Wszystko o polerowaniu marmuru

Polerowanie marmuru

Pielęgnacja marmuru

Od czasów starożytnych marmur stosowany był jako materiał budowlany i wykończeniowy. Marmury różnią się od siebie kolorem, odcieniem oraz fakturą – dzięki czemu każdy może wybrać najlepiej pasujący do pomieszczenia.

Kamień ten doskonale komponuje się z innymi materiałami. Dodaje elegancji i prestiżu wnętrzom. Zabiegiem szczególnie polecanym do powierzchni marmurowych jest polerowanie kamienia, które wspaniale wydobywa blask i pogłębia kolor.

Polerowany marmur pięknie podkreśla odbite światło. W zależności od stopnia poleru powierzchnia może lśnić jak lustro lub być matowa. Wszystko zależy od upodobań i oczekiwań klienta. Poznaj naszą ofertę dotyczącą polerowania posadzek kamiennych.

Zastosowanie marmuru

Marmur jest odporny na działanie wody i wysokich temperatur, nie ma jednak wysokiej odporności na ścieranie i kwasy. Niekorzystnie wpływają na niego trudne warunki atmosferyczne, dlatego zaleca się go raczej wewnątrz. Z marmuru powstają efektowne posadzki, łazienki, blaty, parapety wewnętrzne, schody czy pokrycia ścian. 

Wytrzymalszy, bardziej odporny i mniej nasiąkliwy niż marmur jest granit, o którym również wspomnimy w tym artykule.

Polerowanie – idealny zabieg dla marmuru

Polerowanie marmuru lub polerowanie podłóg marmurowych jest jednym z etapów prac w trakcie renowacji powierzchni. Ten etap wykonuje się na mokro, co umożliwia pracę nawet w wykończonych pomieszczeniach. Stosuje się ściernice diamentowe o granulacji 400, 800, 1500 i 3000, po każdej obróbce mechanicznej ściernicami należy zebrać powstały urobek odkurzaczami przemysłowymi oraz osuszyć powierzchnię. Następnie dokonujemy oględzin podłogi celem uniknięcia jakichkolwiek zarysowań. Nawet kilka ziarenek piasku, które dostaną się pod głowicę maszyny szlifującej może zniweczyć efekt. Dlatego tak istotnym jest utrzymanie czystości podczas całości prac. W trakcie polerowania posadzki marmurowej lub wykonanej z konglomeratu uzyskujemy ostateczny wygląd nowej podłogi. Równocześnie z obróbką dużymi szlifierkami prowadzi się prace polegające na obróbce ręcznej krawędzi posadzki. Po zakończeniu polerowania marmuru możemy przejść do etapów wykończeniowych. Są to krystalizacja marmuru, tzw. utwardzenie marmuru oraz impregnacja hydrofobowa posadzki.

Zalety polerowania marmuru

Poler sprawia, że powierzchnia marmurowa może okazać się nie do poznania. Powierzchnia jest gładka, a kolor lepiej wydobyty. Polerowanie pomaga też polepszyć właściwości marmuru. Polerowany kamień staje się bardziej odporny na zarysowanie i ścieranie. Minimalizuje się również wnikanie zabrudzeń, dzięki czemu utrzymywanie powierzchni marmurowej w czystości oraz jej mycie jest dużo łatwiejsze.

Wpływ polerowanych powierzchni marmurowych na wnętrze

Polerowany marmur sprawia, że wnętrze wygląda luksusowo i olśniewająco. Zwłaszcza widowiskowo wygląda marmurowa podłoga wypolerowana tak, aby uzyskać efekt lustra. Dzięki zwiększeniu odbijania światła wnętrza stają się pięknie rozświetlone. Efektownie wygląda to zarówno w ciągu dnia, przy naturalnym świetle, jak i przy oświetleniu sztucznym.

Polerowanie kamienia

Polerowanie kamienia to proces, w którym kamień lub kamień szlachetny staje się gładki i lśniący. Dzieje się to poprzez ścieranie powierzchni tarczami z pyłem diamentowym o coraz to drobniejszym ziarnie. Zwykle ma to na celu poprawę wyglądu, ale i wzrost wartości kamienia.

 

Polerowanie kamienia naturalnego

Istnieje wiele różnych sposobów polerowania kamienia. Większość z nich wymaga użycia wody. Należy pamiętać, że obróbka na mokro przynosi dużo lepsze efekty końcowe niż ta na sucho. Najczęściej stosowanym sposobem jest polerowanie na mokro, choć bywają przypadki obróbki na sucho, np. krawędzie podłogi, obrzeża i wszelkie miejsca, do których szlifierka posadzkowa nie dociera.

W tej metodzie do polerowania powierzchni używa się szlifierek planetarnych, które znacząco przyspieszają prace. Często stosuje się ten sposób na marmurze, granicie i innych rodzajach kamieni, które nie są porowate.

Polerowanie granitu

Polerowanie i szlifowanie granitu to proces, który wymaga dużo czasu i wysiłku. Ważne jest, aby podłoga po zakończeniu procesu wyglądała jak najbardziej błyszczącą. Polerowanie granitu polega na użyciu różnych technik, które mają na celu usunięcie wszelkich widocznych plam, brudu i innych zanieczyszczeń z powierzchni.

Techniki te obejmują mycie i polerowanie kamienia odpowiednimi narzędziami. Proces polerowania granitu można wykonać ręcznie lub za pomocą elektronarzędzi, takich jak szlifierki lub polerki. Długość prac jest uzależniona od wielkości powierzchni i jej stanu .Szlifowanie granitu daje doskonały efekt.

Polerowanie trawertynu

Polerowanie trawertynu to proces, który polega na użyciu sztywnych ściernic diamentowych w celu wyrównania powierzchni i usunięcia wszelkich niedoskonałości powierzchni kamienia. Ściernica diamentowa to rodzaj narzędzia, który służy do ścinania i licowania płyt posadzkowych.

Polerowanie podłogi z trawertynu to świetny sposób, aby podłoga z naturalnego kamienia wyglądała jak nowa. Proces ten można wykonać maszynowo lub ręcznie, ale obie metody łączymy w jedną, tak aby renowacja posadzki z trawertynu przebiegała szybko i dała oczekiwane efekty.

Polerowanie marmuru w domu

Konserwacja marmuru to proces, który można wykonać w domu. Pierwszym krokiem jest czyszczenie marmuru. Do czyszczenia blatów z marmuru należy użyć wilgotnej szmatki i łagodnego mydła do kamienia naturalnego o neutralnym pH. Szorstkie i ostre materiały mogą porysować powierzchnię posadzki. Następnie trzeba wymieszać wodę i płyn do mycia naczyń lub użyć dostępnego w sklepach  środka czyszczącego przeznaczonego konkretnie do marmuru lub trawertynu. Zanurz szmatkę w tej mieszaninie, a następnie wykręć nadmiar płynu i delikatnie przemyj powierzchnię. Na koniec osusz resztki pozostałe na kamieniu inną szmatką.

Polerowanie marmuru cena

Polerowanie podłogi kamiennej (kamień naturalny) to proces nadawania jej ochronnego i atrakcyjnego wykończenia. Odbywa się to poprzez szlifowanie i wygładzanie wierzchniej warstwy podłogi. Proces można wykonać za pomocą różnych narzędzi, w tym:

  • szlifierki posadzkowej tzw. planetarnej,
  • szlifierko-polerek ręcznych z dozowaniem wody,
  • odkurzaczy przemysłowych do zbierania urobku,
  • tarcz i ściernic diamentowych.

Polerowanie podłogi z kamienia naturalnego to proces usuwania wszelkich rys i plam z powierzchni. Aby wypolerować już odnowioną podłogę z kamienia naturalnego, należy nałożyć pastę polerską na powierzchnię posadzki, a następnie użyć maszyny do polerowania, by usunąć wszelkie zabrudzenia lub niedoskonałości z powierzchni.

Cena poszczególnych usług zależy od zastanego stanu oraz powierzchni podłogi. Jeśli interesuje Cię wstępna wycena, zachęcamy do kontaktu. Wystarczy wysłać zapytanie o temacie Polerowanie marmuru cennik lub Marmur szlifowanie / polerowanie posadzki. Wykonujemy zlecenia na terenie całej Polski. Zajmujemy się kompleksowo renowacją posadzki z marmuru i granitu, na którą składają się szlifowanie marmuru, krystalizacja marmuru i polerowanie.