Marmur jest jednym z najtrwalszych i najpiękniejszych materiałów wykończeniowych. Z czasem jednak na powierzchni kamienia zaczynają być widoczne ślady użytkowania. Powierzchnie marmurowe matowieją w wyniku kontaktu z solą i zabrudzeniami nanoszonymi na butach.
Podłodze wyłożonej marmurem można jednak przywrócić atrakcyjny wygląd. Wystarczy zdecydować się na profesjonalny zabieg. Na czym polega profesjonalna krystalizacja marmuru? Sprawdź!
Konserwacja marmuru
Krystalizacja jest metodą polerowania – nie tylko marmuru, ale również innych skał wapiennych. Stosowana jest jako uzupełnienie renowacji marmuru po jego szlifowaniu i polerowaniu. Lub jako jedyna metoda odświeżenia w sytuacjach, gdy niewskazane jest szlifowanie. Wpływa na utwardzenie jego powierzchni.
Polega na zeszkleniu struktury wierzchniej marmuru lub innych kamieni naturalnych o podobnym składzie poprzez naniesienie specjalistycznych środków chemicznych o kwaśnym odczynie, tzw. krystalizatorów. Dostępne są w postaci sproszkowanej lub płynnej.
Renowacja posadzki
Krystalizację przeprowadza się przez nałożenie na niewielki fragment posadzki krystalizatora oraz szorowanie posadzki przy pomocy padu nylonowego lub z wełny stalowej. Efekt końcowy jest znakomity i nie zależy od wybranej technologii.
W wyniku szorowania krystalizatory wchłaniają się łatwiej w strukturę kamienia, gdzie reagują z węglanem wapnia.
Jakie efekty daje krystalizacja posadzki? Korzyścią z wykonania tego zabiegu jest przywrócenie marmurowi pierwotnego wyglądu – jego koloru, twardości oraz blasku. Krystalizacja wzmacnia strukturę kamienia. Marmur staje się twardszy, bardziej odporny na zarysowania.
Wygląd i właściwości powierzchni kamienia po krystalizacji
Podłoga marmurowa po renowacji metodą krystalizacji lepiej znosi wahania temperatur oraz kontakt ze środkami chemiczny stosowanymi do czyszczenia. Jej powierzchnia staje się też bezpieczniejsza, nabiera właściwości antypoślizgowych.
Krystalizacja jest najlepszym rozwiązaniem, gdy nie chcemy rezygnować z luksusowej posadzki marmurowej, ale konieczne jest odświeżenie z uwagi na jej wygląd.
Zabieg krystalizacji marmuru na sucho lub mokro jest często stosowany jako konserwacja i pielęgnacja podłóg marmurowych.
Krystalizacja a renowacja marmuru
Jako metody renowacji marmuru stosuje się, zależnie od stanu posadzki, zabieg albo szlifowania i polerowania, albo krystalizacji. Pierwsza z nich jest inwazyjna, ponieważ zeszlifowuje wierzchnią warstwę marmuru i następnie nabłyszcza ją w wyniku polerowania.
Krystalizacja marmuru jest natomiast sposobem zupełnie bezinwazyjnym i korzystającym nie z metod mechanicznych, a chemicznych. Czasami inwestorzy decydują się na połączenie obu tych metod i renowację posadzek marmurowych przez szlifowanie, polerowanie i następnie krystalizację oraz impregnację (impregnacja kamienia). W takich przypadkach krystalizacja stanowi konserwację powierzchni.
Konserwacja kamienia
Gdy posadzka marmurowa nie ma jednak wielu widocznych uszkodzeń mechanicznych, a jedynie zmatowioną powierzchnię, można zdecydować się wyłącznie na krystalizację połączoną z impregnacją (impregnacja marmuru).
Pierwszym etapem prac jest wtedy analiza jakości montażu i kondycji posadzki oraz dobór odpowiedniego krystalizatora wraz z padem do szorowarki. Następnie posadzka marmurowa poddawana jest procesowi czyszczenia i odtłuszczania. Dopiero po tym wykonuje się krystalizację marmuru.
Krystalizacja marmuru – cena
Dzięki odpowiedniemu sprzętowi krystalizacja marmuru nawet w obiektach wielkopowierzchniowych jest zabiegiem czystym, szybkim i stosunkowo niedrogim. A z pewnością tańszym niż szlifowanie i polerowanie.
Interesuje Cię krystalizacja marmuru? Cena tej usługi uzależniona jest od kilku czynników, na przykład powierzchni poddawanej zabiegowi, kondycji marmuru czy stosowanych środków chemicznych. Prace wykonujemy po zapoznaniu się ze stanem faktycznym i akceptacji wyceny przez klienta. To dobra inwestycja, ponieważ krystalizacja daje długotrwałe efekty. Kamień wygląda efektownie.