Renowacja powierzchni z piaskowca

Renowacja powierzchni z piaskowca

Piaskowiec jest najczęściej występującą skałą osadową i od wieków był i jest powszechnie stosowany w budownictwie. Wykonuje się z niego elewacje, posadzki, schody oraz elementy małej architektury. Wykorzystywany jest także w celach dekoracyjnych do wykonywania sztukaterii lub rzeźb.

Na czym polega renowacja piaskowca?

Najważniejszym elementem renowacji piaskowca jest dobranie odpowiedniej metody jego czyszczenia. Musi ona przede wszystkim uwzględniać rodzaj piaskowca i miejsce jego wykorzystania.

W przypadku elewacji wykonanych z piaskowca najczęściej stosuje się:

  • piaskowanie niskociśnieniowe
  • obróbkę niskociśnienową strumieniowo-ścierną z użyciem głowic rotacyjnych, technologia Remmers Rotec Votrex lub JOS
  • mycie gorącą wodą pod wysokim ciśnieniem z użyciem środków chemicznych i past
  • czyszczenie parą.

W przypadku posadzek lub schodów wewnętrznych znacznie lepiej sprawdzi się szlifowanie. Przeprowadzane jest etapowo, w zależności od struktury i ziarnistości kamienia. Szlifowanie przeprowadzane jest na mokro, dzięki temu nie występuje szkodliwe pylenie. Ostatnim etapem jest polerowanie do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni piaskowca, niektóre piaskowce są na tyle ścisłe, że można je polerować.
Jednym z etapów renowacji piaskowca etapem jest ewentualne uzupełnienie powstałych ubytków przez flekowanie i wypełnianie masami renowacyjnymi.
Dzięki tym zabiegom piaskowiec zostaje pozbawiony wszelkich zabrudzeń i odzyskuje naturalne barwy.

Piaskowiec polerowany zakończenie

Na koniec pozostaje impregnacja i konserwacja kamienia za pomocą odpowiednio dobranych nowoczesnych środków chemicznych, wykonujemy też laserunek kamienia. Dzięki temu powierzchnia kamienna odzyska swój naturalny i elegancki wygląd. Piaskowiec polerowany będzie prezentował się doskonale!

Profesjonalna firma renowacyjna nie tylko wykona fachowo zlecenie, ale także udzieli rad, jak czyścić i konserwować kamień, dzięki czemu kolejna gruntowna renowacja nie będzie potrzebna przez długie lata.

Przeczytaj również inne wpisy na naszym bogu: na czym polega hydropiaskowanie.