Sodowanie elewacji – na czym polega?

Sodowanie elewacji – na czym polega?
Regularna pielęgnacja fasady budynku nie jest zadaniem prostym. W parze z rozmaitymi zagrożeniami, na które jest ona narażona, idzie bowiem także ryzyko uszkodzenia elewacji przy wyborze niewłaściwej metody czyszczenia lub przy braku odpowiednich umiejętności w zakresie jej prawidłowego wykonania. Na szczęście wśród różnych obecnych w branży technik usuwania zanieczyszczeń istnieją takie, które są skuteczne, a jednocześnie także wyjątkowo bezpieczne. Jednym z najlepszych tego przykładów jest właśnie sodowanie i sodowanie niskociśnieniowe. Jak działa ta metoda i jakie zapewnia korzyści? O tym poniżej.

Co to jest sodowanie elewacji?

Sodowanie elewacji to inaczej proces jej czyszczenia przy wykorzystaniu sody oczyszczonej – NaHCO3. W procedurze wykonania oraz w samym efekcie całość zbliżona jest do piaskowania. W tym przypadku jednak, z uwagi na niską twardość sody, znacząco zredukowane jest ryzyko uszkodzenia poddawanej czyszczeniu powierzchni, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej skuteczności w usuwaniu zabrudzeń. W zależności od specyfiki danej elewacji sodowanie można wykonać mocno lub delikatnie, w przypadku delikatnego czyszczenia możemy dodatkowo zastosować głowice rotacyjne co znacząco wpływa na ingerencję w powierzchnię obrabianego materiału. Aby wyregulować natężenie strumienia, wystarczy ustawić w ramach maszyny odpowiedni poziom ciśnienia. Dodatkowym elementem podlegającym personalizacji jest w tym przypadku rodzaj i twardość obrabianego materiału oraz oczekiwany efekt finalny. Dobierając sodę o określonej twardości i uziarnieniu jesteśmy w stanie bezinwazyjnie czyścić powierzchnię np. Możemy usunąć farbę z aluminiowej puszki nie uszkadzając przy tym jej powierzchni.

Na czym polega sodowanie elewacji?

Skoro wyjaśniliśmy już pokrótce, co to jest sodowanie, przejdźmy do omówienia tego, w jaki sposób czynność tę się przeprowadza. Na początek warto zaznaczyć, że nośnikiem dla ścierniwa (w formie sody) jest w procesie sodowania strumień powietrza lub wody, można również oczyszczać sodą w strumieniu powietrza i w osłonie mgły wodnej tzn. nośnikiem energii jest powietrze z sodą, a woda podawana jest z bocznej dyszy w celu zredukowania kurzenia. Sama soda występuje w czystej postaci, co oznacza, że nie zawiera w sobie żadnych domieszek jakichkolwiek innych chemicznych substancji. Mycie fasad odbywa się tutaj za pośrednictwem metody natryskowej. W zależności od tego, czy jako nośnik zostanie wykorzystana woda, czy też powietrze, będziemy mieli do czynienia z sodowaniem na mokro albo na sucho. Pierwszy z tych przypadków rekomendowany jest do zastosowań, w ramach których wysoce niepożądane jest zachodzenie efektu pylenia. Sodowanie elewacji odbywa się przy użyciu specjalistycznych maszyn nazywanych sodowarkami lub oczyszczarkami niskociśnieniowymi.

Jak działa sodowanie i jakie korzyści zapewnia?

Sodowanie jest metodą czyszczenia elewacji, która odznacza się licznymi atutami. Przede wszystkim dzięki niej możliwe jest usuwanie zanieczyszczeń z podłoży dowolnych rodzajów, w tym także tych polerowanych i podatnych na zarysowania. Jak wspomnieliśmy wcześniej, soda cechuje się stosunkowo niskim współczynnikiem twardości. To, w połączeniu z brakiem konieczności szorowania, sprawia, że z powodzeniem sodowanie można zastosować do mycia i czyszczenia powierzchni zarówno betonowych, kamiennych czy wykonanych z tworzyw sztucznych, jak i budynków z cegły i klinkieru. Opisując jak działa sodowanie, warto dodatkowo wspomnieć, że jest to technika ekologiczna i całkowicie bezpieczna dla operatorów bazujących na niej urządzeń myjących. Nie wiąże się ze szkodliwym dla środowiska naturalnego pyleniem i wykorzystuje łatwe w utylizacji ścierniwo.. Jednocześnie jest przy tym wyjątkowo skuteczna w działaniu, efektywnie usuwając z fasady budynku m.in.: wykwity wapienne, glony, mchy i porosty,a także wszelkiego rodzaju plamy w tym również te wyjątkowo stare i silnie zaschnięte. W przypadku budynków drewnianych często jest używane w przypadku usuwania impregnatów, farb i lakierów Zawsze zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub wiadomości e-mail, w celu uzyskania dodatkowych informacji. gravitrenowacja@gmail.com 603 669 156

Sodowanie domów

Czyszczenie elewacji sodą to metoda czyszczenia powierzchni ceglanych i kamiennych. Proces jest prosty i bezpieczny, a nieco przypomina piaskowanie. Ta technika może być stosowana zarówno na powierzchniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Jesteśmy zespołem profesjonalnych specjalistów, którzy od ponad 20 lat działają w branży sodowej. Jesteśmy ekspertami w swoim rzemiośle i zawsze zapewniamy najwyższą jakość pracy. Jakość, której możesz zaufać Stosujemy najnowocześniejsze techniki, aby zapewnić prawidłowe wykonanie sodowania bez uszkodzeń powierzchni. Oferujemy szeroki zakres usług, od sodowania domów po piaskowanie i pudrowanie elewacji, dzięki czemu nie musisz przechodzić od jednej firmy do drugiej do każdego rodzaju pracy. Oszczędza to czas i pieniądze! Oferujemy przystępne stawki z krótkimi terminami realizacji, dzięki czemu możesz wykonać swój projekt szybko i na czas. Nasze stawki są stałe, więc nie ma ukrytych kosztów ani niespodzianek!

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:piaskowanie elewacji zewnętrznej z cegły.