Wszystko o polerowaniu marmuru

Polerowanie marmuru

Elegancki marmur

Marmur jest przepięknym naturalnym kamieniem, już od czasów starożytnych stosowanym jako materiał budowlany i wykończeniowy. Marmury różnią się od siebie kolorem, odcieniem oraz fakturą, dzięki czemu każdy może wybrać ten, który najbardziej pasuje do własnych upodobań oraz kolorystyki mieszkania. Kamień ten doskonale komponuje się z innymi materiałami i dodaje elegancji i szlachetności.
Zabiegiem szczególnie polecanym do powierzchni marmurowych jest polerowanie, które wspaniale wydobywa blask i pogłębia kolor kamienia. Polerowany marmur wygląda niesamowicie, w zależności od stopnia poleru jego powierzchnia może nawet lśnić jak lustro. Poznaj naszą ofertę związaną z polerowanie betonu, kamienia, lastryka, marmuru, posadzek, polerowany beton.

Zastosowanie marmuru

Marmur jest odporny na działanie wody i wysokich temperatur, nie ma jednak wysokiej odporności na ścieranie i kwasy, niekorzystnie wpływają również na niego trudne warunki atmosferyczne, dlatego zaleca się go wykorzystywać raczej wewnątrz, niż na zewnątrz. Z marmuru powstają efektowne posadzki, blaty, parapety wewnętrzne, schody czy pokrycia ścian.

Polerowanie – idealny zabieg dla marmuru

Polerowanie marmuru lub polerowanie podłóg marmurowych jest jednym z etapów prac w trakcie rewaloryzacji posadzki marmurowej, na tym właśnie etapie stosuje się ściernice diamentowe o granulacji 400, 800 i 1500, po każdej obróbce mechanicznej w/w ściernicami należy zebrać powstały urobek odkurzaczami przemysłowymi oraz osuszyć powierzchnię.

Następnie dokonujemy dokładnych oględzin podłogi celem uniknięcia jakichkolwiek zarysowań, dla przykładu kilka ziarenek piasku, które dostaną się pod głowicę maszyny szlifującej zmuszą nas do cofnięcia się kilka kroków wstecz, dlatego tak istotnym jest właściwe utrzymanie czystości obrabianej podłogi kamiennej. W trakcie polerowania posadzki marmurowej bądź wykonanej z konglomeratu, uzyskujemy ostateczny wygląd nowej podłogi. Równocześnie z obróbką dużymi szlifierkami prowadzi się prace polegające na obróbce ręcznej krawędzi posadzki, po zakończeniu polerowania marmuru możemy przejść do ostatnich prac, jakimi są krystalizacja marmuru tzw. utwardzenie marmuru oraz impregnacja hydrofobowa posadzki.

Zalety polerowania marmuru

Poler sprawia, że powierzchnia marmurowa może okazać się nie do poznania – staje się błyszcząca, o wygładzonej powierzchni oraz wyostrzonej barwie.
Polerowanie pomaga też polepszyć właściwości marmuru. Polerowany kamień staje się bardziej odporny na zarysowanie i ścieranie. Wnikanie zabrudzeń staje się utrudnione, dzięki czemu utrzymywanie powierzchni marmurowej w czystości oraz jej mycie jest dużo łatwiejsze. Jest o szczególnie ważne w przypadku marmuru położonego na zewnątrz.

Wpływ polerowanych powierzchni marmurowych na wnętrze

Polerowany marmur sprawia, że wnętrze wygląda luksusowo i olśniewająco. Zwłaszcza widowiskowo wygląda marmurowa podłoga wypolerowana tak, aby uzyskać efekt lustra.


Dzięki zwiększeniu odbijania światła przez wypolerowaną powierzchnię wnętrza stają się pięknie rozświetlone światłem słonecznym za dnia i niezwykle wyrafinowane przy sztucznym oświetleniu.