Na czym polega renowacja lastryko?

renowacja lastryko

Lastryko możemy spotkać nie tylko na parapetach i schodach, ale również w holach i na tarasach. Charakteryzuje się ono bardzo wysokimi parametrami wytrzymałościowymi, łatwością sprzątania i odpornością na chłonięcie płynów. Dzięki temu płyty wykonane z tego materiału są często stosowane wewnątrz i na zewnątrz. Wpływa na to również fakt, że lastryko jest wysoko odporne na promieniowanie UV oraz ma niski współczynnik nasiąkliwości. Na czym polega renowacja i szlifowanie lastryko?

Jak przeprowadzić proces renowacji lastryko?

Pierwszym krokiem jest wyrównanie i zeszlifowanie powierzchni lastryko najpierw tarczą gruboziarnistą, następnie drobnoziarnistymi. Aby dotrzeć w trudno dostępne miejsca, należy użyć ręcznych szlifierek ze ściernicami diamentowymi, czyli specjalnych narzędzi kamieniarskich stosowanych do obróbki lastryka. Bardzo ważne jest to, aby cały proces szlifowania przebiegał krok po kroku, zgodnie ze sztuką obróbki terrazzo. Nie można omijać poszczególnych etapów ponieważ odbije się to na jakości końcowej usługi i połysk podłogi nie będzie trwały.

Po zakończonym szlifowaniu należy dokładnie wyczyścić powierzchnię. Konieczne będzie również bardzo dokładne wysuszenie lastryko. Następnie przy wykorzystaniu kolejnych ściernic polerskich należy bardzo dokładnie wygładzić powierzchnię. Dla uzyskania lepszych efektów warto użyć odpowiednio dobranych proszków polerskich. Stanowczo odradzamy nakładanie powłok polimerowych w celu przyśpieszenia i podniesienia jakości prac. Powierzchnię lastrykową zawsze szlifujemy do końca mechanicznie.

Zakończenie naszych prac powinno odbyć się poprzez zabezpieczenie za pomocą odpowiedniego impregnatu do kamienia i powierzchni lastryko. Dobrym pomysłem będzie również użycie specjalnego preparatu, który za zadanie utwardzić powierzchnię. W efekcie lastryko będzie prezentowało się jak nowe dzięki odzyskaniu dawnego blasku i swojego niepowtarzalnego koloru. Co ważne, prawidłowe jego zabezpieczenie sprawi, że posłuży nam w niezmienionej formie jeszcze długie lata.