Posadzki kamienne, krystalizacja marmuru – piękne podłogi jak o nie dbać?
Marmury, granity, konglomeraty i trawertyny są obecnie najczęściej stosowanym budulcem wykończeniowym, a stanowiąc istotną pozycję w kosztach wykonania inwestycji, powinny być fachowo zabezpieczone. Zapoznaj się również z z naszym sposobem na zadbanie o Twoją piękną kamienną podłogę. Pomimo iż stwarzają wrażenie trwałych narażone są na szereg niszczących czynników takich jak:- woda i znajdujące się w niej związki chemiczne,
- powietrze zanieczyszczone spalinami i kurzem,
- ścieranie posadzki (szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu).
Sposoby fachowej renowacji i zabezpieczenia kamienia naturalnego
Szlifowanie i polerowanie kamienia naturalnego jest to stosunkowo nowa, włoska technologia, zapewniająca głęboki, lustrzany połysk, a także żywe kolory podłoża.
Takie efekty otrzymujemy stosując przekładnie planetarne z nowoczesnymi wkładami diamentowymi. Metoda ta jest o wiele skuteczniejsza pod względem efektu końcowego od metody powszechnie stosowanej w naszym kraju, jaką jest szlifowanie maszynami z tzw. nerkami.
Do wykonywania usług renowacji posadzki kamiennej posiadamy park ciężkich maszyn firm:
- NUOVA MONDIAL MEC
- ACHILLI
- HTC
- KLINDEX
Maszyny te mają tę przewagę nad konkurencją, że pracują ruchem wahadłowym zajeżdżając w dużym stopniu na poprzednie pasma przejazdów, co zapewnia idealne wyrównanie posadzki. Jest to szczególnie ważne w przypadku jakości końcowej, nie następuje tzw. popłynięcie posadzki.
Szlifowanie marmuru – proces renowacji
W czasie tej operacji przy użyciu wkładek diamentowych o grubych, ostrych ziarnach, następuje tzw. „frezowanie” podłogi, eliminujące wszelkie wystające punkty i zagłębienia. Otrzymuje się wtedy powierzchnię, na której można wykonywać kolejne czynności. Należy pamiętać, że właśnie w tej fazie, uzyskuje się ostateczną płaszczyznę podłogi. Na tym etapie stosowane są wkładki, których materiał ścierny -diament- wtopiony jest w metal, co umożliwia niwelowanie uskoków i wyrównanie posadzki.
Co dalej po fazie szlifowania marmuru?
Następuje proces oględzin powierzchni oraz pozostałych ubytków i uzupełnienie ich szpachlami epoksydowymi, kolorystycznie dobranymi do podłoża (niektóre z kamieni naturalnych są powierzchniowo szpachlowane i żywicowane od nowości, jest to patent stosowany przez zakłady kamieniarskie dla podniesienia jakości materiału). Dlatego materiał może zostać uszkodzony podczas szlifowania przez niewykwalifikowaną ekipę. Posiadamy park ciężkich maszyn powyżej 300 kg z przekładniami planetarnymi, które są niezbędne przy obróbce posadzek granitowych i bazaltowych.
Polerowanie marmuru
Serią wkładek diamentowych o ziarnach mniejszych i mniej twardych dokonuje się prac wykończeniowych powierzchni, ścierając wszelkie rysy powstałe po poprzednim, grubym materiale ściernym. Znając tajniki technologii staje się jasne dlaczego tak ważny jest w tej fazie rodzaj ziarna ściernego. Szlifowanie należy rozpocząć od „pumeksowania” (szlifowanie grube, przypominające stosowanie pumeksu), a zakończyć zamknięciem porów kamienia (jest to warunek niezbędny, aby móc przejść do następnego etapu).
Krystalizacja marmuru
Termin ten dotyczy ostatecznego etapu pracy, podczas którego stosuje się materiał ścierny o bardzo drobnym ziarnie oraz środki chemiczne odpowiednie do danego materiału (impregnacja, krystalizacja), które działając na kamień sprawiają że powierzchnia staje się spoista, nieprzepuszczalna, twarda i błyszcząca.
Na posadzkach marmurowych – Krystalizację można wykonać na dwa sposoby:
Krystalizacja marmuru na sucho – wykonuje się z użyciem płynnych krystalizatorów oraz padów z wełny stalowej o odpowiedniej gradacji, do usługi niezbędna jest tzw. szorowarka (nigdy polerka wysokoobrotowa, można przypalić posadzkę). Bardzo przydatnym okazuje się dysk termiczny, który znacząco przyśpiesza prace.
Krystalizacja marmuru na mokro – wykonuje się z użyciem proszków do krystalizacji wapieni oraz padów i szorowarki, zalecamy tę metodę do stosowania na posadzkach już eksploatowanych, ponieważ usuwają w znacznym stopniu zmatowienia w ciągach komunikacyjnych.
Należy pamiętać że jakąkolwiek krystalizację wapienia można wykonać na danej powierzchni tylko do czterech razy, następnie należy wykonać tzw. szlif marmuru.
Świadczymy usługi z konserwacją powierzchni kamiennych
Nasze usługi to m. in.:
- Konserwacja posadzek kamiennych – pełen zakres
- Polerowanie marmuru
- Szlifowanie marmuru
- Czyszczenie marmuru
- Posadzki równanie, marmuru, granitu (poprawianie źle ułożonych podłóg)
- Odnawianie zniszczonych podłóg
- Szlifowanie aglomarmuru, polerowanie konglomeratu
- Krystalizacja marmuru
- Wycinanie spoin, fugowanie
- Szlifowanie granitu
- Polerowanie granitu
- Impregnacja granitu
- Regeneracja podłóg granitowych i marmurowych
- Odnawianie źle położonych posadzek, pomoc firmom kamieniarskim w zdaniu prac
- Płomieniowanie granitu
- Groszkowanie granitu
- Konserwacja posadzka marmurowa
- Hydrofobizacja powierzchni z kamienia naturalnego
- Regeneracja bazaltu, trawertynu, piaskowca, onyxu
- Zabytkowych posadzek kamiennych
- Zniszczonych podłóg, efekt lepszy od pierwowzoru
- Restaurujemy powierzchnie wykonane z kamienia naturalnego
Usługi świadczymy w budynkach użyteczności publicznej, bankach, hotelach, restauracjach, kościołach oraz domach prywatnych na terenie całego kraju i Europy.