Kamień naturalny jest materiałem szeroko stosowanym w budownictwie od najdawniejszych czasów. Elegancki, niezwykle efektowny. Jego konserwacja jest ważna dla zachowania długoterminowej wartości budynków, ale również wrażeń wizualnych.
Konserwacja kamienia naturalnego
Nasi eksperci stosują różne metody, takie jak szlifowanie, polerowanie kamienia, czyszczenie, naprawa pęknięć i wypełnianie ubytków zaprawą lub fugą epoksydową.
Dzięki prawidłowo przeprowadzonej konserwacji podłogi kamienne odzyskują swój pierwotny wygląd – są pozbawione uszkodzeń, gładkie, a ich kolory stają się nasycone i pełne blasku. Zwracamy szczególną uwagę na indywidualny charakter każdego zlecenia.
Oferujemy kompleksowe usługi konserwacji, które obejmują czyszczenie, szlifowanie i polerowanie, a także uzupełnianie ubytków, krystalizację i impregnowanie kamienia naturalnego specjalistycznymi preparatami. Stosujemy sprawdzone produkty specjalistycznych marek AKEMI, TENAX, GENERAL i BELIZZONI.
Odnawiamy wyeksploatowane, zniszczone powierzchnie kamienne, poprawiamy źle położone posadzki kamienne.
Pracujemy z kamieniem naturalnym wielu gatunków i doskonale zdajemy sobie sprawę, że każdy kamień ma inne wymagania.
Wykonujemy kompleksową renowację i konserwację:
• marmuru,
• granitu,
• trawertynu,
• konglomeratu kamiennego,
• onyxu,
• piaskowca.
Konserwacja kamienia dekoracyjnego
Aby praca przyniosła najlepsze efekty, powierzchnia musi być czysta i sucha. Powierzchnie kamienne wystawione na działanie warunków atmosferycznych będą wymagały częstszego czyszczenia niż te w obszarach chronionych.
Najpopularniejszym sposobem czyszczenia powierzchni są odpowiednio dobrane środki chemiczne i woda lub specjalny środek czyszczący. Do usunięcia uporczywego brudu lub plam używa się kompresów. Aby usunąć pleśń lub glony z porowatych powierzchni, może być konieczne użycie mocniejszej, specjalnie do tego przeznaczonej chemii.
Renowacja posadzek kamiennych
Istnieje kilka różnych technik konserwacji kamienia. Po pierwsze ważne jest, aby wyczyścić kamień miękką szczotką z włosia i wodą. Trzeba to jednak robić delikatnie i z wyczuciem. Następnie można zastosować mycie środkami kwasowymi lub zasadowymi w celu usunięcia ewentualnych plam, które powstały na powierzchni. Wreszcie możliwe jest użycie impregnatów, aby w przyszłości chronić kamień przed brudem i plamami.
Konserwacja kamienia piaskowca
Piaskowiec to rodzaj skały osadowej, która składa się z ziaren kwarcu lub skalenia wielkości piasku. Zwykle występuje w regionach pustynnych i suchym klimacie. Proces konserwacji piaskowca obejmuje dwa kluczowe etapy.
Jako pierwsze wykonuje się czyszczenie powierzchni miękką szczotką i delikatnymi środkami chemicznymi. Ma to na celu usunięcie brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Zdarza się dość często, że ten zabieg nie wystarcza i trzeba zastosować metodę niskociśnieniowego strumieniowania rotacyjnego Remmers.
Następnym krokiem jest impregnacja powierzchni poprzez aplikację impregnatów hydrofobizujących do kamienia, aby chronić ją przed plamami, wilgocią i promieniami UV.
Konserwacja marmuru
W przypadku marmuru zabieg może dotyczyć marmurowych posadzek, ścian, ale również rzeźb, posągów i innych dzieł małej architektury wykonanych z tego kamienia. To zabieg wymagający precyzji, ale również przynoszący znakomite, doskonale widoczne rezultaty. Proces można podzielić na trzy etapy: badanie, obróbka i monitorowanie.
Badanie przeprowadzane jest w celu zidentyfikowania wszelkich bieżących problemów, takich jak zanieczyszczenia, odspojenia, pęknięcia lub uszkodzenia.
Drugi etap to obróbka polegająca na oczyszczeniu, wypełnieniu szczelin szpachlami kolorystycznie dobranymi do materiału pierwotnego, utrwaleniu luźnych elementów z powrotem na miejscu itp.
Na końcu wykonywany jest monitoring, który obejmuje ocenę stanu powierzchni po wykonaniu prac.
Konserwacja posadzek
Renowacja podłóg kamiennych to proces naprawy i odbudowy pierwotnej struktury i poprawa wyglądu powierzchni. Proces ten można wykonać przy użyciu różnych materiałów, takich jak wapień, piaskowiec, marmur, granit itp. Istnieją dwa rodzaje procesów przywracania:
• Renowacja mechaniczna: odbywa się przy użyciu materiałów ściernych, takich jak tarcze diamentowe lub podkładki szlifierskie.
• Renowacja chemiczna: odbywa się za pomocą obróbki chemicznej w celu usunięcia plam z powierzchni kamienia.
Polecane artykuły na blogu: