Piaskowanie to wyjątkowo skuteczny proces technologiczny polegający na usuwaniu osadu i brudu właściwie z dowolnej powierzchni. Specjalne urządzenie wykorzystuje sprężone powietrze i aplikuje strumień z dodatkiem twardych materiałów ściernych.
Czyszczenie elewacji wymaga doboru odpowiednich środków i w dużej mierze zależy od stopnia zabrudzenia, ale i budulca, z którego wykonane jest podłoże ściany. Jesteśmy w stanie oczyszczać powierzchnie delikatne, stosując metody niskociśnieniowe. Jest to ważne w trakcie czyszczenia obiektów zabytkowych.
Profesjonalne piaskowanie wykonujemy na sucho lub w osłonie wodnej (brak pylenia). W efekcie kontaktu materiału z powierzchnią powstaje tarcie, które sprawia, że brud i inne zanieczyszczenia znikają. Drobne kawałki odpowiednio dobranych ścierniw uderzając o podłoże ściany odrywają zabrudzenia.
Piaskowanie porównuje się często do szlifowania, jednak w wyniku stosowania tego pierwszego procesu piaskowana powierzchnia jest znacznie równiejsza, a także idealnie przygotowana do malowania. To jednak nie wszystko.
Czyszczenie kamienia
Proces piaskowania pozwala na skuteczne oczyszczenie również nierównych powierzchni, ponieważ bez problemu usuwa brud także trudno dostępnych miejsc i zakamarków. Sprawia to, że czyszczone w ten sposób mogą być zarówno duże powierzchnie, na przykład elewacje budynków, jak i niewielkie materiały i przedmioty.
Przed rozpoczęciem piaskowania należy dokonać dokładnej ekspertyzy. Aby czyszczone powierzchnie odzyskały pierwotny wygląd, specjalista powinien ocenić kilka czynników. Dzięki temu efekt piaskowania będzie lepszy, a cały proces – bezpieczniejszy.
Mowa między innymi o dobrze odpowiedniej frakcji ścierniwa. Być może lepsze będzie piaskowanie niskociśnieniowe. Ponadto należy pamiętać, że nawet jeden surowiec w różnych warunkach może zachowywać się różnie.
Z czasem nawet stosunkowo twardy kamień może być bardziej podatny na przykład na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego nie wystarczy zapytać o piaskowanie cegły – trzeba sprecyzować zakres prac i stan budynku.
Czyszczenie piaskowca
Czyszczenie metodą piaskowania jest w pełni bezpieczne w przypadku budynków wykonanych z kamieni naturalnych. Gdy są widoczne ślady upływu czasu i wpływ warunków atmosferycznych i źródeł zanieczyszczeń (na przykład smog), czyszczenie elewacji z wykorzystaniem piaskowania będzie doskonałym wyborem.
Materiały wykorzystywane do piaskowania
Proces ten może wykorzystywać różne materiały ścierne. Dobór odpowiedniego ścierniwa jest jednym z najważniejszych elementów czyszczenia elewacji.
Najbardziej rozpowszechniony jest rzecz jasna piasek kwarcowy, od którego zaczerpnięta została nazwa procesu. Musi on być drobny, więc zawsze jest on odpowiednio sortowany i dzielony na piaski kwarcowe i piaski szklarskie.
Do innych używanych materiałów zaliczyć można także śrut stalowy, sodę, mączki dolomitowe, szkło, suchy lód, a nawet łupiny orzechów. Wynik stosowania tych pozostałych materiałów ściernych jest zawsze bardzo interesujący.
Stalowy śrut stosuje się najczęściej w przypadku powierzchni, która jest wykonana z bardzo twardego metalu. Szkło stosuje się do oczyszczania metali takich, jak aluminium i stal nierdzewna. W wyniku tego zabiegu powstaje na nich efekt delikatnej satyny.
Piaskowanie elewacji może być wykonywane na sucho lub na mokro (z dodatkiem wody). W przypadku tego pierwszego sposobu materiał ścierający trafia na czyszczoną powierzchnię dzięki sprężonemu powietrzu.
Elewacja oczyszczana jest za pomocą drobinek, które uderzają o siebie. W drugim przypadku w trakcie oczyszczania woda stosowana jest jako osłona aby zapobiec nadmiernemu pyleniu.
Hydropiaskowanie – na czym polega
Hydropiaskowanie, bo tak nazywa się ten proces, jest równie chętnie wykorzystywane, co sposób na sucho. Ma jednak dodatkową zaletę – zmniejsza pylenie, które jest dość duże w czasie wykonywania czyszczenia przy pomocy powietrza.
Właśnie dlatego hydropiaskowanie zyskało swoich zwolenników zarówno wśród profesjonalistów, jak i osób, które chcą zająć się piaskowaniem samodzielnie.
Jednak nieudolne przeprowadzenie czyszczenia z udziałem wody może spowodować zawilgocenie ścian. Jeśli powstaną mikrouszkodzenia, woda może je pogłębić, a w przypadku metalowych powierzchni – doprowadzić do powstania rdzy.
Czyszczenie elewacji
W naszej ofercie znajduje się wiele sposobów oczyszczania elewacji. Zawsze dobieramy technikę do konkretnego tworzywa, z jakiego wykonane są ściany budynków, a zanim przystępujemy do pracy przeprowadzamy serię prób, aby odpowiednio dostosować materiał ścierny.
Dzięki temu nie tylko elewacja zostaje perfekcyjnie oczyszczona i przygotowana do dalszych prac renowacyjnych, ale także nie ulegnie ona zniszczeniu. Piaskowane mogą być zarówno duże powierzchnie, jak i niewielkie elementy i przedmioty.
W zależności od oczyszczanego materiału wybieramy najodpowiedniejszą technikę. Zdarza się, że zauważymy mokre plamy na elewacji, w takiej sytuacji zazwyczaj wystarczy poczekać jak wyschną.
Jeżeli jednak zostają na dłużej, warto jest je wyczyścić. Piaskować można przedmioty i ściany wykonane z różnego rodzaju materiałów: cegły, kamienia, betonu, drewna oraz wielu innych.
Piaskowanie cegły
Wykonujemy również piaskowanie muru i elewacji z cegły. Odpowiednie przeprowadzenie zabiegu pozwala na perfekcyjne doczyszczenie powierzchni również w najmniejszych zakamarkach. To znakomity sposób na odświeżenie elewacji z cegły, a także na przygotowanie jej do ponownego malowania.
Precyzyjnie dobrany materiał ścierający usunie powstałe osady, a jednocześnie nie uszkodzi czyszczonej powierzchni. Piaskowanie elewacji z cegły odbywa się po usunięciu tynku. To proces wymagający nieco czasu, ale efekt jest tego warty.
Odpowiednie zaplanowanie czyszczenia elewacji to rodzaj inwestycji w trwałość tego procesu i najlepsze możliwe efekty.
Piaskowanie cegły można wykonywać także wewnątrz budynków – doskonale sprawdzi się podczas adaptowania wcześniej nieużywanych pomieszczeń i czyszczenia ścian, które mają pozostać nieotynkowane, stanowiąc ozdobę wnętrza.
Piaskowanie drewna
Drewno również jest materiałem, który można oczyścić za pomocą piaskowania lub sodowania Dokładnie dobrany materiał usunie powstałe osady, możemy również piaskować nowe elementy drewniane w celu nadania im rustykalnego i postarzonego wyglądu.
W ten sposób można wykonywać także piaskowanie drewna – zostaje ono odnowione i przygotowane do dalszych etapów renowacji.
Piaskowanie posadzek betonowych
W naszej wyjątkowej ofercie nie mogło zabraknąć piaskownia posadzek. Oczyszczenie z brudu jest szczególnie istotne również w przypadku betonowych elementów, które znajdują się na zewnątrz budynków.
Można w ten sposób oczyścić chodniki wykonane z betonowej kostki lub kamienia polnego oraz usuwać oznaczenia z parkingów i chodników.
Dostosujemy idealnie technikę piaskowania, a także wszystkie niezbędne materiały do indywidualnych potrzeb naszego klienta. Piaskowanie pozwoli Ci również na odświeżenie basenu przed sezonem kąpielowym.
Piaskowanie mgławicowe
O tym rodzaju piaskowania mówimy, gdy w procesie oczyszczania powierzchni stosowane jest ścierniwo, sprężone powietrze i woda.
Jest to jedna z metod pośrednich, zapewnia dużą dokładność i jest mniej ryzykowna w przypadku delikatnych powierzchni. Można w ten sposób wykonywać piaskowanie elewacji z cegły lub kamienia.
Hydropiaskowanie elewacji
Hydropiaskowanie to wyjątkowa odmiana piaskowania, w której zamiast sprężonego powietrza wykorzystuje się wodę pod wysokim ciśnieniem. Właśnie użycie wody zapobiega niebezpiecznemu dla zdrowia zjawisku pylenia.
Po wykonaniu takiego zabiegu warto zadbać o odpowiednie zaimpregnowanie powierzchni, gdyż odsłonięte zostają mikropory, które mogą prowadzić do powstania poważnych uszkodzeń.
Jakie powierzchnie można czyścić za pomocą hydropiaskowania? Przede wszystkim kamień, cegłę oraz konstrukcje i elewacje wykonane z betonu. To doskonałe przygotowanie do dalszych prac renowacyjnych.
Piaskowanie elewacji cena
Piaskowanie kamienia czy piaskowanie cegły każdorazowo wymagają analizy. Przed przystąpieniem do wyceny piaskowania elewacji nasi eksperci muszą poznać szczegóły zlecenia, a przede wszystkim rodzaj materiału wymagającego czyszczenia i jego stan.
Jeśli interesuje Cię konkretna usługa, na przykład piaskowanie cegły, skontaktuj się z nami i zapytaj o ofertę.
Piaskowanie elewacji cena za m2
Pragniesz dowiedzieć się więcej? Chciałbyś ustalić szczegóły piaskowania obiektu, który potrzebuje fachowego oczyszczenia? Chcesz ustalić koszt renowacji elewacji Twojego domu? Skontaktuj się z naszym biurem i zapytaj o wycenę.