Renowacja posadzek z kamienia naturalnego – jak to robimy?

Renowacja kamiennej posadzki

Posadzki pokryte płytami z kamienia naturalnego odznaczają się ponadprzeciętną wytrzymałością. Nawet one wymagają jednak pielęgnacji, aby utrzymać swój reprezentacyjny wygląd. Tylko regularnie przeprowadzana renowacja kamienia sprawi, że podłoga pokryta np. marmurem, będzie dobrze prezentować się przez lata. Jak wykonuje się renowację kamienia? Jakie środki się stosuje do czyszczenia czy impregnacji? Kto zajmuje się odświeżaniem kamiennych posadzek? Podpowiadamy!

Kamień naturalny, taki jak marmur, to jeden z najstarszych, najpiękniejszych i najtrwalszych materiałów budowlanych. Posadzki z niego wykonane stosowali w swoich domach i świątyniach m.in. starożytni Grecy i Rzymianie. Niektóre z nich przetrwały w niezłej kondycji do dziś! Współcześnie marmurowe płyty wykorzystuje się w luksusowych aranżacjach wnętrz, a także w projektach architektury krajobrazu. Z czasem mogą one matowieć, a także pokrywać się zabrudzeniami. Osoby, które chcą przez lata cieszyć się nienagannym wyglądem marmurowej podłogi, powinny więc pamiętać o jej konserwacji i renowacji. Sprawdź, po co się stosuje i na czym polegają zabiegi szlifowania marmuru, polerowania marmuru czy jego impregnacji.

Renowacja kamienia – po co się stosuje?

Szeroko pojęta renowacja posadzek z kamienia naturalnego obejmuje różne czynności. W zależności od stanu elementów kamiennych, mogą zostać poddane naprawie, wymianie, czyszczeniu, szlifowaniu, polerowaniu itp. Dlaczego warto zlecać wykonanie tych czynności specjalistycznym firmom? Przede wszystkim regularnie przeprowadzane pozwalają na odświeżenie wyglądu marmuru czy innego typu kamienia naturalnego. W efekcie podłoga z kamienia naturalnego po takich zabiegach wygląda jak bezpośrednio po jej ułożeniu. W większości przypadków podłoga wygląda lepiej jak nowa gdyż wszelkie wystające punkty i zagłębienia zostają usunięte w trakcie prac. Powierzchnia kamienia pozbawiona jest plam, uszkodzeń mechanicznych i uzyskuje efekt lustrzanego odbicia, powierzchnię można również wykończyć w wersji matowej-satynowanej, szlifowanej. Renowacja kamienia przyczynia się więc, mówiąc najprościej, do uzyskania jak najlepszej kondycji materiału. Na skorzystanie z takiej usługi warto zdecydować się, gdy nie planuje się większego remontu i całkowitej lub częściowej wymiany powierzchni wykonanej z kamienia naturalnego.

Na czym polega renowacja kamienia?

Posadzki z kamienia w ramach renowacji poddawane są różnym zabiegom. Pierwszym etapem jest wyczyszczenie profesjonalnymi, specjalnie dopasowanymi do typu kamienia środkami chemicznymi. Pozwalają one na usunięcie nie tylko brudu naniesionego na butach podczas chodzenia, ale też plam z jedzenia czy napojów. Kolejnym krokiem w profesjonalnej renowacji kamienia jest szlifowanie posadzek marmurowych czy też z innego kamienia. Stosuje się w tym celu specjalistyczne urządzenia i akcesoria szlifierskie. Z nimi zeszlifowanie wierzchniej warstwy kamienia odbywa się płynnie i w równomierny sposób. Szlifowanie marmuru pozwala pozbyć się rys, zmatowień i zamknąć pory kamienia. Następnie czas na polerowanie posadzek. Uzyskujemy w ten sposób połysk i efekt określany jako „mokra podłoga”. Można go wzmocnić, stosując zabieg krystalizacji kamienia. Przed przekazaniem posadzki kamiennej do użytkowania należy ją jeszcze zaimpregnować.

Preparaty do renowacji kamienia naturalnego

Niezwykle ważne w procesie renowacji posadzek marmurowych lub z innego kamienia naturalnego jest korzystanie ze specjalistycznych preparatów do wypełniania ubytków, czyszczenia czy impregnacji. Powinny one być dostosowane do konkretnego typu kamienia, ponieważ różne typu posadzek kamiennych mają odmienną porowatość, strukturę czy skład. W efekcie każdy kamień wymaga nieco odmiennej pielęgnacji chemicznej. Kluczowe jest także wybieranie środków do kamienia o konkretnym przeznaczeniu, np. do posadzek, ścian czy blatów. Dlaczego? Ich skład jest dopasowany do sposobu użytkowania. Produkty do posadzek zapobiegają poślizgnięciu się, natomiast te do blatów mocniej nabłyszczają powierzchnię i muszą mieć dopuszczenie do kontaktu z żywnością. Jeśli dawniej posadzka kamienna była impregnowana, należy dobrze dobrać środki używane aktualnie, aby nie weszły ze sobą w reakcję.

Renowacja kamienia – samodzielnie czy z firmą?

Wiele osób się zastanawia, czy zlecić renowację kamiennej posadzki specjalistycznym firmie, czy wykonać ją samodzielnie. Czyszczenie, szlifowanie, polerowanie posadzek, ich krystalizacja czy impregnacja to zadania, które – owszem – można wykonać samodzielnie. Pytanie tylko, czy osobie nie związanej z tematem uda się odpowiednio dobrać środki chemiczne niezbędne do renowacji. Istotną kwestią jest także to, że czyszczenie, szlifowanie posadzek i ich polerowanie bez użycia profesjonalnego sprzętu będzie niemożliwe do wykonania, a jednorazowy zakup jest zupełnie nieopłacalny. Najlepszym wyborem, jeśli posiada się kamienną posadzkę do odnowienia, jest wybór profesjonalnej firmy. Ich działania dają gwarancję na wydłużenie żywotności posadzek kamiennych i uzyskanie dokładnie takiego efektu, jakiego potrzebuje klient. Znika też ryzyko przypadkowego zniszczenia marmuru przez zastosowanie nieodpowiednich chemikaliów czy krążków szlifierskich.

Szukasz firmy zajmującej się renowacją lub polerowaniem posadzek kamiennych, w tym marmurowych? Skontaktuj się z nami! Nasi doświadczeni fachowcy przywrócą blask Twojej podłodze. Gwarantujemy najlepszy efekt, miłą obsługę i przystępne ceny!

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu: