Podłoga z lastryko a ubytki – jak je uzupełnić?

Podłoga z lastryko, kiedyś był to jeden z najtańszych i jednocześnie bardzo trwałych materiałów wykończeniowych do podłóg. Kojarzony jest głównie z korytarzami obiektów publicznych, szkół, urzędów, a także obiektów mieszkalnych. Mimo długiej żywotności sporo problemów może sprawiać pęknięcie na powierzchni takiej posadzki. Czym uzupełnić ubytki w lastryko, jak przeprowadzić pracę i kiedy najlepiej zabrać się za uzupełnianie szczelin?

Czym uzupełnić ubytki w lastryko? Podstawowe informacje

Lastryko jest materiałem wykorzystywanym głównie do wykańczania podłóg. Wykonuje się go z kruszywa naturalnego w różnej wielkości i kolorystyce, a całość miesza ze spoiwami hydraulicznymi, przede wszystkim białym i szarym cementem. Ta konstrukcja wpływa na właściwości użytkowe lastryko, które jest odporne na ścieranie, czynniki atmosferyczne, jak promienie UV i wilgoć, a także może mieć różnorodny wygląd i rodzaj wykończenia. Lastryko nie jest materiałem niezniszczalnym, dlatego z biegiem czasu i wraz z intensywnym użytkowaniem może tracić estetykę. Najszybciej blakną kolory, następnie powierzchnia wyciera się w najczęściej użytkowanych miejscach. Może też dochodzić do pękania posadzek, wykruszania się grysu, czy też wietrzenia mleczka cementowego. W wyniku upadku ciężkich przedmiotów lub niewłaściwie ułożonych dylatacji może dochodzić do punktowego uszkodzenia powierzchni lub pękania podłóg z terrazzo. Wówczas zbawienna dla podłogi okazuje się właśnie struktura lastryko wykonanego z drobnych kamieni naturalnych, ponieważ często udaje się dzięki niej zamaskować prace naprawcze takie jak flekowanie, szlifowanie, polerowanie lastryko.

Zestaw naprawczy do lastryko – co powinien zawierać?

Możliwości uszkodzenia lastryko jest wiele, a jednymi z bardziej uciążliwych są pęknięcia w strukturze materiału. Nie oznacza to, że popękana posadzka lub widoczny ubytek na jej powierzchni zmusza nas do wymiany całej podłogi. Często wystarczy odpowiednia wiedza i znajomość obróbki lastryka. Właściwie dobrana masa wypełnienia pozwoli znacznie ukryć miejsce pęknięcia lub napraw punktowych. Co powinien zawierać zestaw naprawczy do lastryko? Na rynku znajdziesz gotowe masy, które przeznaczone są do wypełnienia szczelin w tym materiale. W zależności od wielkości pęknięcia możemy użyć szpachli do kamienia naturalnego, kolorystycznie dobranymi do podłoża, przez cementy z pigmentami do zastosowania odpowiedniej frakcji grysów włącznie. Przy niewielkich wyszczerbionych na krawędziach czy małych pęknięciach wystarczy standardowa szpachla lub żywica dwuskładnikowa. Czym uzupełnić ubytki w lastryko, jeśli ich wymiar jest bardzo duży? Przy większych ubytkach konieczne będzie zastosowanie masy cementowej mieszanej na miejscu z użyciem pigmentów i kruszyw marmurowych lub bazaltowych.

Jak naprawić pęknięte lastryko?

Sam wybór preparatu do renowacji nie załatwia jeszcze problemu uszkodzonej posadzki. Jak naprawić pęknięte lastryko? Przede wszystkim należy opukać posadzkę w rejonie pęknięcia, ponieważ zdarza się, że lastryko lane odspaja się od wylewki betonowej. Na początku prac musimy przygotować podłoże przed jego uzupełnieniem. Całą powierzchnię szczeliny lub ubytku należy dokładnie wyczyścić i zebrać z niej luźne elementy, w razie potrzeby pogłębiamy i poszerzamy miejsce pęknięcia. Następnie konieczne jest zebranie pyłu, odtłuszczenie i odczekanie do momentu, w którym podłoże będzie całkowicie suche. Dopiero wówczas możliwe jest nakładanie masy naprawczej lub innego materiału wypełniającego. Po pewnym czasie nakładamy drugą warstwę masy, która to wypełni nam miejsce wykonywania napraw. Dopiero po całkowitym związaniu podłoża można wyrównać powierzchnię i szlifować ją. Taki proces można połączyć z odnowieniem całej powierzchni posadzki. Szlifowanie wierzchniej części i aplikacja na nią preparatów zabezpieczających pozwoli ponownie wydobyć atrakcyjny kolor z kruszyw naturalnych i przywrócić posadzkę do pierwowzoru.

Gravit – profesjonalna renowacja lastryko

Naprawę pękniętej podłogi lastriko i renowację posadzek z tego materiału można zlecić profesjonalistom. Takie usługi świadczy między innymi firma Gravit, czyli jedna z firm najdłużej działających na rynku. Od przeszło 20 lat wykonuje prace renowacyjne na podłożach lastryko, dzięki czemu jest w stanie podjąć się nawet bardzo wymagających zadań. Choć najczęściej zajmuje się szlifowaniem lastryka, co ma na celu renowację, jest w stanie także uzupełnić ubytki, wymienić płyty oraz odnowić podłogę przez szlifowanie i polerowanie lastryka. Dzięki temu posadzka w biurowcu, sklepie, szkole czy na tarasie ponownie nabierze pięknego wyglądu. Zawsze zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub wiadomości e-mail, w celu uzyskania dodatkowych informacji. gravitrenowacja@gmail.com 603 669 156