Piaskowanie kamienia – piaskowanie granitu

Piaskowanie kamienia

Kamienie naturalne, a przede wszystkim granit płomieniowany, młotkowany lub piaskowiec łupany są dość powszechnie wykorzystywane w budownictwie. Choć prezentują się doskonale, to ze względu na swoją strukturę i zastosowanie narażone są nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale i liczne zabrudzenia. Czy istnieje skuteczna metoda czyszczenia naturalnego kamienia? W tym przypadku najskuteczniejsze będzie piaskowanie granitu i innych naturalnych kamieni.

Piaskowanie to jednak z najskuteczniejszych metod usuwania z powierzchni brudu i innego rodzaju zanieczyszczeń. Metoda ta sprawdzi się zarówno w przypadku małych jak i dużych powierzchni. Dodatkowo pozwala na skuteczne wyczyszczenie nawet trudno dostępnych miejsc. Bardzo często piaskowanie porównuje się ze szlifowaniem, niestety jest to złe porównanie. Są to dwie zupełnie inne metody obróbki mechanicznej kamienia naturalnego. Do nierównych polecamy piaskowanie, za to do gładkiego granitu lub piaskowca najlepiej jest zastosować szlifowanie powierzchni .

W przypadku piaskowania naturalnych kamieni wykorzystywane jest sprężone powietrze, dzięki któremu materiał ścierni dociera dokładnie do czyszczonej powierzchni. Im większe i trudniejsze do usunięcia zanieczyszczenia, tym zastosowane ciśnienie powinno być odpowiednio wyższe. W przypadku starych budynków czy zabytków należy jednak stosować niskie ciśnienie odpowiednio regulowane, co pozwala na zachowanie struktury i uniknięcie zniszczenia materiału. Co ważne, w przypadku granitu i innych kamieni piaskowanie może być wykorzystywane nie tylko do czyszczenia, ale także i kształtowania wybranej powierzchni (jest to możliwe dzięki temu, że w procesie stosowane są różnej twardości materiały ścierne).