Piaskowanie elewacji z cegły i kamienia

Obróbka strumieniowo-ścierna

Piaskowanie przez nas wykonywane to rodzaj obróbki strumieniowo-ściernej który wykonujemy poprzez traktowanie czyszczonych powierzchni sprężonym powietrzem zawierającym drobinki ścierniw.

Jedną z usług, oferowanych przez naszą firmę, jest piaskowanie elewacji z cegły i kamienia. Proces ten pozwala na niezwykle skuteczne usunięcie zabrudzeń i wszelkich innych nalotów, zgromadzonych na materiale.

Pod pojęciem piaskowania kryje się technika obróbki strumieniowo - ściernej. Proces ten jest realizowany przy wykorzystaniu sprężonego powietrza, zawierającego drobinki materiału ściernego. Czyszczona powierzchnia traktowana jest strumieniem, który jest w stanie usunąć wszelkie nagromadzone zabrudzenia. Nazwa procesu wywodzi się od materiału ściernego, jaki pierwszy raz został użyty do oczyszczania strumieniowo - ściernego. Był nim piasek kwarcowy. Znaczący postęp, jaki na przestrzeni lat dokonał się w technice piaskowania, pozwolił na użycie innego rodzaju ścierniw. W chwili obecnej, materiał ścierny jest dobierany stosownie do rodzaju oraz intensywności zabrudzeń, jak również do rodzaju czyszczonej powierzchni. Zakres używanych ścierniw jest obecnie niezwykle szeroki i obejmuje różne materiały, począwszy od mączek szklarskich poprzez piasek kwarcowy, garnet, sodę, kukurydzę, mączki dolomitowe na zmielonych łupinach orzechów kończąc. To wszystko sprawia, że przeprowadzany proces piaskowania jest w stu procentach skuteczny. Skuteczność to jednak nie wszystko, w przypadku obiektów zabytkowych lub o szczególnej wartości, równie istotnym aspektem jest także bezpieczeństwo prowadzonych prac, na które wpływa nie tylko rodzaj ścierniwa, ale także zastosowana technika. Aby czyszczona powierzchnia nie uległa uszkodzeniu, konieczne jest nie tylko właściwe dobranie twardości ścierniwa, ale także zastosowanie odpowiedniego ciśnienia roboczego. Dzięki temu czyszczone powierzchnie nie ulegają uszkodzeniu a ich pierwotny kształt zostaje całkowicie zachowany.

Takie metody obróbki stosuje się w przypadku oczyszczania rzeźb i płaskorzeźb. Specyficzna charakterystyka obiektów zabytkowych, uwzględniająca liczne gzymsy, sztukaterie i zakamarki nie pozwalają na inny rodzaj czyszczenia niż piaskowanie. Piaskowanie elewacji z kamienia i cegły to jedna z wielu usług którą można wykonać dzięki powyższym technologiom. Piaskowiec i cegła są materiałami których użyto do uświetnienia fasad wielu budynków, szczególnie zabytkowych oraz dekoracyjnych. To właśnie te materiały odpowiadają za niepowtarzalny i unikalny styl tego typu obiektów. Nie należy jednak zapominać, że materiały te są niezwykle wymagające w utrzymaniu, a obiekty zabytkowe powinny być zachowane w nienagannym stanie, bez względu na ich wiek czy pełnioną przez nie funkcję. W związku z tym co jakiś czas wymagają odświeżenia i konserwacji, tak aby cały czas cieszyły swym wyglądem i zachwycały niepowtarzalnym stylem. Elewacje budynków przez cały rok wystawione są na destrukcyjne działanie różnego rodzaju czynników, wśród których należy wymienić nie tylko opady atmosferyczne (grad, śnieg, kwaśne deszcze), ale także unoszące się w powietrzu spaliny, dym, pył oraz, co niestety zdarza się często, działalność wandali - tzw. grafficiarza wciąż starają się zdobyć wątpliwą sławę w swoim, poprzez prezentowanie swoich zdolności na ścianach, często bezcennych, budynków. Wszystkie w/w czynniki mają znaczący wpływ na wygląd elewacji, całkowicie zmieniając charakter obiektu. Każdy budynek może jednak odzyskać swój dawny blask, którym olśniewał w latach swojej świetności. Proponowana przez naszą firmę metoda piaskowania to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na niezwykle skuteczne, a przy tym stuprocentowo bezpieczne usunięcie wszelkich zabrudzeń oraz osadów, które przez długie lata gromadziły się na ścianach obiektu, jak również efektów ciężkiej, wytężonej "pracy" wandali.