Szlifowanie granitu. Jak wypolerować granit?

Szlifowanie i polerowanie granitu pełna renowacja

Twardy jak granit? Ten kamień magmowy powstały z zastygającej pod ciśnieniem lawy odznacza się ponadprzeciętną trwałością. Jednocześnie jest niezwykle dekoracyjny. Powszechnie wykorzystuje się go do celów remontowych i dekoracyjnych. Z czasem jego powłoka może jednak tracić blask. Wtedy konieczne jest szlifowanie kamienia. Czym polerować granit? Jak to zrobić? Ile kosztuje zlecenie tego zadania profesjonalistom? Podpowiadamy!

Grafit jest kamieniem powszechnie wykorzystywanym w budownictwie, aranżacji wnętrz czy w projektach architektury krajobrazu. Nic dziwnego. Charakteryzuje się nie tylko bardzo dużą wytrzymałością – swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim walorom estetycznym. W sprzedaży dostępny jest granit w nawet kilkuset kolorach i wzorach do wyboru. Różnią się one między sobą m.in. uziarnieniem kryształów w skale. Materiał ten – zgodnie z powszechną opinią – jest twardy w trakcie cięcia i wymaga dużo pracy przy polerowaniu. Szlifowanie grafitu to opcja, dzięki której zmatowione elementy z tego kamienia odzyskają dawny blask. Sprawdź, na czym polega renowacja granitu.

Jakie efekty daje szlifowanie granitu?

Jednym z podstawowych zabiegów związanych z konserwacją kamienia naturalnego jest jego szlifowanie. Konieczna jest wiedza jak szlifować kamień. Czynność ta jest niezbędna również w przypadku granitu. Pozwala utrzymać atrakcyjny wygląd jego powierzchni. Szlifowanie granitu przynosi również inne korzyści. Kamień staje się odporniejszy na wnikanie brudu oraz wilgoci w jego strukturę, pogłębia się jego kolorystyka i nabiera lustrzanej powierzchni. Dzięki temu elementy wykonane z granitu dłużej zachowują piękny wygląd, o lustrzanym połysku. Polerowanie kamienia naturalnego jest procesem niezbędnym zwłaszcza w przypadku elementów narażonych na działanie czynników atmosferycznych, wilgoci we wnętrzach, ścieranie czy żywności zostawiającej trudno usuwalne plamy.

Na czym polega profesjonalna renowacja granitu?

Renowacja granitu, zwłaszcza mocno zniszczonych, uszkodzonych mechanicznie i poplamionych elementów granitowych, jest zabiegiem wieloetapowym. Należy rozpocząć od szlifowania kamienia. Pozwala to wyrównać i wyprowadzić idealnie równą powierzchnię eliminując wszystkie wystające i zadołowane płytki. W tym etapie wykonuje się wszystkie prace naprawcze i usuwa głębokie rysy na granicie. Jeśli granit ma drobne ubytki, najczęściej stosuje się wypełnienie żywicą w idealnie dobranym kolorze oraz ponowne szlifowanie. Jeśli zachodzi potrzeba punktowych wymian płytek, muszą być one wykonane przed etapem szlifowania granitu. Gładką już powierzchnię poddaje się zabiegowi polerowania, a następnie impregnacji. Nasi specjaliści doskonale wiedzą, jak szlifować kamień!

Czym polerować granit?

Niezniszczone elementy kamienne bez ubytków i rys można odświeżyć przez polerowanie granitu (polerowanie granitu mazowieckie). Zadanie to jest możliwe do samodzielnego przeprowadzenia w przypadku niewielkich elementów. Wymaga jednak sporo samozaparcia, czasu, umiejętności manualnych, w tym obsługi elektronarzędzi. Niestety zakup profesjonalnych elektronarzędzi i wkładów diamentowych na jednorazową usługę jest zupełnie nieopłacalny, dlatego  szlifowanie kamienia na dużych powierzchniach, np. posadzkach, lepiej zlecić jednak profesjonalistom. Czym polerować granit? Małe przedmioty granitowe czy niewielkie blaty można szlifować dyskami polerskimi o różnej ziarnistości. Należy przyczepić je szlifierki wolnoobrotowej lub o zmiennej prędkości. Polerowanie dużych powierzchni granitowych, np. posadzek, wymaga natomiast wykorzystania specjalistycznego sprzętu o sporych gabarytach. W tym przypadku najlepiej spisze się firma zajmująca się polerowaniem i szlifowaniem granitu.

Jak domowym sposobem szlifować kamień?

Element granitowy niezamocowany na stałe powinno się ułożyć na odpowiednio wytrzymałym stole warsztatowym. Zanim przystąpi się do szlifowania z użyciem szlifierki i krążków polerskich, powinno się kamienny przedmiot przymocować do stołu, np. ściskami stolarskimi. Co ważne, między granitem a ściskiem należy umieścić kawałek drewna, gumy czy grubego kartonu, aby nie porysować powierzchni kamienia. Potem można przystąpić do głównej części pracy. Powinno się używać po kolei poszczególnych krążków polerskich z kompletu, zaczynając od granulacji 50, a następnie 100. Podczas tej pracy ważne jest stałe chłodzenie całej powierzchni wodą. Później przystępuje się do polerowania krążkami z granulacją od 200 do nawet 3000 oraz specjalnego dysku typu buff. Mocniejszy połysk zapewnia użycie proszku polerskiego i filcu polerskiego. Trzeba pamiętać, że cały proces szlifowania granitu musi się odbywać z użyciem dużych ilości wody. Za małe dozowanie wody podczas renowacji granitu może skutkować tzw. przypaleniem kamienia który to pozostawia nieusuwalne ślady na kamieniu.

Polerowanie granitu – cena

Jak kosztowne jest polerowanie granitu? Cena uzależniona jest od wielu czynników, m.in. Rodzaju granitu, powierzchni kamienia do renowacji, stopnia zniszczenia granitu, a nawet lokalizacji, w której działa konkretna firma. Koszty wynikające ze zlecenia prac szlifierkich czy renowacyjnych firmie zmieniają się także w czasie. Pełna renowacja kamienia, w tym granitu, to koszt od 120 zł/m2. Szlifowanie/polerowanie powierzchni granitowych jest zależne od rodzaju granitu, stopnia zniszczenia powierzchni, zakresu prac oraz wielkości zlecenia i ilości pomieszczeń.

Szukasz firmy zajmującej się renowacją lub polerowaniem granitu? Skontaktuj się z nami! Mamy