Piaskowanie cegły – Jak wygląda proces piaskowania cegieł?

Piaskowanie cegły
Stan elewacji to podstawowy element, który wpływa na atrakcyjność budynku. Jest to bowiem największa i najbardziej wyeksponowana powierzchnia obiektu. Już zatem pierwszy rzut oka na nią, zdecyduje o odczuciach i wrażeniu obserwatora. Ważne jest to szczególnie w przypadku budynków instytucji publicznych i firm, obiektów, które powinny bazować na zaufaniu swojego potencjalnego odbiorcy/klienta/petenta. Idealnym sposobem starej renowacji, zaniedbanej i zanieczyszczonej jest piaskowanie cegieł lub obróbka strumieniowo ścierna fasady.

Piaskowanie elewacji z cegieł jest częścią procesu czyszczenia elewacji

Piaskowanie cegieł to proces czyszczenia elewacji. Wykorzystuje się do niego drobinki kruszywa, głównie piasku, garnetu, sody, lub pudrów roślinnych które nanoszone są na powierzchnię poddaną czyszczeniu z wykorzystaniem siły ciśnienia. Drobinki kruszywa obijają się o warstwę cegły, odrywając od niej cząsteczki brudu, kurzu i tłustych plam. Proces ten nie tylko pozbawia powierzchnię zanieczyszczeń, ale także tworzy efekt zregenerowanego, odświeżonego koloru. Dzięki temu, elewacja staje się bardziej elegancka i atrakcyjna, a także odzyskuje dawny blask i młodnieje w oczach.

Kiedy warto podjąć się procesu czyszczenia cegieł?

Proces ten jest szczególnie pożądany w przypadku elewacji ceglanej lub kamiennej. Jest to bowiem materiał budowlany, który wyjątkowo łatwo przyjmuje wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i nosi widoczne ślady upływu czasu, nawet wtedy, kiedy nie był wystawiony na jakieś szczególnie trudne działanie czynników atmosferycznych. Cegła wyjątkowo szybko chłonie dym z kominów, spaliny samochodowe czy zanieczyszczenia zawarte w deszczu. Ceglana elewacja staje się mało elegancka, a czasami wręcz odstraszająca po stosunkowo niedługim upływie czasu od momentu jej wykonania. Proces piaskowania przywróci dawny wygląd, całkowicie odmieni nieestetyczny klimat. Piaskowanie warto przeprowadzić, kiedy po prostu zaobserwuje się niezadowalające zmiany wizualne.

Bezpieczeństwo elewacji z cegły

Wokół czyszczenia przy pomocy nanoszenia pod ciśnieniem drobinek narosło wiele mitów. Wiele z nich deprecjonuje tę metodę, zarzucając jej niszczenie struktury i trwałości cegły. Czy jest to proces niebezpieczny? Czy rzeczywiście przyczynia się do niszczenia materiału budowlanego? I tak, i nie. Cegła to specyficzny materiał, który jest podatny na działanie wilgoci, która zmienia jej właściwości fizyczne. Może ona stawać się miękka, a tym samym podatna na uszkodzenie od siły nacisku. Piaskowanie cegły jest jednak w pełni bezpieczne, jeżeli proces ten przeprowadza wykwalifikowany i doświadczony specjalista. Uwzględnia on bowiem stan techniczny materiału, który ma zostać poddany czyszczeniu i odpowiednio do niego dobiera natężenie ciśnienia oraz optymalne twardości ścierniw.

W przypadku zaistnienia ryzyka uszkodzenia cegły, stosuje się tzw. piaskowanie niskociśnieniowe, które wykorzystuje natężenie w zakresie jedynie 0,1 – 4 barów i głowice dysz które wprowadzają ścierniwo w ruch rotacyjny, co przekłada się na lepsze efekty oczyszczania przy niższym ciśnieniu roboczym. W takiej sytuacji, struktura materiału jest w pełni bezpieczna, a proces czyszczenia osiągnie równie zadowalający efekt, jak w przypadku używania wysokiego ciśnienia. Będzie to po prostu dłużej trwało.