Renowacja i Piaskowanie Elewacji

Istnieje kilka mniej lub bardziej skutecznych sposobów renowacji elewacji. Jedną z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych metod przywracania elewacji do jej stanu świetności jest piaskowanie.

Renowacja elewacji poprzez piaskowanie

Choć ceglane mury bez wątpienia prezentują się doskonale, nadając budynkowi wyjątkowego charakteru, to jednak w naturalny sposób wraz z upływem czasu mogą ulegać zabrudzeniu, nawet jeżeli nie są narażone na ciężkie warunki atmosferyczne. Na szczęście piaskowanie elewacji daje możliwość przywrócenia ceglanym murom ich naturalnego i zachwycającego wyglądu.

Piaskowanie jest procesem, w wyniku którego na murowaną powierzchnię, pod ściśle kontrolowanym ciśnieniem napylane są drobinki kruszyw, usuwające wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Jest to nie tylko szybka metoda czyszczenia, ale również i bardzo skuteczna, z tego też względu jeżeli istnieje taka możliwość, stosowana jest bardzo często.

Choć często piaskowanie wykorzystywane jest do czyszczenia ceglanych elewacji, swoje zastosowanie znajdzie również w przypadku materiałów takich jak beton, kamień, stal oraz drewno.

Piaskowanie elewacji z cegły i kamienia
Piaskowanie elewacji z cegły

Kiedy niezbędna jest renowacja elewacji?

Piaskowanie może być traktowane zarówno jak szybka i skuteczna metoda na odświeżenie estetyki budynku, jak i jeden z elementów procesu renowacji elewacji. Metoda ta bardzo często porównywana jest do szlifowania, choć powierzchnia w tym przypadku będzie zdecydowanie gładsza. Piaskowanie jest metodą całkowicie bezpieczną, pod warunkiem właściwego doboru twardości ścierniwa jak również należytej regulacji ciśnienia pracy.

Jak przygotować mur do piaskowania?

Piaskowanie elewacji wymaga odpowiedniego przygotowania, szczególnie jeżeli będzie wykonywane na bardzo starych murach, które mogą być osłabione przez upływ czasu i wilgoć. Przede wszystkim należy sprawdzić wytrzymałość cegły na ścieranie – to właśnie od tego uzależnione jest ciśnienie, pod jakim drobinki będą kierowane na powierzchnię, a także to, jakie ścierniwo zostanie zastosowane. Poza sprawdzeniem wytrzymałości cegieł należy również dokładnie osłonić wszelkie elementy elewacji, które nie będą poddawane piaskowaniu (okna, parapety itp.).

Hydropiaskowanie i sodowanie

Istnieją przypadki, w których najkorzystniejszym rozwiązaniem w renowacji elewacji będzie zastosowanie piaskowania z dodatkiem wody (czyli hydropiaskowania). Ta metoda jest niezwykle skuteczna w zastosowaniu szczególnie w przypadkach, w których niezbędne jest usunięcie z powierzchni zabrudzeń w postaci substancji smolistych. Piaskowanie z wodą nie powoduje również pylenia.
Alternatywą dla klasycznego piaskowania, może być również sodowanie. Jest to metoda szczególnie polecana do zastosowania przy:

  • cegłach klinkierowych,
  • cegłach elewacyjnych,
  • cegłach szlifowanych,
  • cegłach glazurowanych,
  • cegłach ręcznie formowanych,
  • elewacjach kamiennych i drewnianych, detalach architektonicznych wykonanych z delikatnego kamienia naturalnego.
Kompleksowe piaskowanie zabytkowego budynku - Modlin Twierdza

Wymienione powyżej powierzchnie są dość delikatne, dlatego bardzo prawdopodobne jest, że tradycyjne piaskowanie przyczyniłoby się do ich uszkodzenia. W przypadku sodowania do czyszczenia powierzchni wykorzystywany jest kwaśny węglan sodu, czyli po prostu doskonale wszystkim znana soda spożywcza. Sodowanie to również idealny sposób na czyszczenie piaskowca (kamienia piaskowego). Sodowania nie można wykonywać w przypadku kontaktu ścierniwa z zielenią. Grozi to całkowitym spaleniem roślinności w przypadku kontaktu sody z wilgocią. W takim przypadku stosujemy gumkowanie, gdzie ścierniwem są pudry roślinne lub czyszczenie z użyciem mączek dolomitowych (ścierniwo naturalne). Jeśli okoliczności tego wymagają możemy zastosować oczyszczarki niskociśnieniowe z głowicami rotacyjnymi Remmers Rotec Vortex lub oczyścić powierzchnię wiązką lasera.

Elewacja po pielęgnacji kamienia naturalnego

Dlaczego piaskowanie elewacji do dobre rozwiązanie?

Zniszczona elewacja negatywnie wpływa na odbiór estetyki budynku. Dlatego też niezależnie od tego, czy wykonana jest z kamienia, czy może cegły, drewna czy betonu powinna zostać poddana jak renowacji. Dobrym sposobem będzie piaskowanie – metoda, która wykonana prawidłowo odnowi fasadę budynku, bez niszczenia jego struktury. Ponadto ten sposób renowacji elewacji pozwala na dotarcie do miejsc trudno dostępnych, których czyszczenie innym sposobem mogłoby być trudne czy nawet niemożliwe.


Co ważne, piaskowanie może być stosowane jako metoda renowacji elewacji nawet w przypadku budynków, które uznane zostały za zabytkowe. Oczywiście cała procedura odbywa się nieco inaczej niż w przypadku zwyczajnych nieruchomości, przede wszystkim ze względu na konieczność dokładniejszego wykonania pomiaru parametrów technicznych jak również prowadzenia prac pod nadzorem konserwatorskim.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami wideo z prac renowacyjnych. Zobaczycie Państwo w jaki spsoób wygląda renowacja elewacji oraz czyszczenie piaskowca. 

Chcesz uzyskać więcej informacji?