Jak odnowić elewację kamienicy?

Brzydka, nieestetyczna elewacja kamienicy bardziej odpycha, niż przyciąga. Jeśli kamienica była budowana wiele lat temu, nic dziwnego, że obecnie prezentuje się nieco gorzej. Elewacje z tynków noszą na sobie znamiona oddziaływania czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy nadmiar słońca. Sprawdź, jak podejść do odnawiania elewacji kamienic!

Spis treści

Pierwszy krok, czyli ocena stanu elewacji

Projekt renowacji elewacji kamienicy

Czyszczenie elewacji — jakiej metody użyć?

Piaskowanie, sodowanie czy hydropiaskowanie?

Czy malowanie elewacji kamienicy wystarczy?

Wysokiej jakości farby elewacyjne — które sprawdzą się najlepiej?

Remont elewacji wykonanej z tynku wapiennego

Jak przeprowadzić remont elewacji z aplikacjami?

Ile kosztuje remont elewacji kamienicy powstałej po II wojnie światowej?

Podsumowanie

Pierwszy krok, czyli ocena stanu elewacji

Elewacja jest dla budynku tym, czym skóra twarzy dla kobiety — wizytówką. Dokładnie widać na nich, ile lat ma budynek oraz jak dużo przeszedł. Zanim podejmiemy się renowacji elewacji, warto uczynić pierwszy ważny krok, czyli dokładnie ocenić jej stan! Zarówno domy, jak i kamienice bardzo często pokrywane były tynkiem. Nic więc dziwnego, że to właśnie stan tynku jest tutaj najważniejszy.

Projekt renowacji elewacji kamienicy

Zanim tynki z kamienicy zostaną usunięte, a ściany pomalowane, warto zająć się projektem renowacji. Aby całość zakończyła się powodzeniem, ocieplenie również warto zmienić. Przebieg prac zależy również od tego, czy można podjąć się prac renowacyjnych i konserwatorskich w przypadku danej kamienicy. W niektórych budynkach jest to niemożliwe lub wymaga zgody znawców tematu.

Czyszczenie elewacji — jakiej metody użyć?

Zanim nastąpi pomalowanie, koniecznością jest czyszczenie elewacji. Warto usunąć powstałe na niej zabrudzenia. Jeśli kamienica nie należy do zabytkowych budynków, istnieje możliwość piaskowania, sodowania czy hydropiaskowanie. Konkretna metoda musi być dobrana ściśle do pokrycia, jakie obecnie znajduje się na budynku.

Piaskowanie, sodowanie czy hydropiaskowanie?

Piaskowanie to metoda czyszczenia, w której używa się piasek kwarcowy. Sprężone powietrze wyrzuca piasek na powierzchnię elewacji, przez co usuwane są różne osady. Hydropiaskowanie to analogiczna metoda, jednak tutaj używa się dodatkowo wody. W przypadku sodowania używa się sody oczyszczonej. Reszta wygląda podobnie, jak piaskowanie.

Czy malowanie elewacji kamienicy wystarczy?

Stan ścian budynku pozostawia wiele do życzenia? Kamienica nadaje się do remontu? Jeśli na elewacji kamienicy znajduje się tynk, można go wyczyścić, a następnie pomalować. Do tego przedsięwzięcia potrzebujemy dobrej jakości farby. Odnowienie budynków nie musi być trudne. Do pomalowania warto użyć odpowiedniej farby, aby dobrze wsiąkła w podłoże.

Wysokiej jakości farby elewacyjne — które sprawdzą się najlepiej?

Do malowania elewacji wykorzystać trzeba wysokiej jakości produkty, które mają cechy ochronne oraz estetyczne. Świetnie nadają się do tego farby silikonowe. Do dyspozycji właścicieli są również farby akrylowe. Jak widać, mamy różnorodne technologie do wyboru. Dzięki nim fasada będzie prezentować się rewelacyjnie.

Remont elewacji wykonanej z tynku wapiennego

Tynki wapienne na elewacji mogą się starzeń pod wpływem wilgoci, zabrudzeń wynikających z działalności miasta czy roślin, które często pojawiają się na ścianie kamienicy. Stare budynki kamienic bardzo często wykańczane były tynkami wapiennymi. Były to materiały popularne w ówczesnych latach. Poddając taką kamienicę moderacji, warto odnowić dekoracje na murze czy gzymsy. Niekiedy będzie to wymagało pozwolenia.

Jak przeprowadzić remont elewacji z aplikacjami?

Remont elewacji kamienicy zwykle ogranicza się do naprawy tynku oraz nałożenia farby. Niekiedy, podczas restauracji, do ściśle zaplanowanych działań, można dopisać specjalne aplikacje dekoracyjne. Nie wszystkie kamienice mogą pochwalić się bogatymi elewacjami. Wszystko sprowadza się do zastosowania styropianu wysokiej jakości, a dokładniej — sztukaterii zewnętrznej.

Ile kosztuje remont elewacji kamienicy powstałej po II wojnie światowej?

Koszty renowacji zależą od wielu czynników. Jeśli są to zabytki, na pewno trzeba będzie sporo funduszy. Niekiedy miasto może się do tego dołożyć. Działania również będą bardziej skomplikowane. Kamienica w centrum miasta i jej renowacja mogą wywołać gniew mieszkańców, których życie zostanie nieco zdezorganizowane. Nawet jeśli chodzi o renowację tynków, mieszkańcy mogą na tym ucierpieć.

Podsumowanie

Elewacja z kamienia czy betonu często wymaga jedynie dokładnego oczyszczenia. Więcej pracy jest z tynkiem na budynku. Sytuacja może ulec zmianie, jeśli właściciel kamienicy będzie chciał również wymienić ocieplenie na nowe, np. na ocieplenie styropianem. Odnowienie elewacji kamienicy to spore koszty oraz dużo pracy po stronie wykonawcy. Jest to jednak możliwe i nie trzeba opuszczać mieszkania.

 

Polecane artykuły na blogu: