Na czym polega proces renowacji marmuru?

Renowacja posadzek i schodów marmurowych

Posadzka kamienna to atrybut eleganckiego wnętrza. Renowacja posadzek marmurowych jest procesem złożonym z kilku etapów, w trakcie których dokonujemy kompleksowego remontu powierzchni.

Proces renowacji marmuru

Nawet najbardziej zniszczoną podłogę kamienną jesteśmy w stanie doprowadzić do pierwowzoru. By określić dokładny zakres prac, niezbędna jest wizja lokalna. Na tej podstawie dobieramy optymalną technologię renowacji oraz ustalamy dogodny termin realizacji. Wykonujemy nie tylko szlifowanie czy polerowanie, kompleksowa renowacja składa się z kilku różnych, następujących po sobie w określonej kolejności rodzajów prac. Tylko taki proces zapewnia osiągniecie pożądanych efektów.

Doradzamy również w zakresie bieżącego utrzymywania posadzki marmurowej. Odpowiednia pielęgnacja pozwala na zachowanie efektu na dłużej.

Renowacja marmuru do stanu pierwotnego

Renowację powierzchni zaczynamy zawsze od wymian płyt i wyrównania posadzki. Czasami w trakcie prac przygotowawczych zachodzi potrzeba usunięcia kleju pozostałego po montażach wykładzin. Dzieje się tak dlatego, że część naszych klientów nie zdawało sobie sprawy z możliwości odnowienia zniszczonej podłogi marmurowej i na wiele lat przykrywało je wykładzinami – aby ukryć zniszczone powierzchnie.

Równanie posadzki marmurowej

Do równania posadzek marmurowych używamy ciężkich maszyn oraz frezów diamentowych. Należy pamiętać, że właśnie w trakcie tego etapu uzyskujemy ostateczną płaszczyznę posadzki, co istotnie wpływa na całokształt prac. Niewłaściwie wyrównana posadzka psuje ostateczny efekt. Po zakończeniu równania posadzki marmurowej możemy przejść do następnego etapu.

Szlifowanie marmuru

Kolejnym etapem jaki musimy wykonać w trakcie renowacji podłogi kamiennej jest szlifowanie marmuru bądź szlifowanie posadzki marmurowej. Po wyrównaniu powierzchni oraz licowaniu wszystkich płyt przychodzi czas na dokonanie napraw uszkodzonych płyt.

Na tym etapie wszelkie miejsca uszkodzone zostają bardzo dokładnie odtłuszczone i przygotowane do wypełnienia szpachlami dwuskładnikowymi – kolorystycznie dobranymi do podłoża.

Odnowienie posadzki marmurowej – uzupełnianie ubytków

Wypełnień ubytków w marmurze należy dokonywać właśnie podczas tego etapu prac. Jeśli uzupełnienia wykonalibyśmy później, nadmiar szpachli, którą są wypełniane ubytki, byłby bardzo ciężki do usunięcia. Wyższe gradacje ściernic diamentowych tylko polerują posadzkę kamienną.

Czasami klienci zamawiają usługę renowacji podłogi łącznie z wycinaniem spoin oraz ponownym ich wypełnianiem. W takim przypadku niezbędne jest wycięcie mechaniczne spoin, co istotnie przedłuża prace. Należy jednak pamiętać, że w przypadku podłóg kamiennych ogrzewanych nie można wypełniać fug żywicami. Takie podłogi pracują i może dojść do pękania płyt.

Po wykonaniu wszelkich napraw oraz uzupełnień możemy przystąpić do szlifowania marmuru. Prace rozpoczynamy od szlifowania wstępnego, przechodząc przez kolejne granulacje. Ten etap wymaga dużej uważności i niezwykłej dokładności. Po każdej obróbce przemywamy i osuszamy posadzkę w celu uwydatnienia pozostałych rys. Gdy zakończymy szlifowanie,  możemy przejść do następnego etapu, a jest to polerowanie marmuru.

Polerowanie marmuru

Powoli zbliżamy się do finału. Polerowanie marmuru lub czyszczenie kamienia naturalnego jest niezbędnym dla osiągniecia efektu wizualnego etapem prac w trakcie renowacji posadzki. Po każdej gradacji należy zebrać powstały urobek odkurzaczami przemysłowymi oraz osuszyć powierzchnię.

Następnie dokonujemy dokładnych oględzin podłogi celem uniknięcia jakichkolwiek zarysowań. Dla przykładu kilka ziarenek piasku, które dostaną się pod głowicę maszyny szlifującej zmuszą nas do cofnięcia się o kilka kroków. Dlatego tak istotnym jest właściwe utrzymanie czystości obrabianej podłogi kamiennej.

W trakcie polerowania posadzki marmurowej bądź wykonanej z konglomeratu, granitu uzyskujemy ostateczny wygląd nowej podłogi. Równocześnie z obróbką dużymi szlifierkami prowadzi się prace polegające na obróbce ręcznej krawędzi posadzki. Po zakończeniu możemy przejść do ostatnich prac. Są to krystalizacja marmuru, tzw. utwardzenie marmuru oraz impregnacja marmuru.

Renowacja marmuru cena

Czas, zakres i ostateczna cena prac uzależnione są od tego, w jakim stanie jest kamienna posadzka. Jeżeli są Państwo zainteresowani usługami takimi jak renowacja podłogi kamiennej, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą i zapoznania się z pełną ofertą.

Oferujemy kompleksowy proces renowacji, na który składają się poszczególne etapy: równanie, szlifowanie marmuru, uzupełnianie ubytków i polerowanie marmuru. Na stronie możecie Państwo obejrzeć nasze dotychczasowe realizacje oraz zapoznać się z zakresem usług.

Polecane artykuły na blogu: