Renowacja i Piaskowanie Elewacji
Renowacja elewacji poprzez piaskowanie
Choć ceglane mury bez wątpienia prezentują się doskonale, nadając budynkowi wyjątkowego charakteru, to jednak w naturalny sposób wraz z upływem czasu mogą ulegać zabrudzeniu, nawet jeżeli nie są narażone na ciężkie warunki atmosferyczne. Na szczęście piaskowanie elewacji daje możliwość przywrócenia ceglanym murom ich naturalnego i zachwycającego wyglądu.Jak oczyścić starą cegłę?
Piaskowanie jest procesem, w wyniku którego na murowaną powierzchnię, pod ściśle kontrolowanym ciśnieniem napylane są drobinki kruszyw, usuwające wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Jest to nie tylko szybka metoda czyszczenia, ale również i bardzo skuteczna, z tego też względu jeżeli istnieje taka możliwość, stosowana jest bardzo często. Warto wiedzieć jak oczyścić starą cegłę, bo daje to wiele możliwości. Choć często piaskowanie wykorzystywane jest do czyszczenia ceglanych elewacji, swoje zastosowanie znajdzie również w przypadku materiałów takich jak beton, kamień, stal oraz drewno.

Kiedy niezbędna jest renowacja elewacji?
Piaskowanie może być traktowane zarówno jak szybka i skuteczna metoda na odświeżenie estetyki budynku, jak i jeden z elementów procesu renowacji elewacji. Metoda ta bardzo często porównywana jest do szlifowania (szlifowanie cegły), choć powierzchnia w tym przypadku będzie zdecydowanie gładsza. Piaskowanie jest metodą całkowicie bezpieczną, pod warunkiem właściwego doboru twardości ścierniwa jak również należytej regulacji ciśnienia pracy.Jak przygotować mur do piaskowania?
Piaskowanie elewacji wymaga odpowiedniego przygotowania, szczególnie jeżeli będzie wykonywane na bardzo starych murach, które mogą być osłabione przez upływ czasu i wilgoć. Przede wszystkim należy sprawdzić wytrzymałość cegły na ścieranie – to właśnie od tego uzależnione jest ciśnienie, pod jakim drobinki będą kierowane na powierzchnię, a także to, jakie ścierniwo zostanie zastosowane. Poza sprawdzeniem wytrzymałości cegieł należy również dokładnie osłonić wszelkie elementy elewacji, które nie będą poddawane piaskowaniu (okna, parapety itp.).Hydropiaskowanie i sodowanie
Istnieją przypadki, w których najkorzystniejszym rozwiązaniem w renowacji elewacji będzie zastosowanie piaskowania z dodatkiem wody (czyli hydropiaskowania). Ta metoda jest niezwykle skuteczna w zastosowaniu szczególnie w przypadkach, w których niezbędne jest usunięcie z powierzchni zabrudzeń w postaci substancji smolistych. Piaskowanie z wodą nie powoduje również pylenia. Alternatywą dla klasycznego piaskowania, może być również sodowanie. Jest to metoda szczególnie polecana do zastosowania przy:- cegłach klinkierowych,
- cegłach elewacyjnych,
- cegłach szlifowanych,
- cegłach glazurowanych,
- cegłach ręcznie formowanych,
- elewacjach kamiennych i drewnianych, detalach architektonicznych wykonanych z delikatnego kamienia naturalnego.

Wymienione powyżej powierzchnie są dość delikatne, dlatego bardzo prawdopodobne jest, że tradycyjne piaskowanie przyczyniłoby się do ich uszkodzenia. W przypadku sodowania do czyszczenia powierzchni wykorzystywany jest kwaśny węglan sodu, czyli po prostu doskonale wszystkim znana soda spożywcza. Sodowanie to również idealny sposób na czyszczenie piaskowca (kamienia piaskowego). Sodowania nie można wykonywać w przypadku kontaktu ścierniwa z zielenią. Grozi to całkowitym spaleniem roślinności w przypadku kontaktu sody z wilgocią. W takim przypadku stosujemy gumkowanie, gdzie ścierniwem są pudry roślinne lub czyszczenie z użyciem mączek dolomitowych (ścierniwo naturalne). Jeśli okoliczności tego wymagają możemy zastosować oczyszczarki niskociśnieniowe z głowicami rotacyjnymi Remmers Rotec Vortex lub oczyścić powierzchnię wiązką lasera.

Dlaczego piaskowanie elewacji do dobre rozwiązanie?
Zniszczona elewacja negatywnie wpływa na odbiór estetyki budynku. Dlatego też niezależnie od tego, czy wykonana jest z kamienia, czy może cegły, drewna czy betonu powinna zostać poddana jak renowacji. Dobrym sposobem będzie piaskowanie – metoda, która wykonana prawidłowo odnowi fasadę budynku, bez niszczenia jego struktury. Ponadto ten sposób renowacji elewacji pozwala na dotarcie do miejsc trudno dostępnych, których czyszczenie innym sposobem mogłoby być trudne czy nawet niemożliwe.
Co ważne, piaskowanie może być stosowane jako metoda renowacji elewacji nawet w przypadku budynków, które uznane zostały za zabytkowe. Oczywiście cała procedura odbywa się nieco inaczej niż w przypadku zwyczajnych nieruchomości, przede wszystkim ze względu na konieczność dokładniejszego wykonania pomiaru parametrów technicznych jak również prowadzenia prac pod nadzorem konserwatorskim.
Kompleksowa i skuteczna renowacja elewacji
Firma Gravit-Renowacja już od ponad 20 lat świadczy profesjonalne usługi z zakresu renowacji elewacji. Dzięki tak bogatemu doświadczeniu jesteśmy w stanie podjąć się i z sukcesem zrealizować nawet najtrudniejsze zlecenie na piaskowanie ścian i renowację fasad ceglanych/kamiennych. Gwarantujemy kompleksowość usług, począwszy od dostarczenia wszystkich potrzebnych narzędzi, materiałów i sprzętów, przez wymiany , montaże i fugowanie, dokładne oczyszczenie i piaskowanie elewacji, na scalaniu kolorystycznym i impregnacji kończąc. Naszą ofertę kierujemy zarówno do klientów prywatnych, inwestorów, firm wykonawczych jak i architektów. Wykonujemy usługi odnawiania elewacji w domach jednorodzinnych, kamienicach, blokach, obiektach firmowych, zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej oraz dowolnych innych miejscach. Od dwóch dekad z sukcesem realizujemy prace nie tylko na terenie Warszawy, ale również całej Polski, a nawet poza jej granicami, wykonując zlecenia na renowację elewacji budynków w niemal wszystkich krajach Europy.
W pracy stosujemy jedynie sprawdzonej jakości, profesjonalne preparaty i narzędzia, pozwalające na sprawne i przede wszystkim fachowe wykonanie usługi. Nasz zespół kompetentnych pracowników regularnie rozwija swe kwalifikacje, aby sprostać wszystkim wymaganiom klientów i wykonywać piaskowanie cegły czy kamienia zgodnie z aktualną sztuką budowlaną oraz najnowszymi nowinkami branżowymi. Świadczymy usługi czyszczenia niskociśnieniowego (Remmers Rotec Vortex, Ibix), piaskujemy, sodujemy oraz czyścimy szkłem. Pracujemy pod nadzorem konserwatorskim, zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta oraz sprawną i terminową realizację prac. Gwarantujemy również korzystne, konkurencyjne ceny usług. Służymy ponadto fachowym doradztwem w zakresie wyboru odpowiednich rozwiązań.
Polecane wpisy na blogu:
Profesjonalne piaskowanie cegły
Renowacja elewacji poprzez piaskowanie to proces pozwalający uzyskać znakomite rezultaty. Prawidłowo przeprowadzone piaskowanie przywraca estetyczny wygląd ścian. Dzięki tej usłudze nawet stara, zaniedbana i mocno zanieczyszczona fasada może znów cieszyć oczy. To szczególnie ważne w przypadku budynków instytucji publicznych, firmowych oraz innych obiektów, które powinny bazować na wzbudzeniu zaufania u swego potencjalnego klienta czy odbiorcy.
Piaskowanie cegły stanowi efektywny, szybki i bezpieczny dla powierzchni sposób na odnowienie zaniedbanej i zabrudzonej elewacji. Proces ten pozwala skutecznie wyczyścić nawet mocno zanieczyszczone powierzchnie. Polega na nanoszeniu pod niskim ciśnieniem na powierzchnię drobinek kruszyw, głównie garnetu, piasku, sody, szkła albo pudrów roślinnych. Drobinki kruszyw w wyniku odpowiedniej mocy ciśnienia obijają się o warstwę cegły, usuwając z niej cząsteczki kurzu, brudu, tłustych plam lub innych zanieczyszczeń. Starannie wykonana renowacja cegły pozwala również odświeżyć i zregenerować kolor ścian. W rezultacie odzyskują one swój dawny blask i stają się bardziej atrakcyjne i eleganckie.
Bezpieczeństwo piaskowania elewacji
Wiele osób obawia się wykonania piaskowania elewacji ceglanych ze względu na rzekomą możliwość zniszczenia ścian. Czy rzeczywiście piaskowanie kamienia czy cegły jest niebezpieczne i przyczynia się do niszczenia trwałości oraz struktury cegły? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Należy bowiem wiedzieć, że cegła to specyficzny materiał, który jest podatny na działanie wilgoci zmieniającej jej właściwości fizyczne. W rezultacie surowiec ten może stawać się miękki, a następnie podatny na uszkodzenia mechaniczne wywołane siłą nacisku. Osoby niekompetentne, które nie mają dużego doświadczenia i umiejętności w przeprowadzaniu piaskowania, mogą zatem przyczynić się do pogorszenia stanu ścian. Dlatego tak istotne jest zaufanie specjalistom z dużym doświadczeniem i profesjonalnym sprzętem. Zespół Gravit-Renowacja przeprowadza piaskowanie elewacji w pełni bezpieczny sposób, zawsze uwzględniając stan techniczny materiału poddawanego czyszczeniu, a także dobierając odpowiednią moc ciśnienia pracy i optymalną twardość ścierniw do konkretnej specyfikacji i wymagań danego obiektu. To gwarantuje, że czyszczenie betonu, kamienia, cegły lub jakiegokolwiek innego materiału, którym się zajmujemy, zawsze zostanie przeprowadzone fachowo i bezpiecznie.
Jeśli specjalista wskaże, że istnieje ryzyko, iż cegły ulegną uszkodzeniu, wykonujemy tzw. piaskowanie ścian niskociśnieniowe. Proces ten wykorzystuje natężenie sprzętu w mniejszym zakresie, o wielkości zaledwie 0,1-4 bary. Ponadto głowice dysz w urządzeniach wprowadzają ścierniwo w ruch rotacyjny, co prowadzi do uzyskania lepszych rezultatów czyszczenia przy jednoczesnym niższym ciśnieniu roboczym. Przeprowadzone w ten sposób piaskowanie przynosi świetne efekty, a przy tym jest w pełni bezpieczne dla ścian. W porównaniu do tradycyjnego piaskowania proces ten trwa jednak nieco dłużej.
Piaskowanie kamienia i czyszczenie betonu
Piaskowanie wykonujemy najczęściej w przypadku odnawiania elewacji ceglanej. Proces ten sprawdza się jednak doskonale także przy innych materiałach. Za pomocą odpowiednich narzędzi do piaskowania można zrealizować efektywne czyszczenie betonu, kamienia, a nawet stali i drewna.
Kamień naturalny, podobnie jak cegła, wyjątkowo łatwo przyjmuje różnego typu zabrudzenia i dość szybko zaczynają być na nim widoczne ślady upływu czasu, nawet wówczas, gdy elewacja nie była wystawiona na szczególnie trudne warunki zewnętrzne. Renowacja elewacji kamiennej albo betonu za pomocą niskociśnieniowego piaskowania pozwala szybko i bezpiecznie pozbyć się rozmaitych zanieczyszczeń, tak jak przy odnawianiu elewacji ceglanej.
Hydropiaskowanie i sodowanie
Niekiedy zamiast klasycznego piaskowania wykonujemy tzw. hydropiaskowanie albo sodowanie. Pierwszy sposób to po prostu piaskowanie elewacji z wykorzystaniem wody jako osłony przed kurzem tzw. mgła wodna. Metoda ta jest szczególnie skuteczna w przypadku elewacji, ścian albo innych powierzchni wykonanych z delikatnego kamienia naturalnego, gdzie standardowe piaskowanie mogłoby się okazać zbyt intensywne, a w efekcie groźne dla struktury i wyglądu płaszczyzny. Usługa ta sprawdza się też w sytuacjach, kiedy konieczna jest likwidacja zabrudzeń w postaci substancji smolistych. Jedną z wielu zalet tego rozwiązania jest ponadto brak pylenia.
Piaskowanie cegły czy twardego kamienia tym sposobem przynosi bardzo dobre rezultaty, o ile sprzęt, akcesoria i frakcja piasku zostaną odpowiednio dobrane do specyfikacji zlecenia, a sama praca zostanie przeprowadzona w pełni profesjonalnie.
Sodowanie to z kolei metoda polegająca na czyszczeniu powierzchni za pomocą kwaśnego węglanu sodu, czyli popularnej sody oczyszczonej. Dobierając odpowiednią gradację preparatu i wykorzystując profesjonalny sprzęt, wykonujemy skuteczne usuwanie graffiti i zanieczyszczeń z delikatnych powierzchni. Sposób ten jest szczególnie polecany w przypadku czyszczenia kamienia piaskowego (piaskowca). Poza powierzchniami z delikatnego kamienia naturalnego sodowanie sprawdza się też w przypadku likwidacji zabrudzeń z cegieł klinkierowych, glazurowanych, szlifowanych, elewacyjnych oraz ręcznie formowanych. Soda ma dużo niższą twardość niż piasek kwarcowy dlatego też jest dużo mniej inwazyjna w kontakcie z powierzchniami delikatnymi. Niestety, nie zalecamy stosowania tego ścierniwa w przypadku elewacji wentylowanych i bujnej zieleni wokół miejsc gdzie będą prowadzone prace.
Zobacz również inne wpisy na naszym blogu: