Elewacja domu to pierwsze, co rzuca nam się w oczy. Jeśli jest czysta i wpisuje się w nasz gust, odbieramy ją pozytywnie, chwalimy. Co innego w przypadku, kiedy jest brudna, pełna zacieków i innych nieczystości. Warto dbać o elewację domu, ponieważ jest ważna w odbiorze domu, a przy okazji spełnia wiele funkcji. Sprawdź, jak pozbyć się nieestetycznych zacieków i jak poradzić sobie z innymi zabrudzeniami.
Spis treści
Czyszczenie elewacji — podstawowe informacje
Zacieki na elewacji — jak powstają?
Jak pozbyć się zacieków na elewacji?
Czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową
Specjalistyczne środki do czyszczenia elewacji
Kiedy przystąpić do mycia elewacji?
Jakie budynki trzeba czyścić najczęściej?
Profesjonalne mycie elewacji — czy to się opłaca?
Podsumowanie
Czyszczenie elewacji — podstawowe informacje
Czyszczenie elewacji domu jest jedną z podstawowych czynności, jakie powinno wykonywać się regularnie. Cykliczne mycie elewacji domu to gwarancja nie tylko czystości, ale również ochrona przed zabrudzeniami czy szkodnikami. Czyszczenie elewacji zależy od typu materiału, konkretnego zabrudzenia, jakie występuje oraz budżetu. Można przystąpić do czyszczenia elewacji samodzielnie, jak i postawić na profesjonalną ekipę.
Zacieki na elewacji — jak powstają?
Na elewacji wykończonej tynkiem pojawiają się często zacieki. Są one bardzo nieestetyczne. Powstają zazwyczaj przez brak odpowiednio wysuniętego okapu bądź zacinający deszcz. Są efektem złej instalacji odprowadzającej wodę deszczową. Zanim przystąpisz do pozbywania się zacieków, poddaj renowacji całe orynnowanie domu. Niedopilnowanie instalacji wodnej może mieć wiele poważniejszych konsekwencji.
Jak pozbyć się zacieków na elewacji?
Świetnym sposobem na pozbycie się zacieków jest mycie elewacji myjką ciśnieniową. Przy pomocy tego urządzenia można skutecznie umyć elewację domu. Czas czyszczenia elewacji zależny jest od tego, jaki jest stopień zabrudzenia ścian zewnętrznych. Mycie elewacji z pomocą myjki ciśnieniowej powoduje odrywanie się cząsteczek brudu. Technika ta polecana jest przy mocnym zabrudzeniu. Spisuje się zarówno podczas czyszczenia tynku, jak i czyszczenia klinkieru.
Czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową
Czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową wymaga ustalenia rodzaju elewacji. Tynki mineralne są dość delikatne, dlatego strumień wody nie powinien być zbyt mocny. Podobnie sprawa się ma, jeśli na elewacji zastosowano tynki akrylowe. Myjka ciśnieniowa gwarantuje pozbycie się zacieków, jak i usunięcie zielonego nalotu. W szybkim tempie elewacja odzyska pierwotny wygląd.
Specjalistyczne środki do czyszczenia elewacji
Metody czyszczenia elewacji są różnorodne. Zależą od stopnia zabrudzenia oraz tego, czym to zabrudzenie jest. Mycie elewacji myjką to nie wszystko. Czyszczenie elewacji często wymaga lepszych środków. Czyszczenie chemiczne jest bardzo skuteczne. Może to być woda z dodatkiem detergentu, którą można myć elewację delikatną szczoteczką. W ten sposób usuniesz silne zabrudzenia i nie doprowadzisz do powstania pęknięć. Pęknięcia mogą być efektem ubocznym myjek ciśnieniowych i mycia zbyt silnym strumieniem wody.
Kiedy przystąpić do mycia elewacji?
Każdego rodzaju zabrudzenia to bodziec do tego, by przystąpić do mycia elewacji. Niezależnie od wykończenia ścian zewnętrznych, zabrudzenia mogą się pojawić. Często wystarczy ciepła woda oraz płyn do mycia naczyń, by usunąć mniejsze zabrudzenia. Środków biobójczych używa się, kiedy dom znajduje się w wilgotnym terenie i pojawia się zielony nalot w widocznym miejscu. Mycie elewacji domu jest bardzo ważne. Lepsze to, niż malowanie elewacji na nowo.
Jakie budynki trzeba czyścić najczęściej?
Usytuowanie domu ma ogromny wpływ na jego zabrudzenia. Jeśli teren obok jest wilgotny, na górnej części budynku pojawiać się będą duże powierzchnie zielonego nalotu. Na klinkierowych domach często pojawiają się białe plamy, a dokładniej luźno związane naloty soli. Jest to związane z odparowywaniem wody użytej do murowania warstwy osłonowej. Nie są tutaj potrzebne specjalne preparaty. Przy tym rodzaju zabrudzeń wystarczy woda, rozpuszcza ona sól oraz usuwa brud. Nie chroni jednak przed ponownym pojawieniem się tego typu zabrudzenia.
Profesjonalne mycie elewacji — czy to się opłaca?
Wiele osób decyduje się na profesjonalne mycie elewacji. Jest to dobra opcja, ponieważ fachowcy nie skończą na umyciu elewacji, ale podpowiedzą, co zrobić, aby usuwanie zielonego nalotu czy białego było skuteczne. Fachowcy doskonale zdają sobie sprawę, jakie mycie jest odpowiednie dla tynków mineralnych oraz jakie znaczenie ma porowatość powierzchni. Do mycia fasad używają profesjonalnego sprzętu. Często myją elewację czystą wodą lub wodą z dodatkiem biocydów. Wiedzą, jaki tynk reaguje dobrze na środki chemiczne oraz jaki rodzaj zabrudzeń warto zwalczać chemią, a jaki nie. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje mycie elewacji, odpowiedź zależna jest od powierzchni, którą masz do umycia.
Podsumowanie
Zacieki na elewacji nie są wcale trudne do usunięcia. Wystarczy nieco chęci oraz odpowiedni sprzęt w domu. A myjkę ciśnieniową obecnie posiada praktycznie każdy. Doskonale sprawdzi się przy standardowych zaciekach. W przypadku bardziej opornego brudu warto zainwestować w środki czyszczące do użytku domowego.