Na estetyce oraz wytrzymałości posadzek niekorzystnie odbija się wiele różnych czynników zewnętrznych. Z czasem, na skutek użytkowania, powstają głębokie rysy i inne uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia wnikające w powierzchnię. Dotyczy to nie tylko powierzchni znajdujących się w często uczęszczanych i narażonych na obciążenia obiektach przemysłowych oraz handlowych, ale również zwykłych nawierzchni w gospodarstwach domowych.
Marmur to kamień naturalny – skała metamorficzna powstała na skutek przeobrażenia wapieni (rzadziej dolomitów) i składa się przede wszystkim z krystalicznego kalcytu. Od czasów starożytnych uważany jest za cenny materiał budowlany. Jest synonimem elegancji i luksusu.
Jak pielęgnować marmurowe blaty i inne powierzchnie?
Marmurowy blat czy posadzka, o którą regularnie dbamy, może nam posłużyć długie lata, wciąż zachowując wspaniały wygląd. Należy jednak pamiętać o regularności oraz o tym, że wbrew pozorom marmur to wymagający i dość wrażliwy materiał.
Powierzchnia marmuru wymaga stosowania się do kilku istotnych zasad. Z naszego krótkiego poradnika dowiesz się, czym czyścić marmur, na co zwracać uwagę, wybierając gotowe preparaty oraz czy warto stosować tzw. domowe sposoby.
Pielęgnacja kamienia naturalnego
Marmur to kamień wyjątkowo elegancki. Stosunkowo często wybierane są nawet w domach prywatnych marmurowe blaty czy podłogi. Od początku warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi tego, jak pielęgnować marmurowe powierzchnie – stosować do czyszczenia marmuru odpowiednie środki i narzędzia.
Choć często wydaje się, że kamień będzie odporny na zabrudzenia – rozlane płyny lub brud nanoszony na powierzchnię z butami należy w miarę możliwości jak najszybciej usuwać z kamienia. Działanie czynników atmosferycznych również może szkodzić na tyle, że z czasem stan marmuru będzie wymagał renowacji.
Czym czyścić marmur? Czego unikać?
Czyszczenie marmuru możemy wykonywać na kilka różnych sposobów. Oczywiście istotne jest, o jakiej powierzchni mowa. To, co wygodnie można stosować w domu, czyszcząc na przykład marmurowe blaty kuchenne, trudno będzie stosować w na przykład w miejscach użyteczności publicznej – choćby do regularnego czyszczenia posadzki.
Zatem czym czyścić marmur? Stoły czy lady kuchenne z marmurowym blatem można czyścić prostą mieszanką: płynem do mycia naczyń z ciepłą wodą. Ważne, by każde nowe zabrudzenie szybko oczyścić łagodnym detergentem i natychmiast wytrzeć do sucha miękką szmatką. Jeśli zmywamy rozlany napój za pomocą nawilżonej lub mokrej ściereczki, następnie wycieramy do sucha ślady wilgoci na całej powierzchni marmuru.
Czyszczenie marmuru i dbanie o strukturę kamienia
Z kamienną powierzchnią należy obchodzić się delikatnie – mowa tu zarówno o narzędziach, jak i specyfikach do czyszczenia. Na rynku dostępne są specjalne środki, dzięki którym można wykonywać regularne czyszczenie i polerowanie, a nawet takie, dzięki którym można spróbować usunąć plamy. Zaleca się używanie na marmurową powierzchnię ściereczek z mikrofibry bądź irchy.
W internecie można spotkać porady dotyczące stosowania sody oczyszczonej na plamy powstałe na marmurze, ale należy pamiętać, że może to być ryzykowne, choćby z uwagi na ryzyko odbarwienia marmuru.
Zalecane jest stosowanie do pielęgnacji kamienia naturalnego jak najdelikatniejszych środków czyszczących (o neutralnym pH) i polerowanie z użyciem delikatnej szmatki, bez użycia siły.
Pielęgnacja posadzek
Plamy, widoczne ślady powstałe na skutek wnoszenia ulicznego brudu i soli drogowej na obuwiu, w końcu ścieranie. Na to wszystko narażone są posadzki – nie tylko w dużych obiektach przemysłowych, ale i w domach.
Pielęgnacja posadzki – bez względu na to, czy to marmur, inny kamień naturalny, sztuczny albo beton – wymaga regularności. Ale to nie wszystko. Stosując do marmuru środki i kwaśnym czy zasadowym pH można zrobić więcej szkody niż pożytku. Zamiast efektownego połysku, mogą one bowiem spowodować matowienie powierzchni.
Pielęgnacja podłóg
Do odkurzania powierzchni z marmuru należy stosować miękką końcówkę. Jeśli zdarzy się tak, że na marmurze pojawią się plamy z wosku, należy reagować natychmiast. Najbezpieczniej będzie zebrać go za pomocą drewnianej łopatki.
Dobra wiadomość jest taka, że nawet bardzo zniszczoną podłogę z marmuru można doprowadzić do znakomitego stanu, wykonując renowację. To zdecydowanie szybsza i tańsza opcja niż wymiana. Ale warto stosować się do zasad, dzięki którym posadzka będzie wyglądała efektownie jak najdłużej.
Pielęgnacja betonu
Profesjonalnie przeprowadzana pielęgnacja posadzki może uratować jej stan, a zarazem pozwala na utrzymanie powierzchni w świeżości oraz czystości. Wykorzystanie profesjonalnych narzędzi oraz starannie dobranych środków chemicznych pozwala na pozbycie się z posadzek plam olejowych, warstw smaru czy rdzawych nalotów, a także innych nieestetycznych pozostałości, w tym śladów obuwia.
Pielęgnację, a w razie konieczności również renowację posadzek z kamienia naturalnego, betonu czy lastryka zalecamy zlecać profesjonalnym firmom zewnętrznym, przygotowanym pod względem wiedzy, umiejętności, doświadczenia i sprzętu.
Pielęgnacja lastryko
Nazywane sztucznym kamieniem lastryko jest często wybierane z uwagi na swoją trwałość i wygląd. Zasady czyszczenia takiej powierzchni są zbliżone do tych wymienionych powyżej, stosowanych w przypadku marmuru. Delikatne detergenty, miękkie szmatki. Nie wolno pozostawiać na lastryko piany ani śladów wody – powstaną brzydko wyglądające zacieki. A ponadto regularność i – jeśli powierzchnia jest narażona na zmienne warunki atmosferyczne – impregnacja.
Polecane artykuły na blogu: