Jak odnowić elewację starego domu?

Elewacja to bardzo ważna część każdego domu. Jednak starsze domy, by prezentowały się odpowiednio, często wymagają odnowienia elewacji. Remont elewacji często jest dość skomplikowany, ponieważ pod uwagę trzeba wziąć jej wielkość, użyte materiały oraz wiele innych czynników. Sprawdź, jakie są najczęstsze powody odnawiania elewacji, ile kosztuje i czym jest piaskowanie!

Spis treści

Odnowienie elewacji – najczęstsze powody

Jak odnowić stary tynk zewnętrzny – uszkodzenia i wady tynków

Co sprawdzić przed rozpoczęciem remontu elewacji?

Jak odświeżyć elewację domu?

Ile kosztuje odnowienie elewacji domu?

Piaskowanie elewacji – czym jest?

Piaskowanie – czy sprawdzi się przy odnawianiu elewacji?

Podsumowanie

Odnowienie elewacji – najczęstsze powody

Zastanawiasz się, dlaczego ludzie decydują się na odnowienie elewacji? Do trzech najczęściej występujących powodów należą:

  • zawilgocenie ścian zewnętrznych – powody tego zjawiska mogą być różne, w tym nieszczelna rynna, uszkodzona obróbka blacharska. Długo nieodkryta wada sprawia, że woda podcieka pod tynk i widać to doskonale na ścianie zewnętrznej.
  • odpadający tynk cienkowarstwowy – na skutek działania silnych promieni słonecznych zdarza się, że tynk po prostu odchodzi od powierzchni ściany. Czasem wystarczy skuć fragmenty, nierzadko jednak jest to kwestia złej konstrukcji budynku i musi to poprzedzić generalny remont.
  • glony i pleśń na elewacji – tynki cienkowarstwowe mają to do siebie, że nie zawierają wapnia, które ma działanie odstraszające glony i pleśń. Nic więc dziwnego, że w miejscach sporego zawilgocenia, na tynku zaczyna pojawiać się zielony, nieestetyczny nalot.

Jak odnowić stary tynk zewnętrzny – uszkodzenia i wady tynków

Remont domu to bardzo ważne przedsięwzięcie, które wymaga sporych nakładów finansowych. Nic więc dziwnego, że każdy drży nawet przed remontem elewacji. Odnawianie elewacji to kwestia jej uszkodzeń bądź wad, które możemy dopiero zauważyć po jej wykonaniu. Stary tynk zewnętrzny narażony jest na takie uszkodzenia, jak rysy tynkarskie, rysy w podłożu, rysy konstrukcyjne, osypywanie lub pylenie, odparzenia oraz wspomniane wyżej mikroorganizmy.

Co sprawdzić przed rozpoczęciem remontu elewacji?

Zanim rozpoczniesz remont elewacji, koniecznie trzeba sprawdzić kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim warto określić, jaki jest stan orynnowania. Może to bowiem wpłynąć na uszkodzenie nowej elewacji. Stan obecnego tynku jest bardzo istotny – pionowe lub skośne pęknięcia mogą wskazywać na błędy konstrukcyjne budynku. Warto zwrócić uwagę na przyleganie tynku – jeśli widoczne są odpryski czy wybrzuszenia, jest z tym kłopot. Zawilgocenie może być widoczne już na pierwszy rzut oka – ciemne plamy czy pojawiająca się powoli pleśń.

Jak odświeżyć elewację domu?

Odnawianie elewacji może być wykonywane na wiele sposobów. Zależy to od tego, czy remont dotyczy całej elewacji, czy jedynie fragmentu. Ładny wygląd to coś, na czym zależy każdemu inwestorowi. Czasem odnowienie elewacji wymaga jedynie użycia odpowiedniego rodzaju farby elewacyjnej. Po oczyszczeniu tynku wystarczy nam farba elewacyjna o odpowiedniej przepuszczalności, aby ocieplenie z wełny mineralnej mogło swobodnie oddawać parę. Taka farba powinna chronić przed wnikaniem wody. Jeśli tynk jest złej kondycji ze względu na wilgoć, konieczne jest pozbycie się przyczyny zawilgocenia, które w starym domu to codzienność. Jeśli elewacja jest uszkodzona przez pleśń i glony, warto skorzystać z gotowych preparatów zwalczających grzyby pleśniowe. Oczywiście ważny jest tutaj rodzaj tynku. Nie wszystkie zabrudzenia da się też usunąć szczotką drucianą – to narzędzie może naruszyć stan podłoża w przypadku mniej odpornych na uszkodzenia mechaniczne tynków.

Ile kosztuje odnowienie elewacji domu?

Nowa elewacja lub odnowiona elewacja to dość duże koszty. W przypadku, kiedy potrzebna jest jedynie farba silikatowa, te koszty będą mniejsze, jednak stare domy często wymagają również wymiany ocieplenia. Tak więc jeden metr kwadratowy nowej elewacji to koszt od 35 zł za metr wzwyż.

Piaskowanie elewacji – czym jest?

Ciekawym tematem w odnawianiu elewacji jest jej piaskowanie. To proces technologiczny polegający głównie na czyszczeniu jej powierzchni przy pomocy silnego strumienia sprężonego powietrza. Może ono zawierać dodatkowo piasek, który będzie dodatkowo oczyszczał powierzchnię elewacji.

Piaskowanie – czy sprawdzi się przy odnawianiu elewacji?

Piaskowanie zazwyczaj wykorzystuje się podczas odnawiania ceglanej elewacji. Jeśli cegła jest w dobrym stanie i wymaga jedynie lekkiej renowacji, piaskowanie sprawdzi się tutaj idealnie.

Podsumowanie

Tynki i ich trwałość pozostawia wiele do życzenia, jednak są to najtańsze dostępne sposoby na ładną elewację. Ceglana elewacja to już wyższy koszt, jednak z kolei dużo trwalszy, ponieważ w ciągu wielu lat eksploatacji, wystarczy ją tylko od czasu do czasu pożądnie wypiaskować.