Regularna pielęgnacja fasady budynku nie jest zadaniem prostym. Powierzchnia wystawiona jest na zanieczyszczenia i warunki atmosferyczne. A podczas renowacji istnieje ryzyko uszkodzenia elewacji przez wybór niewłaściwej metody czyszczenia lub przy braku odpowiednich umiejętności w zakresie jej prawidłowego wykonania.
Na szczęście wśród różnych obecnych w branży technik usuwania zanieczyszczeń istnieją takie, które są skuteczne, a jednocześnie także wyjątkowo bezpieczne dla oczyszczanej powierzchni. Jednym z najlepszych tego przykładów jest właśnie sodowanie, w tym sodowanie niskociśnieniowe.
Co to jest sodowanie?
Sodowanie elewacji to inaczej proces jej czyszczenia, w którym substancją czynną jest soda oczyszczona – NaHCO3. W procedurze wykonania oraz w samym efekcie całość zbliżona jest do piaskowania. Wykorzystywane jest tu również sprężone powietrze.
Ale metodę sodowania uważa się nie bez powodu za delikatniejszą, przez co bezpieczniejszą. Nadaje się na różnego rodzaju zabrudzenia. Oczyszczanie z użyciem sody może być stosowane na różnych powierzchniach. Wykonuj się między innymi sodowanie cegły czy sodowanie drewna. To znakomite przygotowanie powierzchni pod malowanie.
Co więcej, czyszczenie z użyciem sody to też jeden z najskuteczniejszych sposobów wywabienia zapachu spalenizny i wilgoci. Warto rozważyć to choćby w budynkach długo nieużytkowanych.
Bezpieczna metoda czyszczenia – sodowanie
Z uwagi na niską twardość sody, znacząco zredukowane jest ryzyko uszkodzenia poddawanej czyszczeniu powierzchni, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej skuteczności w usuwaniu zabrudzeń.
W zależności od specyfiki danej elewacji sodowanie można wykonać mocno lub delikatnie. W przypadku delikatnego czyszczenia możemy dodatkowo zastosować głowice rotacyjne, co znacząco wpływa na ingerencję w powierzchnię obrabianego materiału.
Aby wyregulować natężenie strumienia, wystarczy ustawić w ramach maszyny odpowiedni poziom ciśnienia. Dodatkowym elementami podlegającymi regulacji są rodzaj i twardość obrabianego materiału oraz oczekiwany efekt finalny.
Dobierając sodę o określonej twardości i uziarnieniu, jesteśmy w stanie bezinwazyjnie czyścić powierzchnię. Możemy usunąć farbę z aluminiowej puszki nie uszkadzając przy tym jej powierzchni.
Na czym polega sodowanie?
Skoro wyjaśniliśmy już pokrótce, co to jest sodowanie, przejdźmy do omówienia tego, w jaki sposób czynność tę się przeprowadza. Na początek warto zaznaczyć, że nośnikiem dla ścierniwa (w formie sody) jest w procesie sodowania strumień powietrza lub wody.
Można również oczyszczać sodą w strumieniu powietrza i w osłonie mgły wodnej. Oznacza to, że nośnikiem energii jest powietrze z sodą, a woda podawana jest z bocznej dyszy w celu zredukowania kurzenia.
Czyszczenie elewacji z użyciem sody
Sama soda występuje w czystej postaci, co oznacza, że nie zawiera w sobie żadnych domieszek jakichkolwiek innych chemicznych substancji. Mycie fasad odbywa się tutaj za pośrednictwem metody natryskowej. W zależności od tego, czy jako nośnik zostanie wykorzystana woda, czy też powietrze, będziemy mieli do czynienia z sodowaniem na mokro albo na sucho.
Pierwszy z tych przypadków rekomendowany jest do zastosowań, w ramach których wysoce niepożądane jest zachodzenie efektu pylenia. Sodowanie elewacji odbywa się przy użyciu specjalistycznych maszyn nazywanych sodowarkami lub oczyszczarkami niskociśnieniowymi.
Jak działa sodowanie i jakie korzyści zapewnia?
Sodowanie jest metodą czyszczenia elewacji, która odznacza się licznymi atutami. Przede wszystkim dzięki niej możliwe jest usuwanie zanieczyszczeń z podłoży dowolnych rodzajów, w tym także tych polerowanych i podatnych na zarysowania.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, soda cechuje się stosunkowo niskim współczynnikiem twardości. To, w połączeniu z brakiem konieczności szorowania, sprawia, że z powodzeniem sodowanie można zastosować do mycia i czyszczenia powierzchni zarówno betonowych, kamiennych czy wykonanych z tworzyw sztucznych, jak i budynków z cegły i klinkieru.
Sodowanie – ekologiczna metoda czyszczenia elewacji
Warto dodatkowo wspomnieć, że jest to technika ekologiczna i całkowicie bezpieczna dla operatorów bazujących na niej urządzeń myjących. Nie wiąże się ze szkodliwym dla środowiska naturalnego pyleniem i wykorzystuje łatwe w utylizacji ścierniwo.
Jednocześnie jest przy tym wyjątkowo skuteczna w działaniu, efektywnie usuwając z fasady budynku między innymi wykwity wapienne, glony, mchy i porosty, a także wszelkiego rodzaju plamy w tym również te wyjątkowo stare i silnie zaschnięte.
Sodowanie drewna
W przypadku budynków drewnianych często jest używane w przypadku usuwania impregnatów, farb i lakierów. Jeśli chcesz osiągnąć możliwie najlepszy efekt malowania, ale martwi Cię powierzchnia drewna pokryta resztkami starych warstw – sodowanie może być strzałem w dziesiątkę. Co więcej, dzięki takiemu czyszczeniu drewno o wiele lepiej przyjmie impregnat, dzięki czemu efekt renowacji będzie trwalszy.
Sodowanie piaskowca
Czyszczenie elewacji sodą to metoda czyszczenia powierzchni ceglanych i kamiennych. Proces jest prosty i bezpieczny, a nieco przypomina piaskowanie. Ale soda, w przeciwieństwie do piasku, jest bezpieczniejsza dla większości powierzchni. Ta technika może być stosowana zarówno na powierzchniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
Nie oznacza to, że nie używa się sody w przypadku kamieni naturalnych. Wręcz przeciwnie, jest to ścierniwo wykorzystywane do granitu czy piaskowca.
Sodowanie elewacji cena
Jesteśmy zespołem profesjonalnych specjalistów, którzy od ponad 20 lat działają w branży sodowej. Jesteśmy ekspertami w swoim rzemiośle i zawsze zapewniamy najwyższą jakość pracy.
Stosujemy najnowocześniejsze techniki, aby zapewnić prawidłowe wykonanie sodowania bez uszkodzeń nawierzchni. Wykonujemy sodowanie domów całorocznych i sezonowych, budynków użyteczności publicznej, siedzib firm, elewacji i wnętrz budynków przemysłowych.
Oferujemy szeroki zakres usług, dzięki czemu nie musisz przechodzić od jednej firmy do drugiej do każdego rodzaju pracy. Oszczędza to czas i pieniądze! Oferujemy przystępne stawki z dogodnymi terminami realizacji, dzięki czemu możesz wykonać swój projekt szybko i na czas. Jeśli chcesz wykonać renowację, przywrócić blask i nadać nowe życie elewacji lub wnętrzu budynku, skontaktuj się z nami i zapytaj o wycenę.
Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:piaskowanie elewacji zewnętrznej z cegły.