Wszystko o polerowaniu marmuru

Polerowanie marmuru

Pielęgnacja marmuru

Marmur jest przepięknym naturalnym kamieniem, już od czasów starożytnych stosowany jako materiał budowlany i wykończeniowy. Marmury różnią się od siebie kolorem, odcieniem oraz fakturą, dzięki czemu każdy może wybrać ten, który najbardziej pasuje do własnych upodobań oraz kolorystyki pomieszczenia. Kamień ten doskonale komponuje się z innymi materiałami i dodaje elegancji, szlachetności i prestiżu wnętrzom. Zabiegiem szczególnie polecanym do powierzchni marmurowych jest polerowanie, które wspaniale wydobywa blask i pogłębia kolor kamienia. Polerowany marmur wygląda niesamowicie, w zależności od stopnia poleru jego powierzchnia może nawet lśnić jak lustro lub być matowa, wszystko zależy od upodobań i oczekiwań klienta. Poznaj naszą ofertę związaną z polerowaniem posadzek kamiennych https://gravit-renowacja.com/renowacja-posadzek/

Zastosowanie marmuru

Marmur jest odporny na działanie wody i wysokich temperatur, nie ma jednak wysokiej odporności na ścieranie i kwasy, niekorzystnie wpływają również na niego trudne warunki atmosferyczne, dlatego zaleca się go wykorzystywać raczej wewnątrz, niż na zewnątrz. Z marmuru powstają efektowne posadzki, łazienki, blaty (marmurowy blat), parapety wewnętrzne, schody czy pokrycia ścian.

Polerowanie – idealny zabieg dla marmuru

Polerowanie marmuru lub polerowanie podłóg marmurowych jest jednym z etapów prac w trakcie rewaloryzacji posadzki marmurowej, wykonuje się go na mokro co umożliwia pracę w wykończonych pomieszczeniach. Na tym właśnie etapie stosuje się ściernice diamentowe o granulacji 400, 800, 1500 i 3000, po każdej obróbce mechanicznej w/w ściernicami należy zebrać powstały urobek odkurzaczami przemysłowymi oraz osuszyć powierzchnię. Następnie dokonujemy dokładnych oględzin podłogi celem uniknięcia jakichkolwiek zarysowań, dla przykładu kilka ziarenek piasku, które dostaną się pod głowicę maszyny szlifującej zmuszą nas do cofnięcia się kilka kroków wstecz, dlatego tak istotnym jest właściwe utrzymanie czystości obrabianej podłogi kamiennej. W trakcie polerowania posadzki marmurowej lub wykonanej z konglomeratu, uzyskujemy ostateczny wygląd nowej podłogi. Równocześnie z obróbką dużymi szlifierkami prowadzi się prace polegające na obróbce ręcznej krawędzi posadzki, po zakończeniu polerowania marmuru możemy przejść do ostatnich prac, jakimi są krystalizacja marmuru tzw. utwardzenie marmuru oraz impregnacja hydrofobowa posadzki.

Zalety polerowania marmuru

Poler sprawia, że powierzchnia marmurowa może okazać się nie do poznania – staje się błyszcząca, o wygładzonej powierzchni oraz wyostrzonej barwie. W większości przypadków jakość połysku jest dużo lepsza niż pierwowzór. Polerowanie pomaga też polepszyć właściwości marmuru. Polerowany kamień staje się bardziej odporny na zarysowanie i ścieranie. Wnikanie zabrudzeń staje się utrudnione, dzięki czemu utrzymywanie powierzchni marmurowej w czystości oraz jej mycie jest dużo łatwiejsze. Jest o szczególnie ważne w przypadku marmuru położonego na zewnątrz.

Wpływ polerowanych powierzchni marmurowych na wnętrze

Polerowany marmur sprawia, że wnętrze wygląda luksusowo i olśniewająco. Zwłaszcza widowiskowo wygląda marmurowa podłoga wypolerowana tak, aby uzyskać efekt lustra. Dzięki zwiększeniu odbijania światła przez wypolerowaną powierzchnię wnętrza stają się pięknie rozświetlone światłem słonecznym za dnia i niezwykle wyrafinowane przy sztucznym oświetleniu.

Polerowanie kamienia

Polerowanie kamienia to proces, w którym kamień lub kamień szlachetny staje się gładki i lśniący. Dzieje się to poprzez ścieranie powierzchni tarczami z pyłem diamentowym o coraz to drobniejszym ziarnie. Zwykle ma to na celu poprawę wyglądu i wartości kamienia.

Polerowanie kamienia naturalnego

Istnieje wiele różnych sposobów polerowania kamienia. Większość z nich wymaga użycia wody, należy pamiętać, że obróbka na mokro przynosi dużo lepsze efekty końcowe niż na sucho. Najczęściej stosowanym rodzajem polerowania kamienia jest polerowanie na mokro, choć bywają przypadki obróbki na sucho np. krawędzie podłogi, obrzeża i wszelkie miejsca gdzie szlifierka posadzkowa nie dociera. W tej metodzie do polerowania powierzchni używa się szlifierek planetarnych które znacząco przyspieszają prace. Często stosuje się ten sposób na marmurze, granicie i innych rodzajach kamieni, które nie są porowate, aby nadać im ponownie błyszczący i atrakcyjny wygląd.

Polerowanie granitu

Polerowanie i szlifowanie granitu to proces, który wymaga dużo czasu i wysiłku. Ważne jest, aby podłoga po zakończeniu procesu wyglądała jak najbardziej błyszczącą. Polerowanie granitu polega na użyciu różnych technik, które mają na celu usunięcie wszelkich widocznych plam, brudu i innych zanieczyszczeń z powierzchni kamienia. Techniki te obejmują mycie i polerowanie kamienia odpowiednimi narzędziami. Proces polerowania granitu można wykonać ręcznie lub za pomocą elektronarzędzi, takich jak szlifierki lub polerki. Długość prac jest uzależniona od powierzchni, stanu kamienia i ilości pracy do wykonania. Szlifowanie granitu daje doskonały efekt.

Polerowanie trawertynu

Polerowanie trawertynu to proces, który polega na użyciu sztywnych ściernic diamentowych w celu wyrównania powierzchni i usunięcia wszelkich niedoskonałości powierzchni kamienia. Ściernica diamentowa to rodzaj narzędzia, który służy do ścinania i licowania płyt posadzkowych. Najczęstsze typy to sztuczny diament. Ściernice polerskie są dostępne w wielu różnych rodzajach i rozmiarach, z których każdy jest bardziej agresywny niż poprzedni. Polerowanie podłogi z trawertynu to świetny sposób, aby podłoga z naturalnego kamienia wyglądała jak nowa. Proces ten można wykonać maszynowo lub ręcznie, ale obie metody łączymy w jedną, tak aby renowacja posadzki z trawertynu przebiegała szybko i dała oczekiwane efekty.

Polerowanie marmuru w domu

Czyszczenie marmuru w domu nie jest tak trudne, jak się wydaje. Wystarczy znać kilka sztuczek i mieć odpowiednie produkty. Konserwacja marmuru to proces, który można wykonać w domu. Pierwszym krokiem w polerowaniu marmuru jest czyszczenie marmuru. Do czyszczenia blatów z marmuru należy użyć wilgotnej szmatki i łagodnego mydła do kamienia naturalnego o neutralnym ph. Powinieneś również upewnić się, że używasz miękkiej szmatki lub gąbki do czyszczenia marmuru, ponieważ szorstkie i ostre materiały mogą porysować powierzchnię. Następnie musisz wymieszać wodę i płyn do mycia naczyń w wiadrze lub użyć dostępnego w handlu środka czyszczącego przeznaczonego konkretnie do marmuru lub trawertynu. Zanurz szmatkę w tej mieszaninie, a następnie wykręć nadmiar płynu, zanim przystąpisz do wycierania nim powierzchni marmuru. Na koniec osusz resztki pozostałe na kamieniu inną szmatką.

Polerowanie marmuru cena

Polerowanie podłogi kamiennej (kamień naturalny) to proces nadawania jej ochronnego i atrakcyjnego wykończenia. Odbywa się to poprzez szlifowanie i wygładzanie wierzchniej warstwy kamiennej podłogi. Proces można wykonać za pomocą różnych narzędzi, w tym:
  • szlifierki posadzkowej tzw. planetarnej
  • szlifierko-polerek ręcznych z dozowaniem wody
  • odkurzaczy przemysłowych do zbierania urobku
  • tarcz i ściernic diamentowych.
Polerowanie podłogi z kamienia naturalnego to proces usuwania wszelkich rys i plam z powierzchni kamienia. Polerowanie podłóg kamiennych odbywa się zwykle za pomocą polerki. Aby wypolerować już odnowioną podłogę z kamienia naturalnego, należy nałożyć pastę polerską na powierzchnię posadzki, a następnie użyć maszyny do polerowania, by usunąć wszelkie zabrudzenia lub niedoskonałości z powierzchni. Interesuje Cię polerowanie marmuru? Chcesz wiedzieć czym wypolerować marmur? Cennik znajdziesz na naszej stronie. Realizujemy także szlifowanie marmuru i kompleksową renowację zabytkowych, źle położonych i wyeksploatowanych podłóg kamiennych. Działamy na terenie całej Polski i Europy.