Krystalizacja marmuru – na czym polega i kiedy ją stosować?

Krystalizacja marmuru, efekty pracy

Marmur jest jednym z najtrwalszych i najpiękniejszych materiałów wykończeniowych. Z czasem jego blask niestety blednie. Widoczne jest to zwłaszcza w przypadku posadzek marmurowych. Matowieją one w wyniku kontaktu z solą i zabrudzeniami nanoszonymi na butach. Podłodze wyłożonej marmurem można przywrócić jednak pierwotny wygląd. Wystarczy zdecydować się na profesjonalny zabieg krystalizacji posadzki. Na czym polega renowacja marmuru tą metodą? Sprawdź!

Spis treści

Co to jest krystalizacja marmuru?

Krystalizacja marmuru jest procesem pozwalającym na renowację powierzchni tego kamienia naturalnego. Stosowany jest jako uzupełnienie renowacji marmuru po jego szlifowaniu i polerowaniu lub jako jedyna metoda odświeżenia w sytuacjach, gdy niewskazane jest szlifowanie. Na czym polega krystalizacja posadzki? Na zeszkleniu struktury wierzchniej marmuru lub innych kamieni naturalnych o podobnym składzie. W tym celu stosuje się specjalistyczne środki chemiczne o kwaśnym odczynie, tzw. krystalizatory. Dostępne są one pod dwoma postaciami – sproszkowanej lub płynnej.

Krystalizator do granitu

Krystalizator do granitu rozprowadza się po powierzchni marmurowych posadzek, blatów, stopni schodów itp., stosując szorowarki obrotowe o odpowiednio dobranym padzie. W wyniku szorowania krystalizatory wchłaniają się łatwiej w strukturę kamienia, gdzie reagują z węglanem wapnia. Warto wiedzieć, że typ krystalizatora oraz rodzaj padu polerskiego dostosowywane są każdorazowo do kondycji konkretnej posadzki marmurowej. Krystalizator do granitu dostępne są w wielu wariantach.

Renowacja posadzek marmurowych – jakie są efekty krystalizacji?

Jakie efekty daje krystalizacja posadzki? Korzyścią z wykonania tego zabiegu jest przywrócenie marmurowi pierwotnego wyglądu – jego koloru, twardości oraz blasku. Podłogi marmurowe w wyniku tego procesu stają się też twardsze, a przez to bardziej odporne na zarysowania, np. w wyniku ścierania ziarnami piasku. Renowacja posadzek kamiennych z wykorzystaniem krystalizatorów pozwala też uzyskać tak pożądany przez inwestorów lustrzany połysk czy efekt mokrej posadzki. Zaletą krystalizacji jest także zwiększenie odporności marmuru nie tylko na ścieranie czy inne uszkodzenia mechaniczne. Gdy po krystalizacji posadzki zastosuje się dodatkowo impregnację marmuru, staje się ona też odporniejsza na wchłanianie wody, plam i działanie wilgoci. Podłoga marmurowa po renowacji metodą krystalizacji lepiej znosi także wahania temperatur oraz kontakt ze środkami chemiczny stosowanymi m.in. do czyszczenia. Jej powierzchnia staje się też bezpieczniejsza, ponieważ – mimo uzyskania połysku – jest dużo bardziej antypoślizgowa niż przed zabiegiem. Krystalizacja jest najlepszym rozwiązaniem, gdy nie chcemy rezygnować z luksusowej posadzki marmurowej, ale konieczne jest jej odświeżenie, ponieważ jej wygląd pozostawia wiele do życzenia. Zabieg krystalizacji marmuru na sucho lub mokro jest często stosowany jako konserwacja i pielęgnacja podłóg marmurowych.

Krystalizacja a renowacja marmuru

Jako metody renowacji marmuru stosuje się, zależnie od stanu posadzki, zabieg albo szlifowania i polerowania, albo krystalizacji. Pierwsza z nich jest inwazyjna, ponieważ zeszlifowuje wierzchnią warstwę marmuru i następnie nabłyszcza ją w wyniku polerowania. Proces szlifowania wykonywany jest w celu przywrócenia podłogi do pierwowzoru, w ramach poprawek po niewłaściwym montażu czy też w przypadkach montażu marmurów  niższej jakości. Krystalizacja marmuru jest natomiast sposobem zupełnie bezinwazyjnym i korzystającym nie z metod mechanicznych, a chemicznych. Czasami inwestorzy decydują się na połączenie obu tych metod i renowację posadzek marmurowych przez szlifowanie, polerowanie i następnie krystalizację oraz impregnację (impregnacja kamienia). W takich przypadkach krystalizacja stanowi konserwację powierzchni. Gdy posadzka marmurowa nie ma jednak wielu widocznych uszkodzeń mechanicznych, a jedynie zmatowioną powierzchnię, można zdecydować się wyłącznie na krystalizację połączoną z impregnacją (impregnacja marmuru). Pierwszym etapem prac jest wtedy analiza jakości montażu i kondycji posadzki oraz dobór odpowiedniego krystalizatora wraz z  padem do szorowarki. Następnie posadzka marmurowa poddawana jest procesowi czyszczenia i odtłuszczania. Dopiero po tym wykonuje się krystalizację marmuru.

Profesjonalna krystalizacja marmuru – cena

Krystalizacja posadzki jest zadaniem, które zleca się specjalistycznym firmom. Profesjonaliści, na podstawie oględzin stanu posadzki marmurowej, dobiorą najlepszą i najbardziej efektywną metodę renowacji. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi krystalizacja marmuru nawet w obiektach wielkopowierzchniowych jest zabiegiem czystym, szybkim i stosunkowo niedrogim, a z pewnością tańszym niż szlifowanie i polerowanie.

Interesuje Cię krystalizacja marmuru? Cena tej usługi uzależniona jest od kilku czynników, m.in. powierzchni poddawanej zabiegowi posadzki, kondycji marmuru czy stosowanych środków chemicznych. To dobra inwestycja, ponieważ krystalizacja daje długotrwałe efekty. Regularnie odnawiana pozwala cieszyć się posadzką, która wygląda jak nowa, przez wiele lat. Jej koszt uzależniony jest od wielu czynników takich jak rodzaj marmuru, ilość pomieszczeń, powierzchnia, praca w nocy itp.