Sodowanie a piaskowanie — co wybrać do renowacji elewacji?

Dbanie o regularną renowację elewacji ma duży wpływ nie tylko na estetyczny wygląd danej nieruchomości, ale również na trwałość i niezawodność poszczególnych materiałów. Warto przy tym pamiętać, że elewacja jest jedną z pierwszych warstw, które chronią budynek przed dostawaniem się do wewnątrz wilgoci czy zimna. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na regularne korzystanie z piaskowania lub z sodowania. Rozważając wykonanie tego typu inwestycji, dobrze jednak dowiedzieć się, czym tak naprawdę różnią się sodowanie a piaskowanie i które z nich okaże się lepszym wyborem w przypadku danego budynku.

Co to jest sodowanie elewacji?

Nie bez powodu sodowanie w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, które chciałyby w łatwy oraz ekologiczny sposób zadbać o lepszy stan elewacji. Zastanawiając się, co to jest sodowanie, warto między innymi wspomnieć, że jest to nowoczesna metoda, która wykorzystuje przede wszystkim oczyszczoną sodę o odpowiednim stopniu granulacji. Bardzo ważny okazuje się również profesjonalny sprzęt, który zapewni szybki wyrzut sody, umożliwiając tym samym łatwe usunięcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Jedną z korzyści sodowania okazuje się mniejsze ryzyko uszkodzenia elewacji. Podczas piaskowania w strukturze materiału niekiedy powstają drobne ślady pozostawione po ostrych ziarenkach piasku, które wraz z upływem czasu mogą się pogłębiać i prowadzić do pogorszenia funkcjonalności elewacji — szczególnie wtedy, gdy jest ona wykonana z drewna. Z kolei sprawnie przeprowadzone sodowanie bardzo dobrze sprawdza się podczas czyszczenia delikatnych materiałów. Nie bez znaczenia okazuje się również fakt, że soda okazuje się ekologicznym rozwiązaniem, a podczas całego procesu czyszczenia nie jesteśmy narażeni na wdychanie pyłu lub innych szkodliwych substancji.

Jakie są najważniejsze korzyści piaskowania?

Piaskowanie to nieco starsza i dobrze znana metoda czyszczenia elewacji z drewna lub z cegły. Wyróżnia się skutecznością, a jej efekty można zobaczyć już po pierwszej renowacji. Ponadto cechuje się niższą ceną niż wspomniane wcześniej sodowanie, dzięki czemu okazuje się godnym uwagi rozwiązaniem dla osób, które mają ograniczony budżet lub które nie chcą inwestować zbyt wielu środków w tego typu zabiegi. Warto zwrócić uwagę na fakt, że profesjonalnie przeprowadzone piaskowanie, którym zajmuje się między innymi firma Gravit-Renowacja, zmniejsza ryzyko pojawienia się w strukturze materiałów różnego rodzaju uszkodzeń. W przypadku piaskowania możemy zastosować czyszczenie niskociśnieniowe, stosowane w czasie renowacji elewacji zabytkowych, dzięki temu obniżymy znacznie ciśnienie pracy wprawiając jednocześnie ścierniwo w ruch rotacyjny co przełoży się na bezinwazyjne czyszczenie powierzchni. Dysponujemy oczyszczarki niskociśnieniowe które mogą pracować w zakresie ciśnie już od 0,1 Bara, do każdej usługi dobieramy odpowiednie ścierniwo i ciśnienie pracy. Jeśli chodzi o korzyści piaskowania, warto również wspomnieć o tym, że tego typu metoda lepiej sprawdzi się w przypadku elewacji wentylowanych lub budynków, które otacza gęsto rosnąca zieleń. Ponadto piaskowanie ze względu na większą trwałość będzie również godnym uwagi rozwiązaniem podczas czyszczenia wytrzymałych i mocno zabrudzonych materiałów. Dobrze jest o tym pamiętać w momencie zastanawiania się, co lepsze — piaskowanie, czy sodowanie.

Sodowanie czy piaskowanie — które rozwiązanie okaże się najlepsze?

Znając już najważniejsze różnice oddzielające od siebie sodowanie a piaskowanie elewacji, łatwiej podjąć ostateczną decyzję dotyczącą tego, co wybrać. Sodowanie okazuje się lepszym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na bezpiecznym wyczyszczeniu delikatnych materiałów (na przykład drewna lub piaskowca). Ponadto niewątpliwą zaletą tej metody staje się krótszy czas wykonywania całej renowacji — porównując ją z piaskowaniem, można zauważyć, że cały proces może przebiegać nawet trzy razy szybciej. Osoby, które zastanawiają się, czy wybrać sodowanie, czy piaskowanie, zwracają również uwagę na dbanie o środowisko. Pierwsza ze wspomnianych metod okazuje się mniej inwazyjna i tym samym w pełni bezpieczna dla osoby, która wykonuje renowację. W przypadku piaskowania warto z kolei wyposażyć się w specjalne kombinezony i chełmy pyłoochronne lub zlecić wykonanie prac profesjonalnej firmie — dzięki temu zmniejszymy ryzyko pojawienia się różnego rodzaju chorób i dolegliwości spowodowanych przez wszechobecny pył. Obydwie metody można wykonywać na sucho i mokro tzw. hydropiaskowanie lub hydrościeranie. Zawsze zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub wiadomości e-mail, w celu uzyskania dodatkowych informacji. gravitrenowacja@gmail.com 603 669 156