mierze na szlifowaniu. Nie obędzie się więc bez wydajnej szlifierki oraz odpowiednich umiejętności. Na szczęście są one dostępne w rozsądnej cenie w każdym sklepie narzędziowym. Istnieje jednak dużo rodzajów szlifierek. Którą wybrać? Najlepiej sprawdzi się model kątowy z regulacją obrotów. Ważne, aby była ona przystosowana do pracy na sucho i mokro. Warto zaopatrzyć się przy okazji w ściernice o gradacjach 36-1500. Dzięki temu uzyska się wystarczającą precyzję niezależnie od sytuacji. Jeśli chodzi o schody lastryko metamorfoza nie powiedzie się bez kamieni szlifierskich. Są one alternatywą dla ściernic diamentowych. Tak zwane kamienie szlifierskie pozwalają wyprowadzić powierzchnię oraz umożliwiają wykonanie faz i odpowiednie wyrównanie powierzchni po montażu lub wylewaniu fleków. Do zakamarków i rogów niezbędna będzie też szlifierka trzpieniowa i przystosowane do niej narzędzia diamentowe. Oprócz profesjonalnego sprzętu należy jeszcze pamiętać o środkach pielęgnacyjnych. W wyniku szlifowania powstaje bowiem sporo zanieczyszczeń, które trzeba usunąć przed wykończeniem. Świetnie w tym celu sprawdza się odkurzacz przemysłowy z separatorem pyłu. Dla uzyskania najlepszych efektów i dodatkowego zabezpieczenia materiału można jeszcze zainwestować w preparat impregnujący, który przydaje się do zabezpieczenia hydrofobowego powierzchni z lastryko. Niewielki ponadprogramowy wydatek rekompensują zwiększone walory estetyczne.

Jak naprawić schody z lastryko z głębokimi i drobnymi uszkodzeniami?

Proces renowacji składa się z kilku stosunkowo prostych, acz wymagających precyzji etapów. Pokażemy teraz, jak przebiega renowacja lastryko (naprawa lastryko) krok po kroku. Etap 1: Szlifowanie. To podstawa całej pracy, wyprowadzenie powierzchni to podstawowy warunek który ma wpływ na całokształt prac i dlatego popełnienie tutaj błędu będzie miało duży wpływ na ostateczny efekt renowacji. Na samym początku używa się gruboziarnistej tarczy, aby następnie przejść do drobnoziarnistej. Z kolei kamienie szlifierskie przydadzą się do trudno dostępnych miejsc. Ważna uwaga – całość procesu powinno przeprowadzać się na mokro, aby nie przypalić powierzchni lastryka, choć mamy możliwości obróbki ręcznej na sucho. Etap 2: Czyszczenie. Pozostałości po szlifowaniu należy usunąć z powierzchni schodów. Przyda się do tego odkurzacz, szczotki i woda. Po oczyszczeniu trzeba odczekać, aż lastryko wyschnie. Jeśli jednak lastryko ma znaczne ubytki, należy uzupełnić ubytki i pęknięcia szpachlami kolorystycznie dobranymi do podłoża lub mleczkiem cementowym. W przypadku obić rantów płyt należy wykonać flekowanie lastryka. Etap 3: Polerowanie. Przeprowadza się je na sucho lub mokro z użyciem ściernic o najwyższych gradacjach, na tym etapie zakańczamy obróbkę mechaniczną terrazzo. Etap 4: Wykończenie. Schody z lastryko w domu należy zabezpieczyć silikonowym impregnatem, dzięki temu będą wyglądać jak nowe. Można użyć jednego z dwóch rodzaj wykończenia, z podbiciem koloru tzw. efekt mokrego kamienia lub bez pogłębienia kolorystyki materiału.

Samodzielna renowacja – czy to się opłaca?

Oczywiście zawsze można samemu podjąć się drobnych napraw. Jednak najlepsze efekty – trwałe i estetyczne – gwarantują wyłącznie fachowcy. Mają oni wieloletnie doświadczenie oraz specjalistyczną wiedzę, która pozwala im uporać się nawet z największymi trudnościami. Warto więc zwrócić się do nich po pomoc. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości na temat tego, jak odnowić i czym wyczyścić schody z lastryko. Przeprowadzenie tego typu prac raz na jakiś czas pozwoli utrzymać ich znakomite parametry wytrzymałościowe oraz doskonały wygląd przez długie lata. Zawsze zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub wiadomości e-mail, w celu uzyskania dodatkowych informacji. gravitrenowacja@gmail.com 603 669 156