Jak przebiega proces szlifowania?

proces szlifowania

Nasza firma zajmuje się szlifowaniem każdego rodzaju kamienia. Jest to podstawowy proces renowacji kamienia naturalnego, który zapewnia uzyskanie powierzchni w takim stopniu połysku oraz wykończeniu jakim życzy sobie klient.

Prace rozpoczynają się od usunięcia warstwy kamienia za pomocą diamentowych narzędzi. Pozwala to na usunięcie zarysowań, żłobień oraz zlicowaniu płyt. Jest to także metoda na usunięcie przebarwień i zmatowień, które powstały na kamieniu.

Kolejnym etapem jest żywicowanie kamienia, ale tylko w przypadku, gdy proces końcowy tego od nas wymaga. Na początku kamień jest oczyszczany za pomocą mycia mechanicznego ze środkami odtłuszczającymi. Po dokładnym osuszeniu wypełniane są ubytki żywicą lub szpachlami kolorystycznie dobranymi do podłoża i pozostawiona do całkowitego wyschnięcia. Kolor dopasowuje się do powierzchni indywidualnie, a ma ona za zadanie wypełnienie spękań i dziur które powstały w czasie eksploatacji kamienia.

Następnym etapem jest szlifowanie kamienia naturalnego ponownie przy użyciu diamentowych narzędzi. Powtarza się go wielokrotnie z coraz mniejszą granulacją, aż do uzyskania odpowiedniego efektu. Kolejnym krokiem jest wykończenie kamienia do wersji matowej, półmatowej lub polerowanej. Do tego celu używa się kolejnych narzędzi diamentowych i różnego rodzaju proszków polerskich oraz krystalizatorów. Po zakończeniu polerowania konieczna jest jeszcze impregnacja, do której stosuje się różne preparaty w zależności od rodzaju kamienia, jego wykończenia oraz wymagań pomieszczenia. Odpowiednia impregnacja pozwala nie tylko na to, aby posadzka z kamienia naturalnego wyglądała jak nowa, ale również zwiększa jej odporność. Pozwala to na zaoszczędzenie w przyszłości na kosztach renowacji.