Renowacja Lastryka

Lastriko jest bardzo popularnym materiałem budowlanym. Niezaprzeczalnie jest on nie tylko bardzo estetyczny, ale również odznaczający się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nie jest to jednak materiał odporny na działanie czasu – wraz z jego upływem szarzeje, matowieje i rozwarstwia się. Można temu zapobiec, wystarczy materiał poddać odpowiednim metodom renowacji.

Czym jest lastriko?

Lastriko (inaczej terrazzo) to sztuczny kamień, powstały z połączenia wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Posadzka powstała przy wykorzystaniu tego materiału charakteryzuje się bardzo dużą twardością oraz wytrzymałością nawet na bardzo intensywną eksploatację. Ze względu na swoje charakterystyczne cechy lastriko to materiał, który idealnie będzie się sprawdzał przy tworzeniu zewnętrznych posadzek tarasowych( lastriko płukane), klatek schodowych(lastriko szlifowane) czy ciągów komunikacyjnych( lastriko polerowane). Coraz częściej wykorzystywany jest również przy schodach, parapetach, a nawet nagrobkach. Ponadto powierzchnie wykonane z lastriko są odporne na ścieranie, a także łatwe w czyszczeniu.

Efekt prac nad renowacją lastryko
Kiedy lastryko wymaga renowacji?

Renowacja lastryka

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach lastryko wykonywane jest z materiałów, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Stąd też wynikają różnice w zachowaniu się materiałów w otoczeniu, w którym się znajdują – ma to wpływ na szybkość i intensywność zużywania się posadzki terrazzo. Poprzez nierównomierne zużycie osłabiona zostaje jednolita struktura materiału, przez co znacznie łatwiej jest o uszkodzenia powierzchni, które znacząco psują jej estetykę. Na szczęście można zniwelować tego typu zniszczenia, poprzez poddanie posadzki wykonanej z lastryka renowacji. Należy jednak pamiętać o tym, że aby możliwe było przystąpienie do pracy, należy w pierwszej kolejności bardzo dokładnie oczyścić ją z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, a ubytki uzupełnić odpowiednimi wypełniaczami.

Polerowanie i szlifowanie lastriko

Jedną z metod renowacji lastryka jest jego szlifowanie, które możliwe jest do wykonania dopiero po całkowitym wyschnięciu masy cementowo-kamiennej. W przypadku zastosowania grubego grysu możliwe jest uzyskanie efektu chropowatej i matowej powierzchni, o widocznych porach i kamyczkach (lastryko płukane). Dodatkowo warto taką powierzchnię zabezpieczyć odpowiednim impregnatem, co pozwoli na zachowanie jej trwałości i perfekcyjnego wyglądu przez długie lata.


Szlifowanie lastryko nie tylko przywraca materiałowi utracony przez lata eksploatacji blask, ale również skutecznie niweluje powstałe drobne niedoskonałości czy rysy powstałe w wyniku użytkowania powierzchni (ta metoda dobrze radzi sobie nawet z tymi głębokimi).
Poza szlifowaniem w renowacji lastryka można zastosować także inne metody – po szlifowaniu powierzchni warto wykonać także jej polerowanie. Metoda ta wymaga wykorzystania specjalistycznych ściernic diamentowych pracujących na mokro nie powodując kurzenia. Do polerowania lastriko idealnie sprawdzi się drobnoziarnista pasta. Poddana takiemu zabiegowi powierzchnia nabywa swojego naturalnego, głębokiego kolorytu i blasku. Polerowanie terrazzo, podobnie jak szlifowanie wymaga odpowiedniego zabezpieczenia impregnatem po zakończeniu prac, który to w znaczący sposób chroni przed wchłanianiem płynów w posadzkę i bardzo ułatwia jej przyszłe sprzątanie.


Zarówno polerowanie jak i szlifowanie posadzek z lastriko daje niesamowite efekty, pod warunkiem, że zostaje przeprowadzone przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu wysokiej klasy.

Maszyna do renowacji lastryko
Efekt renowacji lastryko

Renowacja lastryka – dlaczego warto?

Lastriko jest posadzką nie tylko prostą, ale również i stosunkowo tanią w renowacji. Dodatkowo po odnowieniu prezentuje się doskonale, a jej codzienne utrzymanie w czystości nie jest wymagające czy czasochłonne. Lastriko podobnie jak inne materiały w efekcie częstej eksploatacji ulega zniszczeniu, powstają różnego rodzaju uszkodzenia powierzchni, a sam materiał traci swój blask. Renowacja nie tylko przywraca estetyczny wygląd, ale również niweluje wszelkie powstałe uszkodzenia.
Dzięki możliwości zastosowania różnorodnych kruszyw takie posadzki mają bardzo szerokie zastosowanie, nic więc dziwnego w tym, że ich popularność po latach zapomnienia obecnie systematycznie wzrasta.

CHCESZ UZYSKAĆ WIĘCEJ INFORMACJI?