Piaskowanie cegły – Jak wygląda proces piaskowania cegieł?

Piaskowanie cegły

 

Stan elewacji to podstawowy element, który wpływa na atrakcyjność budynku. Jest to największa i najbardziej wyeksponowana powierzchnia obiektu. Już pierwszy rzut oka zdecyduje wrażeniach przechodniów oraz osób odwiedzających budynek.

Ważne jest to szczególnie w przypadku siedzib instytucji publicznych i firm, czyli obiektów reprezentatywnych. Idealnym sposobem renowacji zaniedbanej i zanieczyszczonej elewacji z cegieł jest piaskowanie.

Piaskowanie cegieł

Czyszczenie elewacji z cegieł może przebiegać na różne sposoby. Piaskowanie to metoda stosowana dość szeroko, polega na użyciu strumienia sprężonego powietrza z dodatkiem twardych materiałów ściernych.

Wykorzystuje się do niego drobinki kruszywa, głównie piasku, garnetu, sody, lub pudrów roślinnych. Nanoszone są na powierzchnię poddaną czyszczeniu z wykorzystaniem siły ciśnienia. Drobinki kruszywa obijają się o warstwę cegły, odrywając od niej cząsteczki brudu, kurzu i tłustych plam. Uderzając z dużą siłą o podłoże ściany odrywają nawet długo obecne na powierzchni zanieczyszczenia.

Proces ten nie tylko likwiduje warstwę brudu, ale także tworzy efekt zregenerowanego, odświeżonego koloru.

Kiedy warto podjąć się procesu czyszczenia cegieł?

Proces ten jest szczególnie pożądany w przypadku elewacji ceglanej lub kamiennej. Jest to bowiem materiał budowlany, który wyjątkowo łatwo przyjmuje wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i nosi widoczne ślady upływu czasu.

Dzieje się tak nawet wtedy, kiedy nie był wystawiony na jakieś szczególnie trudne działanie czynników atmosferycznych. Cegła wyjątkowo szybko chłonie dym z kominów, spaliny samochodowe czy zanieczyszczenia zawarte w deszczu.

Piaskowanie cegły przywraca dawny blask elewacji

W zależności od warunków, ceglana elewacja może stosunkowo szybko stracić pierwotny wygląd. Piaskowanie elewacji sprawi, że czyszczone powierzchnie mogą wyglądać właściwie tak dobrze, jak wówczas, gdy budynek został dopiero oddany do użytku. Nie trzeba jednak czekać kilkudziesięciu lat. Warto przeprowadzić piaskowanie elewacji, kiedy po prostu zaobserwuje się niezadowalające zmiany wizualne.

Bezpieczeństwo elewacji z cegły

Wokół czyszczenia przy pomocy nanoszenia pod ciśnieniem drobinek narosło wiele mitów. Niektórzy deprecjonują tę metodę, zarzucając jej niszczenie struktury i trwałości cegły. Czy jest to proces niebezpieczny? Czy rzeczywiście przyczynia się do niszczenia materiału budowlanego? I tak, i nie.

Cegła to specyficzny materiał, który jest podatny na działanie wilgoci, a ta zmienia jej właściwości fizyczne. Budulec może stawać się miękki, a tym samym bardziej podatny na uszkodzenie od siły nacisku.

Piaskowanie cegły jest jednak w pełni bezpieczne, jeżeli proces ten przeprowadza wykwalifikowany i doświadczony specjalista. Uwzględnia on bowiem stan techniczny materiału, który ma zostać poddany czyszczeniu, i odpowiednio do niego dobiera natężenie ciśnienia oraz optymalne twardości ścierniw.

Niskociśnieniowe piaskowanie cegły

W przypadku zaistnienia ryzyka uszkodzenia cegły, stosuje się tzw. piaskowanie niskociśnieniowe. To metoda, która wykorzystuje natężenie w zakresie jedynie 0,1 – 4 barów i głowice dysz, które wprowadzają ścierniwo w ruch rotacyjny.

Takie działanie przekłada się na lepsze efekty oczyszczania przy niższym ciśnieniu roboczym. Wówczas struktura materiału jest w pełni bezpieczna. I choć trwa to nieco dłużej, proces czyszczenia osiągnie równie zadowalający efekt, jak w przypadku używania wysokiego ciśnienia.

Piaskowanie cegły wewnątrz

Zdarzają się zapytania o piaskowanie cegły wewnątrz budynku. Rzeczywiście, przeprowadza się czyszczenie cegieł tą metodą również w budynkach. Oczywiście, przed rozpoczęciem piaskowania musi zostać wykonana ocena stanu materiału.

W jakich sytuacjach szczególnie warto to rozważyć? Na przykład podczas remontu pomieszczeń, w których ściana z cegły nie była w żaden sposób zabezpieczona.

Tę metodę zlecają nam klienci dokonujący renowacji starych domów, adaptacji strychów i piwnic. Czyszczenie metodą piaskowania pozwoli nie tylko na wyeliminowanie brudu, który mógłby wpłynąć na jakość i wygląd pokrycia tynkiem i farbą. Dzięki niemu można również przygotować ceglaną ścianę tak, by stała się ważnym i efektownym elementem wystroju wnętrza.

Piaskowanie cegły cena

Jak w przypadku każdego zlecenia, również piaskowanie cegły wyceniamy na podstawie oględzin powierzchni. Przyjmujemy zlecenia w całej Polsce, podejmujemy się również takiego czyszczenia, które wymaga dużego doświadczenia.

Nasi pracownicy to eksperci, którzy ocenią stan elewacji, dobiorą odpowiednie materiały – tak, by powierzchnia była bezpieczna, a efekt najlepszy z możliwych. Jeśli interesuje Cię piaskowanie cegły, skontaktuj się z naszym biurem, aby zapytać o szczegóły.

Piaskowanie cegły cena za m2

Cena piaskowania cegieł może różnić się w zależności od tego, jak bardzo zanieczyszczona jest powierzchnia. Innych materiałów i innego nakładu czasu wymaga czyszczenie elewacji stosunkowo nowego budynku, a inaczej jest choćby w przypadku starych domów poddawanych renowacji lub zabytków.

Aby określić czas, zakres i cenę usług, każdorazowo oceniamy stan powierzchni wymagającej czyszczenia na miejscu, u klienta. Chcesz poznać ofertę? Zapraszamy do kontaktu.