Pielęgnacja marmuru – jak dbać o marmur?

Pielęgnacja marmuru

Każda powierzchnia wymaga odpowiedniej konserwacji – posadzka marmurowa również

Powierzchnia niemal każdego materiału wykorzystanego do budowy lub wykończenia konstrukcji wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Firma Gravit Renowacja świadczy tego typu usługi w kompleksowym zakresie, są to między innymi polerowanie betonu, kamienia, lastryka, marmuru, posadzek, betonu. Pozwalają one na utrzymanie powierzchni w doskonałym stanie, bez konieczności wykonywania remontu lub pełnej renowacji.

Pielęgnacja marmuru

Marmur należy do najpowszechniej wykorzystywanych materiałów dekoracyjnych. Do jego zalet należą przede wszystkim właściwości zapewniające odpowiednią trwałość oraz twardość. Nie bez znaczenia pozostają również jego walory wizualne, dzięki którym można z niego wykonać wiele stylowych elementów. Profesjonalne usługi pielęgnacyjne w przypadku powierzchni marmurowych wykonywane są na elementach takich, jak między innymi podłogi, parapety czy schody, a także wszelkie elementy małej architektury. Marmur charakteryzuje się stosunkowo słabą odpornością na wszelkie kwasy i zasady, przez co jest wyjątkowo mocno narażony na powstawanie różnego rodzaju zabrudzeń. Jeżeli są one zbyt duże i na bieżąco nie usuwane, zwiększa się ryzyko wystąpienia poważnych uszkodzeń powierzchni tzw. wżery, zmatowienia oraz wszelkie przebarwienia marmuru.

Pielęgnacja marmuru: działania pielęgnacyjne

Czynnikiem bardzo często wpływającym na konieczność przeprowadzenia działań pielęgnacyjnych powierzchni jest właśnie mało odporna struktura marmuru. Im bardziej jest ona porowata, tym ryzyko zabrudzenia ulega zwiększeniu. Starannie i szczegółowo przeprowadzone czyszczenie marmuru jest najlepszym sposobem na przywrócenie jego walorów estetycznych, bez narażania materiału na porysowania lub zmatowienia. Pielęgnacja polega przede wszystkim na wykorzystaniu odpowiednich środków mechanicznych i chemicznych, w tym także czyścików i detergentów. Pozwalają one na skuteczne usunięcie większości zabrudzeń powierzchni marmuru, a także rdzy. W ten sposób można pozbyć się nieczystości powstałych na skutek codziennego użytkowania powierzchni, jak również zabrudzeń mechanicznych spowodowanych czynnikami naturalnymi. Profesjonalna pielęgnacja marmuru może być przeprowadzana zarówno na powierzchniach polerowanych, jak i matowych.

Pielęgnacja kamienia

Naturalny kamień to trwały i wytrzymały materiał wykończeniowy. Chociaż nie należy już do najczęściej wybieranych rozwiązań, wciąż posiada wiele zalet praktycznych oraz estetycznych. Najczęściej rodzaj zastosowanego kamienia dobierany jest pod kątem dostępności konkretnej odmiany w określonym regionie. Powoduje to nie tylko większą oszczędność w transporcie tego ciężkiego materiału, ale również pozwala na dostosowanie wyglądu budynku do ogólnego klimatu okolicy. Pozostaje to nie bez znaczenia na domy mieszkalne, w których kamień naturalny wykorzystywany jest na powierzchniach fasady oraz wielu elementów reprezentacyjnych, takich jak posadzki, schody, elewacje, narożniki, słupy, kominki, blaty, parapety czy cokoły. Do najczęściej wykorzystywanych kamieni należą odmiany takie, jak między innymi:
  • granity
  • marmury
  • piaskowce twarde
  • bazalty
  • wapienie

Konserwacja powierzchni kamiennych

Na stan powierzchni kamienia niekorzystny wpływ mają bardzo różne aspekty. Można do nich zaliczyć zmiany temperatury i czynniki atmosferyczne, a także nadmierne promieniowanie ultrafioletowe. Do szybszej degradacji kamienia przyczyniają się porosty, mchy i grzyby, jak również agresywne sole, kwasy i związki chemiczne. Wykwity i zniszczenia struktury powierzchni usunąć można jedynie poprzez regularną, staranną i profesjonalną pielęgnację kamienia. W tym celu wykorzystywane są środki zasadowe i kwasowe o działaniu neutralizującym, a tym samym optymalizującym stan powierzchni materiału wykonawczego.

Pielęgnacja posadzki z marmuru i z trawertynu

Na estetyce oraz wytrzymałości posadzek niekorzystnie odbija się wiele różnych czynników zewnętrznych. Dotyczy to nie tylko powierzchni znajdujących się w często uczęszczanych i narażonych na obciążenia obiektach przemysłowych oraz handlowych, ale również zwykłych nawierzchni w gospodarstwach domowych. Profesjonalnie przeprowadzana pielęgnacja posadzki może uratować jej stan, a zarazem pozwala na utrzymanie powierzchni w świeżości oraz czystości. Wykorzystanie profesjonalnych narzędzi oraz starannie dobranych środków chemicznych pozwala na pozbycie się z posadzek plam olejowych, warstw smaru czy rdzawych nalotów, a także innych nieestetycznych pozostałości, w tym śladów obuwia.

Pielęgnacja posadzki to proces wieloetapowy. Usługi tego typu wykonywane mogą być na powierzchniach betonowych i wykonanych z kamienia naturalnego. Na samym początku luźniejsze zabrudzenia są usuwane z posadzki. Następnie, przed zaimpregnowaniem, jest ona poddawana działaniu odpowiedniego środka czyszczącego. Przeprowadzenie czynności pielęgnacyjnych w sposób świadomy i profesjonalny pozwala na najlepsze dopasowanie preparatów do rodzaju materiału, a tym samym uzyskanie optymalnego poziomu nabłyszczenia i pogłębienia koloru posadzki. Posadzka poddawana jest działaniu najskuteczniejszych i sprawdzonych metod oraz technologii czyszczących. W razie konieczności, powierzchnia może być też zabezpieczona specjalną powłoką oraz odpowiednio zneutralizowana.

 

Polecane artykuły na blogu: